Пам'ятник засновнику Херсона Князю Потьомкіна буде відновлено
До революції пам'ятник засновнику Херсона найсвітлішому князю Григорію Потьомкіну був символом Херсона. Чомусь більшовики спалахнули особливою ненавистю до цього державного діяча і після 1919 року монумент відвезли у невідомому напрямку. Швидше за все, його переплавили на снаряди або ще щось, чого гостро потребувала диктатура пролетаріату. Ось і залишилися – у одеситів бронзовий Дюк Рішельє, у москвичів Юрій Долгорукий на Червоній площі, і навіть петербуржцям милостиво залишили "мідного вершника" Петра Великого. Чому так по-драконівськи обійшлися з Херсоном, відібравши в нього пам'ятник батькові-засновнику, досі неясно. Хай там як, але на 70 років замість Потьомкіна місце на постаменті біля Драмтеатру займали по черзі Ленін, Сталін і, нарешті, Карл Маркс, іменем якого останнім часом називався сквер. Зрештою, звідти прибрали й бородатого автора "Капіталу".
У роки Незалежності із завидною періодичністю виникали проєкти щодо повернення на порожній п'єдестал його законного господаря. Ще років 5 тому міські газети обговорювали цю тему, втім, далі прожектів справа не йшла. Але, схоже, на 12-му році Незалежності, історична справедливість нарешті переможе. Як нам розповів в інтерв'ю начальник міського управління архітектури та містобудування Григорій Ходін, є реальний шанс, що своє 225-річчя Херсон зустріне вже з відновленим пам'ятником Потьомкіну, встановленим на старому місці.
Принаймні на даному етапі повним ходом йдуть переговори щодо його відновлення.
Цим питанням у Києві займається колишній головний архітектор Херсона (нині радник мера з питань архітектури) В'ячеслав Громихін. На жаль, інформація про те, що нібито мініатюрна копія монумента зберігається в запасниках Ермітажу, не виправдалася. Але все одно його відтворення за наявними фотографіями цілком реальне. Особу скульптора, який виконає копію, поки що не визначено, але це не проблема. У проєкт також входить реконструкція постаменту та прилеглої території. Було б дивно, якби новенький Потьомкін стояв на обдертому п'єдесталі і на тлі асфальту, що розтріскався. До речі, одразу кілька спонсорів погодилися надати спонсорську допомогу з відновлення скверу. Як зазначив Григорій Ходін, було б доречно дати йому дореволюційну назву – Потьомкінський сквер, однак, щоб усе було справедливо, бажано провести опитування, а то й референдум із цього питання серед херсонців.
Руслан КРИВОВ
«Херсонський вісник» 7 листопада 2002