on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Новини регіону

02.10.2024, 23:28

Гурт “Антитіла” випустив кліп на пісню “Вдома” з кадрами Херсонщини

20 вересня український гурт “Антитіла” випустив кліп на свою ...
02.10.2024, 23:25

У Київській області триває виставка мисткині з Херсона “Чумацька ікона на рибі”

У краєзнавчому музеї в місті Бровари Київської області триває виставка ...
22.09.2024, 23:35

На Київському тижні критики покажуть стрічку “Редакція”

На Київському тижні критики, який відбудеться із 17 по 23 жовтня, покажуть ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Археологія Таврії > Катерининський колодязь. Легенда та дійсність

 

Катерининський колодязь. Легенда та дійсність.

04.11.1999

У Херсонській фортеці було споруджено кілька колодязів. Різної глибини та різних призначень.

До наших днів уцілів один із них під народною назвою “Катерининський”. Будівництво цієї криниці на Плац-парадній площі було доручено будівельнику нашого міста (за його проектом будувався м.Херсон), інженеру-фортифікатору Н.І.Корсакову в 1785 р. весь він викладений інгулецьким каменем.

З доповідної записки Корсакова Н.І., написаної князеві Потьомкіну, нам відомо, що вода в колодязі смачна і не поступається навіть тією, якою задовольняються всі фортеці. Встановлене на колодязі підйомне колесо рухалося паровою машиною. Після того, як фортеця за непотрібністю була ліквідована, машину зняли.

На території Катерининського собору є підвал, з якого йде підземний хід прямо в колодязь, але оскільки він був засипаний, то просуватися по ньому дуже складно. За наданням і розповідями херсонських старожилів всі ходи з'єднувалися у фортеці саме в цій криниці. Є очевидці, які проходили підземним ходом від Корабельної площі до самої криниці.

На вулиці Декабристів стояв будинок головного бухгалтера Херсонської міської думи. Під ним також знаходився підземний хід, який виходив у кріпосний колодязь. За свідченням очевидців хід йшов під Арсенал і далі по Дніпру, а виходив між Цюрупинськом та Голою Пристанню. Але за іншими відомостями цей хід доходив до Олешківського жіночого монастиря.

Під час війни криниця була обгороджена стовпами та колючим дротом, щоб туди ніхто не впав. За розповідями мешканців, німці під час дізнання посадили трьох підпільників на край колодязя і, погрожуючи, намагалися вижити з цих необхідних відомостей. Але там нікого не розстріляли. Були чутки, що німці розстрілювали наших військовополонених, але не підтвердилися.

Тепер глибина колодязя 24,5 м. Товариство охорони пам'яток 1975 року хотіло з'ясувати, чи є там ходи. Було підготовлено проєкт на реставрацію та очищення колодязя відповідальним секретарем Товариства Михайлом Волковим. Але статися цьому не дали наші керівники обкому партії. Наклавши заборону та мотивуючи тим, що колодязь може бути замінований.

Безумовно, пам'ятник потрібно реставрувати й нарешті покінчити з легендами та таємницями Катерининського колодязя. Адже його не треба розшукувати та відкопувати, як інші, що знаходяться на території фортеці. І витрати на його реставрацію будуть значно меншими.

Є можливість зробити реставрацію за гроші іноземних реставраційних фірм. І такі пропозиції вже роблять Франція, Італія та інші провідні країни та фірми через Сергія Бахматова. І якщо керівництво міста цим зацікавиться, дорога для плідної роботи відкрита.

Сергій Макаров

1. 17.11.2015 19:23
Ирина
Кто охраняет колодец возле Екатеринского собора??

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.