Час дізнатися більше
25.05.2006
Колекція листівок, які представляють Херсон та Херсонщину, останнім часом регулярно поповнюється. До набору репродукцій «зимових» акварелей В'ячеслава Машницького та «висотним» знімком подружжя Тарасенка додався набір сувенірних листівок Херсонського краєзнавчого музею. Шістнадцять кольорових карток, що представляють усі відділи музею та їх найцікавіші експонати (від скіфських часів до XX століття), вже власними силами можуть бути музейним експонатом і не тільки краєзнавчого, а й художнього музеїв.
Оглядаючи листівки, дивуєшся сам собі - як це, неодноразово буваючи в музеї, не здогадуєшся, скільки чудових речей ти не помічав. Унікальні речі іноді губляться в масі інших експонатів, а прочитати супровідний підпис найчастіше буває ліньки. Листівки просто наново розплющують очі на музейну експозицію. У цьому, мабуть, і криється майстерність подання інформації – вміти показати «товар обличчям». У листівках ХКМ поєдналися разом і праця історика, і майстерність фотографа, і вміння дизайнера (студія «Тотем», Макс Афанасьєв), і чуття маркетолога у виборі потрібного варіанту.
Взяти хоча б музей природи ХКМ. Є чим і самим дивуватися і дивувати приїжджих! Найбільший в Україні скелет тварини (тридцятиметрового синього кита), меморіальна кімната вченого зі світовим ім'ям Йосипа Пачоського, російського та польського біолога, засновника Природно-історичного музею Херсонського губернського земства, директора заповідника «Біловезька Пуща» (1823-1923). тварин, яких вже й у Червоній книзі не знайдеш.
Далі більше. Відділ археології ХКМ, звичайно, не містить усього золота, яке було знайдено на Херсонщині (його здебільшого розтягли по столицях), але на ганебний метал у Херсоні подивитися все-таки можна. Наприклад, на предмети унікального комплексу речей сарматського часу, знайдених на околиці Солонців.
Є на листівках і знаменита зброя: шабля останнього бухарського еміра, якою Фрунзе нагородив Будьонного, мисливську крем'яну рушницю, виготовлену паризькою фірмою «Ле Паж» у 1813 році і, звісно, легендарний станковий кулемет максим. Саме цим екземплярам присвячені листівки, що символізують невиразні періоди історії останніх двох століть.
Немає сенсу описувати всі листівки, краще все це ще раз подивитися «на живу».
Сам собою факт виходу набору листівок важко назвати значною новиною, але не можна не визнати, що робота над пошуком нового, сучасного іміджу Херсонського краєзнавчого не може не піти в скарбничку покращення загальної привабливості наших міста та області.
МИКОЛА ГОМАНЮК
журналіст
Газета «Погляд», 25 травня 2006