Таємниці Комсомольського парку
01.01.2000
Багата Херсонщина на археологічні відкриття. Це численні стоянки, поселення, городища, курганні поховання, групові могили, майстерні з виробництва кам'яних та металевих виробів, скарби тощо. Всі вони є археологічними пам'ятниками, вивчаючи які ми дізнаємось про історію нашого краю.
Не винятком є і останні знахідки на території Комсомольського парку. Проводячи розкопки разом із відомим археологом з м.Одеси, професором Добролюбським А.О. автор цієї статті виявив дуже цікавий археологічний матеріал, який вже повною мірою використовується на лекціях та семінарах, на заняттях з історії України, української та зарубіжної культури, етики, естетики, у виступах перед студентами та школярами, перед населенням міста.
Було знайдено залишки земляних фортифікаційних споруд на місці закладки м. Херсона у 1778 р.
Верхній шар землі (від 0,5 до 1,5 м нижче за сучасну поверхню) зберіг багато металевих виробів 18 ст. (Ковані цвяхи, милиці, скоби), а також керамічні вироби (цегла, скло, фрагменти вітчизняної та імпортної кераміки). Але особливий інтерес викликали залишки перших земляних споруд фортифікаційних Херсонської фортеці, будівництвом якої керував відомий генерал-аншеф І.А.Ганнібал. Фортифікаційна споруда була валом на материковій глиняній основі, витягнутий з півночі на південь, і ровом, земля з якого була перекладена на верхню частину валу. Висота валу 1,5 м, а глибина рову така сама, що склало в сумі 3-метрову перешкоду на шляху ворогів. При дослідженні дна рову було виявлено залишки дерев'яних захисних конструкцій - частокол і колоди, солдатський медальйон, багнет від трилінійки. Сенсаційними з'явилися і наступні знахідки. Великий інтерес викликали, знайдені на південь, у сусідньому розкопі, цегла та фундаментна цегляна кладка. На цеглини добре збереглися загадкові літери «ХАШ-ІІІ». Очевидно, це перше каміння з перших будов на території Херсона-фортеці. Аналогів цій знахідці немає ні в Херсонському краєзнавчому музеї, ні в держархіві, працівники яких нічого не можуть сказати про ці написи. У автора існує робоча гіпотеза: літери «X» і «Ш» нагадують про існування спорудженого 1737 р. дома майбутнього Херсона зміцнення «Олександр-Шанц» і зруйнованого двічі пізніше у російсько-турецьких війнах. Отже, «ХАШ-Ш» можна розуміти, як «Херсон Олександр-Шанц III». Цю версію підтверджує інша знахідка. На місці закладки цієї цегли були знайдені уламки розбитого фужера. Можливо, його розбила рука І.Ганнібала чи самого Григорія Потьомкіна.
На черзі – розкопки палацу князя Г.Потьомкіна, зруйнованого у 20 роки нашого століття. Залишки цієї археологічної пам'ятки – цікавий об'єкт для сучасних дослідників.
Леонід Щетенко,
кандидат історичних наук,
доцент зав. кафедри
гуманітарних дисциплін
ХЕПІ, керівник арх.
експедиції.