on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Новини регіону

26.04.2025, 23:11

Артистка з Херсонщини Чуприненко та гурт "Вільце" випустили пісню в пам'ять про загиблу військовослужбовицю

Артистка Чуприненко та гурт "Вільце" випустили спільну пісню ...
24.04.2025, 23:16

В Японії представили репліку викраденого з херсонського музею лева

Вкрадений російськими окупантами з Херсонського краєзнавчого музею ...
12.04.2025, 23:08

Гончарівка провела екскурсію про кохання для ВПО у Тернополі

12 квітня у межах проєкту Гончарівки "Мандри херсонської бібліотекарки" ...
> Теми > Театр > З театральної історії Херсона > «Пам'ятаємо»: масштабний вечір-реквієм у Херсоні

 

«Пам'ятаємо»: масштабний вечір-реквієм у Херсоні

Нетривіальний задум, професійне втілення, яскраве і водночас моторошне дійство... Здається, ще довго в Херсоні, і не тільки, обговорюватимуть захід, який у суботу відбувся на площі перед кінотеатром «Україна». Під відкритим небом, у самому серці міста, вечір-реквієм «Пам’ятаємо», до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу викликає значно більше емоцій, ніж це було б у театрі чи концертній залі. Бо ж трагедії цілих народів дотичні не лише до публіки у фраках. Про них слід говорити на площах, так, щоб чули тисячі. І мільйони - через ТБ та інтернет-трансляцн. Організували захід - Благодійна організація «ККСЦ «Куреш», спільно з «ГогольFest», Агенцією США з міжнародного розвитку UCAID та за підтримки ГО «Нова генерація».

Автор постановки вечора-реквієму - знаменитий вітчизняний режисер, лауреат Шевченківської премії Влад Троїцький. Минулоріч херсонці вже мали змогу бачити його вистави та перформанси в рамках «ГогольFest», засновником та президентом якого є Влад Троїцький. До слова, всі проекти режисера сенсаційні, навколо них завжди ажіотаж. Почерк Троїцького легко впізнати за новаторством, глибиною, органічністю, коли відточені кожен рух і слово, а кожна деталь незамінна для театралізованого дійства. Для меморіального перформансу на площі режисер стилізував сучасну сцену під велетенський товарний вагон. Дошки, всюди дошки, і тільки вони...

У таких умовах у далекому 1944-му з історичної Батьківщини вивозили кримських татар. За наказом влади тоталітарного СРСР з Криму депортували понад 200 тисяч людей. Везли подалі від рідної землі, до Середньої Азії, щоб і коріння на Півдні не залишилося. За різними оцінками істориків, дорогою до місця виселення й після депортації від голоду і хвороб загинули від 20 до 45% кримськотатарського населення. Сторінку про геноцид цього народу вилучили з енциклопедії, а національність довгий час забороняли вписувати у паспорти...

Задля досягнення максимального ефекту присутності глядача підчас моторошних подій режисер зробив ставку на реалізм. До участі в театралізованому дійстві Троїцький залучив представників молодого покоління кримських татар. Учасники танцювальних колективів чудово відтворили фрагмент з татарським весіллям. Автентичні танці, національні костюми, і навіть плов та чебуреки на столі справжні, все готували спеціально для перформансу.

«Хотілося показати енергію кримськотатарського народу. Енергію свята, яку руйнує безжалісна сила НКВС, радянської влади, здатної знищити нації і народи. Прагнув домогтися того, щоб під час дійства трагедію емоційно пережили і артисти, і глядачі», - розповів Влад Троїцький.

За задумкою автора, у співуче татарське весілля вриваються НКВСІвці, які наказують за лічені хвилини зібрати вузлик і покинути рідну домівку. Тоталітарну машину уособлюють велетенські шинелі, які насуваються на мирних селян, а також - чорні «воронки», які кружляють перед будівлею кінотеатру з написом «Україна». На самому фасаді з’являється відео-проекція з кадрами документальної хроніки, як депортували кримських татар. Перформанс пам’яті загиблих у геноциді підтримали режисер Ахтем Сеітаблаєв, гурт «ДахаБраха», співачка Джамала. Вона дає інтерв’ю після денного саунд-чеку. І зрозуміло чому: ввечері, після виступу, просто буде виснажена. На концертах Джамала викладається на повну, надто коли виконує пісні про долю свого народу. Родина Джа теж пережила жахливу депортацію. Про ті події зірці розповідала бабуся. Співачка часто виконує пісню, якої її навчила старійшина роду. А ще в її репертуарі стабільно тримається композиція «1944», з якою кілька років тому перемогла на конкурсі «Євробачення». У Херсоні Джамала її виконує двічі поспіль. Публіка співачку довго не відпускає. В якийсь момент із глядацького сектору Джамалі передають кримськотатарський прапор - це було сильно.

Вечір-реквієм триває півтори години. Увесь цей час відчувається напруження. Задум режисера вдався. Глядачі під враженням. Післясмак буде ще довго, як від кожного якісного, наповненого глибоким змістом заходу.

Марина Савченко

Джерело інформації: «Новий день».- №20 (5481).- 19.05.2021.- стр. 2

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.