На урок історії – до музею
27.10.2006
Протягом листопада у Херсонському краєзнавчому музеї працюватиме унікальна виставка. Навіть не виставка, а грандіозний пересувний проект «Анна Франк – урок історії». Його створено за підтримки уряду Нідерландів, Єврейського фонду України, Українського Центру вивчення історії Голокосту.
Для тих, хто знайомий з історією Другої світової війни, ім'я Анни Франк скаже багато про що. Вона народилася в єврейській сім'ї в 1929 році - незадовго до того, як німецькі нацисти в боротьбі за чистоту раси поставили собі за мету знищити всіх представників єврейської національності. У воєнні роки дівчинці-підлітку випало провести понад два роки у «схованці» – невеликому притулку, де люди змушені були ховатися від німців.
Весь цей час Анна вела щоденник, на сторінках якого розповідала про пережите. Вона дивувалася, чому повинна ховатися, розмірковувала про долю тих, хто не зумів опинитися в такому укритті, мріяла про день, коли зможе вийти надвір. На жаль, пережити війну їй не вдалося – «підпільників» хтось видав німцям, і всіх мешканців комірчини заслали до таборів смерті.
Останні дні 15-річна Анна провела у концентраційному таборі Берген-Бельзен і померла там від тифу. А ось її батькові дивом вдалося врятуватися – після війни він знайшов щоденник Анни та згодом його опублікував. Тоді через трагедію однієї дівчинки весь світ дізнався про жорстокість нацизму, який занапастив близько 6 мільйонів євреїв.
Виставка складається зі стендів із фотографіями Анни, її рідних та знайомих, а також цитат із знаменитого щоденника, доповнених спогадами очевидців трагедії. Ці документи доступніше за будь-якого вчителя зможуть пояснити сьогоднішнім ровесникам Анни Франк, що таке жорстокість і нацизм, наскільки небезпечно для людства грати в подібні «ігри». Крім історії Анни та її сім'ї, на виставці представлено кілька стендів, що оповідають про українських євреїв, розстріляних німцями в роки війни – їхні особи також можна побачити на фотодокументах.
Експозиція дуже цікава та емоційна. Крім того, на відвідувачів чекає докладна екскурсія, яку проводять учні старших класів міських шкіл. Юних екскурсоводів спеціально підготували організатори виставки – щоб з молодими людьми, які прийшли до музею, спілкувалися їхні ровесники.
Ірина ПАВЛОВА
Гривня-СВ, 2006-10-27 (№ 44)