on-line с 20.02.06

Арт-блог

05.04.2019, 09:39

Апрель-2019

Апрельская прогулка (Ю. Визбор) Есть тайная печаль в весне первоначальной, Когда последний снег мне несказанно жаль, Когда в пустых лесах негромко и случайно Из дальнего окна доносится рояль. И ветер там вершит кружение занавески Там от движенья нот чуть звякает хрусталь Там девочка моя, еще ничья невеста, И грает, чтоб весну сопровождал рояль. Ребята, нам пора, пока мы не сменили Веселую печаль на черную печаль. Пока своим богам ни в чем не изменили, В программах наших душ передают рояль. И будет счастье нам, пока легко и смело Т а девочка творит над миром пастораль, Пока по всей земле, во все ее пределы Из дальнего окна доносится рояль.

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новости региона

10.04.2019, 15:08

Епоха Вацлава Мошинського. Пам'яті Майстра

21.03.2019, 10:20

У Херсоні безкоштовно покажуть сучасне українське кіно

18.03.2019, 10:08

V Міжнародний конкурс малюнку «Ілюстрація до народної казки»

> Персоналии > КУЛЬТУРОЛОГИЯ > Джон Пол Джонс > Адмірал у козацьких шароварах

Адмірал у козацьких шароварах

Херсонські краєзнавці пропонують гідно увічнити пам'ять про легендарного капітана, засновника військово-морського флоту США Поля Джонса. Ім'я цього відважного борця за незалежність Сполучених Штатів, якого знає кожен американський школяр, досі в Україні було майже невідоме.
Коли слава про безстрашного моряка докотилася до Петербурга, Росія саме готувалася до війни з Туреччиною. Ні для кого не було секретом, що доля кампанії значною мірою вирішуватиметься у морських битвах. Тож не дивно, що цариця Катерина ІІ запросила уславленого капітана на російську службу. У квітні 1788 року Поль Джонс у чині контр-адмірала і під ім'ям Павла Жонеса прибув на Чорне море. Тут йому доручають командувати вітрильною ескадрою у створеній для захисту підступів до Херсона і Кінбурна Лиманській флотилії.

Турки прагнули будь-що знищити російські кораблі, заблокувавши їх у Дніпровсько-Бузькому лимані. Та контр-адмірал завжди з честю виходив із найскрутніших ситуацій, Надійною опорою були для нього моряки - вчорашні запорожці, котрі відмінно знали кожен закуток Причорномор'я.
Дух запорозької вольниці панував у Лиманській флотилії. Близьким він був і для американця Поля Джонса. Цілком вірогідним видається ось цей опис лисьменника-історика Валентина Пікуля: «Відважний корсар тепер виступав у новому вигляді - у запорошених шароварах запорожця, з кривою шаблею збоку. Поль Джонс палив люльку і пив козацьку горілку, закушуючи її шматками сала, часником і огірками».

У знаменитій Кінбурзькій битві відважний американець по справедливості розділив славу перемоги із Суворовим і Ушаковим, та подальша його кар'єра на російській службі не склалася. Волелюбному і демократичному контр-адміралові не до душі була свавільність найсвітлішого князя. А без добрих стосунків з Потьомкіним годі було й думати про прихильність цариці. Тож Поль Джонс вимушений був піти у відставку. Невдовзі, у 45-річному віці, він помер у Парижі.
Моряки-запорожці ще довго згадували свого командира. Та насильницьке переселення чорноморців на Кубань стерло з народної пам'яті немало подій і імен. Так відійшов у забуття і Павло Жонес. Залишився тільки Поль Джонс - для американців. 
 
Григорій Кривець
“Високий замок”.- 20.08.1994

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.