На Дні міста у Львові показали "кам'яні вишиванки" Нової Каховки
12.05.2023 18:57
6-7 травня у Львові відзначали День міста. Цьогоріч йому вже виповнилося 767 років. З початку активних бойових дій Львів став центром волонтерської спільноти країни. Також Львів та область прийняли до 30 тисяч вимушених переселенців.
7 травня у Стрийському парку відбулася благодійна виставка-ярмарок “Львів - місто міст”. Кошти, вилучені від продажу сувенірів та крафтових виробів підуть на потреби Збройних сил України.
Виставка об’єднала українців з окупованих та деокупованих міст, таких як Луганськ, Покровськ, Херсон, Маріуполь, Запоріжжя, Суми, Ірпінь, Бородянка, Крим, Скадовськ, Нова Каховка.
Нова Каховка - українське місто
Стенд Нової Каховки репрезентував унікальні “кам’яні вишиванки” авторства Григорія Довженка. Голова Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсєєва розповідає відвідувачам:
“Кам’яні вишиванки” - це архітектурні оздоблення на будинках міста. Оскільки Нова Каховка - наймолодше місто України, а початок його будівництва припав на так звану “відлигу”, митці хотіли вдихнути в цей радянський проект щось питомо українське. Архітектор Григорій Довженко, на жаль, маловідомий широкому загалу. Коли ми починали досліджувати культурну спадщину нашого міста зустрічали чимало плутанини: в одних джерелах його писали як О. Довженко, в інших - Г. Довженко. Джерелом натхнення для Григорія Довженка стали історичні барокові та козацькі мотиви. Сам митець належав до репресованої свого часу школи “бойчукістів”. Наша мета донести до новокаховчан і всіх українців, що наше місто не стільки радянське, скільки українське".
На жаль, через постійні обстріли Нової Каховки фасади певних будинків пошкоджені. Чи можливо буде відновити орнамент - невідомо.
Шеврони на згадку
Тетяна Євсєєва з родиною виїхала ще в перші години вторгнення. Перебуваючи за сотні кілометрів від “кам’яних вишиванок”, діяльність Новокаховського товариства охорони культурної спадщини трансформувалася більше в просвітницьку. Від моменту від’їзду виставка “Кам’яні вишиванки” вже побувала у Хорватії та Польщі, а також у кількох містах України.
На ярмарку відвідувачі могли придбати на згадку шеврони “Нова Каховка”, наклейки, тематичні календарі. Цікавинкою цього стенду по праву є воркшоп з різьблення та розпису по тиньку. Рецепт суміші віднайшли за щоденниковими записами Григорія Довженка.
У Києві відбудеться майстер-клас зі створення "кам'яних вишиванок"
LEGIO Historica у межах історичного фестивалю запрошує на майстер клас зі створення "кам'яних вишиванок" за авторською методикою художника Григорія Довженка.
У 1950-х рр., коли будувалась Каховська ГЕС і місто Нова Каховка, художник-монументаліст Григорій Довженко приїхав на береги Дніпра працювати над оздобленням фасадів будинків у рамках одного з найголовніших будівництв п'ятої "п'ятирічки". Під його орудою майстри створили більше двох тисяч квадратних метрів кам'яних панно. "Кам'яні вишиванки" Довженка, як їх прозвали згодом, стали чи не головною архітектурною принадою Нової Каховки.
Уже більше 10 років архітектори Тетяна і Єлізавета Євсеєви займаються збереженням, відновленням та популяризацією унікальних об'єктів. Нова Каховка нині тимчасово окупована росіянами, але дослідниці продовжують привертати до них увагу за допомогою проєкту "Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Нової Каховки" у рамках якої відвідувачі можуть побачити пересувну виставку, а також взяти участь у майстер-класі зі створення "кам'яних вишиванок" з нуля! Ми теж пропонуємо вам опанувати техніку виготовлення унікального оздоблення.
Коли: 14 травня, неділя, початок о 16:00.
Де: простір "Цегла" (вул. Велика Житомирська, 4), код "2" на домофоні.
Участь вільна за умови попередньої реєстрації. На жаль, кількість місць обмежена, тому, для того щоб гарантовано взяти участь, заповнюйте цю гугл-форму: https://forms.gle/kEMdJDxSJViUZ4cLA