on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Новини регіону

11.06.2025, 23:36

Гончарівка провела для ВПО у Тернополі онлайн-екскурсію "Королівське місто Жовква"

10 червня у межах проєкту Гончарівки "Мандри херсонської бібліотекарки" ...
08.06.2025, 23:14

У Херсоні відзначили ювілей народного артиста Віктора Гурби

У Херсоні 21 травня 2025 року відзначили ювілей народного ...
07.06.2025, 23:22

У Херсоні презентували книгу про спротив українських митців російській агресії

У Херсоні 16 травня українська журналістка та письменниця Ольга Волинська ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Археологія Таврії > Таємниці Комсомольского парку

 

Таємниці Комсомольського парку

01.01.2000

Багата Херсонщина на археологічні відкриття. Це численні стоянки, поселення, городища, курганні поховання, групові могили, майстерні з виробництва кам'яних та металевих виробів, скарби тощо. Всі вони є археологічними пам'ятниками, вивчаючи які ми дізнаємось про історію нашого краю.

Не винятком є і останні знахідки на території Комсомольського парку. Проводячи розкопки разом із відомим археологом з м.Одеси, професором Добролюбським А.О. автор цієї статті виявив дуже цікавий археологічний матеріал, який вже повною мірою використовується на лекціях та семінарах, на заняттях з історії України, української та зарубіжної культури, етики, естетики, у виступах перед студентами та школярами, перед населенням міста.

Було знайдено залишки земляних фортифікаційних споруд на місці закладки м. Херсона у 1778 р.

Верхній шар землі (від 0,5 до 1,5 м нижче за сучасну поверхню) зберіг багато металевих виробів 18 ст. (Ковані цвяхи, милиці, скоби), а також керамічні вироби (цегла, скло, фрагменти вітчизняної та імпортної кераміки). Але особливий інтерес викликали залишки перших земляних споруд фортифікаційних Херсонської фортеці, будівництвом якої керував відомий генерал-аншеф І.А.Ганнібал. Фортифікаційна споруда була валом на материковій глиняній основі, витягнутий з півночі на південь, і ровом, земля з якого була перекладена на верхню частину валу. Висота валу 1,5 м, а глибина рову така сама, що склало в сумі 3-метрову перешкоду на шляху ворогів. При дослідженні дна рову було виявлено залишки дерев'яних захисних конструкцій - частокол і колоди, солдатський медальйон, багнет від трилінійки. Сенсаційними з'явилися і наступні знахідки. Великий інтерес викликали, знайдені на південь, у сусідньому розкопі, цегла та фундаментна цегляна кладка. На цеглини добре збереглися загадкові літери «ХАШ-ІІІ». Очевидно, це перше каміння з перших будов на території Херсона-фортеці. Аналогів цій знахідці немає ні в Херсонському краєзнавчому музеї, ні в держархіві, працівники яких нічого не можуть сказати про ці написи. У автора існує робоча гіпотеза: літери «X» і «Ш» нагадують про існування спорудженого 1737 р. дома майбутнього Херсона зміцнення «Олександр-Шанц» і зруйнованого двічі пізніше у російсько-турецьких війнах. Отже, «ХАШ-Ш» можна розуміти, як «Херсон Олександр-Шанц III». Цю версію підтверджує інша знахідка. На місці закладки цієї цегли були знайдені уламки розбитого фужера. Можливо, його розбила рука І.Ганнібала чи самого Григорія Потьомкіна.

На черзі – розкопки палацу князя Г.Потьомкіна, зруйнованого у 20 роки нашого століття. Залишки цієї археологічної пам'ятки – цікавий об'єкт для сучасних дослідників.

Леонід Щетенко,
кандидат історичних наук,
доцент зав. кафедри
гуманітарних дисциплін
ХЕПІ, керівник арх.
експедиції.
 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.