on-line с 20.02.06

Арт-блог

03.11.2020, 10:46

Ноябрь-2020

Мне мил ноябрь - предшественник зимы, Хоть самодур и нравом переменчив, С дождём и снегом, властью ранней тьмы, При свете фонарей почти застенчив... Люблю туманы, хруст подстывших луж, Незрячесть к лицам, дом с горячим чаем Ноябрь суров и сентиментам чужд, Скуп на цвета... Но так порой отчаян! Вдруг впустит солнце. И оно, спеша, День рассветит, раскрасит, отогреет... Весна - и только. Вот тогда Душа Вся встрепенётся и ...зазеленеет Алла Мироненко

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Новости региона

16.09.2021, 12:02

У Херсоні до Дня міста відбудеться циркове шоу

16.09.2021, 11:41

Запорізькі археологи знайшли на Херсонщині середньовічну піч часів Київської Русі

16.09.2021, 11:20

У Херсоні з'явився кримськотатарський громадсько-культурний простір

Птахи що зимують в Херсоні

Дятел звичайний Dendrologous major — Большой пестрый дятел Great Spotted Woodpecker.  MT: біля 80 г. ДТ: 22-23 см. РК: 34-39 см. О: у ♂ ad тім'я, смуги ззаду i по боках шиї, спина, пера верху крил, поперек i надхвістя чорні; горло, покривні пера вух, плями по боках шиї, спереду та плечові пера білі з вохристим відтінком потилиці червона пляма; білі покривні пера вух повністю відокремлені чорними смугами від білих боків шиї; низ тулуба вохристим відтінком, задня частина черева i підхвістя червоні; махові чорні, з білими плямами, які на розгорнутих крилах утворюють смуги; чорний, дупкий, загострений, крайні стернові пера білі з чорними поперечними смугами; дзьоб i ноги темно-cipi; райдужна оболонка ока коричнева. У ♀ ad, яка схожа на ♂ ad, потилиця чорна. У juv, який в цілому подібний до ad, на голові червона «шапочка»; на білих плечових перах темна смугастість. С: осілий, кочовий. Р: на всій території. Б: рівнинні i гipcькi ліси. П: тримається здебільшого на деревах, гніздиться в дуплах; навесні часто i голосно «барабанить» дзьобом по гілкам здобуває насіння з соснових шишок попередньо закріпивши ix в щилинах кори дерев або пеньків. В: від середнього i сирійського дятлів відрізняється тим, що білі покривні пера вух повністю відокремлені чорними смугами від білих боків шиї , а також тим, що задня частина черева i підхвістя червоні, а не рожеві крім того, від сирійського дятла — білими з чорними смугами крайніми стерновими перами; від білоспинного     дятла — повністю чорними спиною та попереком. 3: різке «кек-кек». Х: в Херсоні мешкає на Карантинному та Малому Потьомкінському островах.

 

Посмітюха Galerida cristata — Хохлатый жаворонок Crested Lark. МТ: 35-45 г. ДТ; біля 15 см. О: ad зверху сірувато-бурий, з темною строкатістю; на тім'ї загострений «чуб» низ тулуба білуватий, з темно-бурою строкатістю на волі і боках; спід крил світло-рудий; махові пера темно-бурі, зі світлою облямівкою; центральні стернові пера бурі, крайні — рудуваті, інші — темно-бурі; дзьоб і ноги бурі. У juv пера верху з білуватою верхівкою; «чуб» коротший. С: осілий, кочовий. Р: на всій території, крім гір. Б: відкриті простори, зокрема біля населених пунктів. П: співає як високо в повітрі, так і сидячи на гілках кущів, взимку поодинці або невеликими зграйками часто тримається на узбіччі доріг. В: від решти жайворонків відрізняється довгим загостреним «чубом» З: пісня складається з мелодійних трелей, поклик — мелодійне «трі-трі-трі». Х: в Херсоні масово зимує.

Шпак звичайний Sturnus vulgaris — Обыкновенный скворец Starling.  МТ: 68-79 г. ДТ: до 21 см. О: ♂ ad у шлюбному вбрані чорний, з пурпуровим та зеленим металічним полиском i окремими вохристими цятками; дзьоб жовтий, основа нижньої щелепи блакитна; ноги червонувато-бурі у позашлюбному вбрані з численними світлими цятками; дзьоб бурий. У ♀ ad в шлюбному вбрані основа нижньої щелепи рожева, у позашлюбний період така, як позашюбний ♂ ad. juv зверху темно-бурий; низ бурий; дзьоб темно-бурий. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться на всій території, крім високогір'я; мiгpyє скрізь; зимує на Півдні, інколи біля населених пунктів на решті території. Б: узлісся, парки, сади, П: гніздиться в штучних гніздівлях, дуплах, норах; в позагніздовий період утворює зграї. В: ad від ad чорного дрозда відрізняється коротким хвостом i оперенням зі світлими цятками; juv від juv рожевого шпака — темно-бурими оперенням i дзьобом. 3: пісня з імітаціею різних звуків. Х: в Херсоні массовий вид, гнізтиться і зимує.

Шпак рожевий Sturnus roseus — Розовый скворец Rose-coloured Starling.  МТ: 65-80 г. ДТ: близько 22 см. О: у ♂ ad в шлюбному вбрані на потилиці невеликий «чуб»; голова, шия, воло, крила i хвіст чорні, з зеленкувато-пурпуровим полиском; решта оперення рожева; дзьоб i ноги рожеві; У ad позашлюбному оперенні голова i тулуб з сірим відтінком. У ♀ ad в шлюбному вбранні в рожевому кольорі домішка cipoi барви; чорний колір замінений чорно-бурим; у позашлюбпому оперенні значний сірувато-бурий відтінок . juv світло-бурий; дзьоб жовтуватий. С: гніздовий, перелітний. Р: Крим та Приазов'я; трапляються зальоти на решті території крайни. Б: відкриті простори, приморські скелясті урвища, господарські будівлі (ферми). П: гніздиться колоніями, тримається переважно великими зграями. В: ad відрізняється забарвленням; juv від juv звичайного шпака — світло-бурим оперенням i жовтуватим дзьобом. 3: пісня — одноманітне щебетання. Х: в Херсоні декілька разів відмічався під час випадкових зальотів.

 

Сорока Pica pica — Сорока Magpie.  МТ: біля 200 г. ДТ: близько 46 см. О: у ad плечові пера, груди, боки тулуба і черево білі; решта оперення чорна, з зеленим металічним полиском; хвіст довгий, східчастий, нижня третина з райдужним полиском; дзьоб і ноги чорні juv зі слабким металічним полиском па крилах і хвості; біле оперення з бурим відтінком. С: осілий. Р: па всій території, крім високогір’я. Б: узлісся, чагарники, парки і сади. П: політ важкий, помахи крил часті. В: розрізняється за забарвленням. 3: часто стрекоче. Х: в Херсоні зрідка гніздиться на околицях міста.
Горіхівка Nucifraga caryocatactes — Кедровка Nutсгаскег. МТ: 190-200 г. ДТ: близько 32 см.
О: у ad верх голови шоколадно-бурий; надхвістя і підхвістя білі; решта оперення буре, з білими краплеподібними плямами; махові пера чорні; на кінці чорного хвоста біла смуга, широка з боків вужча в центрі; дзьоб і ноги чорні . juv тьмяніший білі плями менш виразні; дзьоб і ноги бурі. С: гніздовий, кочовий, залітний. Р: гніздиться в Карпатах та на північному сході Полісся; під час зальотів в осінньо-зимовий період може траплятися на всій території. Б: хвойні ліси, восени та взимку й інші лісонасадження. П: політ важкий, повільний. В: розрізняється за забарвленням. 3: хрипке довге «рееж-рееж» або «крек». Х: в Херсоні раз в декілька років зимує; зимою 2008 - 2009 року відмічена масова зимівля виду.
Грак Corvus frugilegus — Грач Rook.  МТ: 320-490 г. ДТ: близько 46см. О: у ad оперення цілком чорне, з пурпурово-синім металічним полиском; біля основи дзьоба світло-сіра гола шкіра; дзьоб чорний, основа сіра; ноги чорні. У juv оперення зі слабким полиском; дзьоб цілком чорний; основа верхньої щелепи вкрита щетиноподібними перами; голої шкіри біля основи дзьоба нема. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться і зимує на всій території, за винятком гір; мігрує скрізь. Б: узлісся, гаї, лісопосадки, парки; протягом осінньо-зимового періоду вдень тримається на полях, смітниках, ночує зграями в лісах і парках. П: гніздиться переважно колоніями; мігрує зграями, часто разом з галками. В: ad від чорної ворони відрізняється голою шкірою біля основи дзьоба, а juv від чорної ворони-менш масивним, конусоподібним дзьобом. 3: крик «кра-кра» і подібні йому. Х: в Херсоні массово гніздиться в парках та на алеях вулиць, в т. ч. на проспекті Ушакова, на зимівлі один з найчисельніших в місті..
Ворона сіра Corvus cornix — Серая ворона Hooded Crow.  МТ: 670-740 г. ДТ: біля 47 см.
О: голова, горло, воло, крила і хвіст чорні; інше оперення сіре; дзьоб і ноги чорні. С: осілий, кочовий. Р: на всій території. Б: узлісся, відкриті зволожені місцевості з окремими деревами, населені пункти; трапляється на орних землях, луках, полях. П: гніздиться окремими парами, в осінньо-зимовий період тримається зграями; коли пташенята залишають гнізда, може бути агресивним до людини, налітаючи на перехожих. В: розрізняється за забарвленням. 3: пронизливий крик «карр-карр». Х: в Херсоні зрідка гніздиться на околицях міста, зокрема на Малому Потьомкінському острові.
Крук Corvus corax — Ворон Raven.  МТ: 0,8-1,5 кг. ДТ: близько 64 см. О: ad цілком чорний, з синім або пурпуровим металічним полиском; під час збудження пера на підборідді настовбурчуються у вигляді «бороди»; хвіст клиноподібний; дзьоб і ноги чорні. juv зі слабким металічним полиском та ледь помітною «бородою». С: осілий, кочовий. Р: на всій території. Б: старі ліси або великі парки; протягом осінньо-зимового періоду трапляється на відкритих місцевостях, полях, смітниках. П: гніздиться окремими парами, зокрема на металевих опорах ліній електромереж; у позагніздовий період кочує поодинці або зграями. В: від грака, чорної ворони і галки відрізняється великими розмірами і клиноподібним хвостом. 3: голосний низькотональний крик «кру». Х: в Херсоні були випадки гніздування в районі парка ім. Леніна, зимою зустрічається на околицях міста.
Волове очко Troglodytes troglodytes — Крапивник Wren.  МТ: 9-11 г. ДТ: біля 10 см. О: у ad верх рудувато-бурий, а низ бурувато-сірий, з темними поперечними смугами; над оком світла «брова»; на махових і стернових перах темні смуги; дзьоб темно-бурий; ноги світло-бурі. У juv «брови» майже зовсім непомітні. С: осілий, кочовий, перелітний Р: гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також в Кримських горах; мігрує і зимує скрізь. Б: ліси і парки з густим подліском П: дуже рухливий, часто задирає хвіст. В: розрізняється за забарвленням, малими розмірами і задертим догори хвостом. 3: пісня дзвінка, мелодійна, складається з трьох строф; наполоханий птах подає різке «черрр» або «чек». Х: в Херсоні прольотний та зимуючий (на околицях міста) вид.
   Омелюх Bombcilla garrulus— Свиристель Waxwing. МТ 40-64 ДТ: біля 18 см. О: ♂ ad зверху сірувато-бурий; на голові великий «чуб»; на горлі чорна пляма; низ світло-бурий, підхвістя руде; махові пера чорні; біля основи першорядних махових пер біла смуга, верхівка облямована білим і жовтим; на білих верхівках другорядних махових пер червоні рогові пластинки; на сірому хвості широка чорнa смуга, на верхівці жовта; дзьоб і ноги темно-бурі. У ♀ ad пляма на горлі менша; білувата облямівка лише зовні на першорядних махових перах. juv тьмяніший: «чуб» бурий, короткий; чорної плями на горлі нема. С: зимуючий. Р: на всій території. Б: ліси, сади, парки. П: тримається зграями, часом дуже великими. В: розрізняється за забарвленням і великим «чубом». 3: мелодійне «свірр-свірр». Х: в Херсоні регулярно зустрічається на кочівях під час зимівлі.
Чикотень Turdus pilaris — Рябинник Fieldfare.  MT: 80-140 г. ДТ: близько 25 см. О: у ad голова зверху, щоки, шия ззаду i з боків, поперек i надхвістя cipi, на голові чорні риски; над оком білувата «брова»; спина, плечі i верхні покривні пера другорядних махових каштанові; горло, воло i груди зверху рудуваті з темно-бурою строкатчетю; боки тулуба i підхвістя з темно-бурими стрілоподібними плямами; низ грудей i черево білі; покривні пера споду крил; махові пера темно-бурі; хвіст чорно-бурий; дзьоб жовтий на кінці бурий; ноги темно-бурі. juv зверху сірувато-бурий, зi світлими рисками; низ білуватий, на волі i боках тулуба темні плями С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в лісовій i лісостеповій смугах, а також подекуди в степові смузі; мігрує i зимує на всій території. Б: узлісся хвойних i мішаних лісів, парки. П: гніздиться колоніями, нерідко тримається землі восени i взимку утворює великі зграї які часто можна бачити в населених пунктах. В: ad від решти дроздів відрізняється поєднанням ciporo i каштанового кольорів у забарвлені верху; juv від juv дрозда-омелюха—білими грудьми і черевом. 3: Пісня — трюкотливе щебетания, без свисту; поклик — різке «чик-чик», яке перетворюеться на довгий голосний крик, коли на гніздову територію птаха потрапляе ворог. Х: в Херсоні зустрічається під час зимових міграцій.
Дрізд-омелюх Turdus viscivorus— Деряба Mistle Thrush. МТ: 110-140 г. ДТ: близько 27 см. О: у ad оперення верху сірувато-буре; низ білий, поцяткований великими темно-бурими плямами; покривні пера споду крил білі; махові пера бурі; стернові пера бурі, верхівка кількох крайніх стернових пер біла; дзьоб бурий, основа нижньої щелепи жовтувата; ноги жовтувато-бурі. У juv на верхній частині голови, спині, покривних перах крил, попереку і надхвісті темні плями і світлі риски. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також в Карпатах і гірському Криму; мігрує та зимує скрізь; Б: хвойні, іноді мішані ліси, взимку трапляється в парках. П: наполоханий птах злітає на дерево, а не ховається серед кущів; політ пірнаючий; часто співає в похмуру погоду, коли інші види дроздів мовчать. В: від чикотня відрізняєте суцільно поцяткованою нижньою частиною тулуба, а ad — також однотонні сірувато-бурим верхом; від співочого дрозда — більшими розмірами, більшою плямистістю низу тулуба і білим кольором покривних пер споду крил. 3: пісня флейтові трелі; нерідко подає тріскотливий крик «тррр». Х: в Херсоні зустрічається під час зимових міграцій.
Синиця велика Parus major — Большая синица Great Tit.  МТ: 16-21 г. ДТ: близько 14 см. О: у ♂ ad щоки білі; на потилиці невелика жовтувата пляма; інше оперення голови, горло, широка смуга посеред вола, грудей, черева i підхвістя чорні, на голові з полиском; спина оливково-зелена; надхвістя cipе; на сизувато-сірих покривних перах крила біла смуга; воло, груди i черево яскраво-жовті; махові пера бypi, з жовтуватою облямівкою; центральна пара стернових пер блакитно-сіра, крайня пара — біла, інші — сірувато-бурі, з домішкою білого на кількох передостанніх перах; дзьоб чорний; ноги темно-cipi. У ♀ ad чорна смуга на грудях i череві значно вужча; жовта барва в оперені нерідко блідіше. juv тьмяніший; вузька темно-сіpa смуга лише на горлі, волі i грудях. С: осілий, кочовий, перелітний. Р: на всій території. Б: ліси, парки, сади, штучні насадження, всюди, де є дуплисті дерева. П: дуже жвавий і довірливий. В: від інших видів синиць відрізняється більшими розмірами та суцільною чорною смугою на грудях i череві. 3: пісня— дзвінке «ці-ці-пю - ці-ці-пю»; часто подае характерні крики «сі-тюіть» або «пінк-пінк». Х: в Херсоні осілий, массово гніздиться у всіх районах міста.
Синиця блакитна Pants caeruleus — Обыкновенная лазоревка Blue Tit.  МТ: 9-12 г. ДТ: близько 12 см. О: у ad лоб i щоки білі; тім'я сине, з країв біле; через око проходить вузька чорна смуга, яка з'єднується з чорно-синьою потилицею; горло чорне, від якого до потилиці проходить чорно-синя смуга, що окреслює шоку; спина, поперек i надхвістя cipyвато-зелені; на синіх верхніх покривних перах крила бита смужка; воло, груди i черево жовті; махові пера бypi, з синьою облямкою; хвіст синій; дзьоб темно-бурий; ноги білі. У juv кольори тьмяніші; верх голови сірувато-бурий; смуги на голові темно-cipi; крила i хвіст сірувато-блакитні. С: осілий, кочовий, перелітний. Р: гніздиться на всій території крім рівниного Криму; мiгpyє та зимує скрізь. Б: ліси, парки, сади; трапляється в населених пунктах. П: взимку тримається в зграях з іншими синицями. В: від бiлої синиці відрізняється синім тім'я i жовтим низом. 3: пісня — короткі дзвінкі трелі; часто подає дзвінке «ці-ці-цірр». Х: в Херсоні зрідка гніздиться на околицях міста.
Повзик Sitta europaea — Обыкновенный поползень Nuthatch.  МТ: 19-24 г. ДТ: біля 14 см. О: ♂ ad зверху сірий; через око проходить чорна смуга; щоки і горло білі; воло, груди і черево білі вохристим відтінком; боки тулуба і підхвістя каштанові-махові, пера сірувато-бурі; стернові пера чорні, крім сірих нейтральних, крайні пари біля верхівки білі; дзьоб темно-сірий; ноги жовтувато-бурі. У ♀ ad низ рівномірно вохристий, каштановий колір відсутній juv подібний до ♀ але смуга, яка проходить через око, темно-сіра; майже весь низ жовтувато-вохристий. С: осілий, кочовий. Р: лісова і лісостепова смуги, а також північна частина степової смуги. Б: мішані та листяні ліси, взимку трапляється в хвойних лісах, парках, садах. П: гніздиться в дуплах, отвір яких обмазує глиною; пересувається по стовбурах як вверх, так і вниз головою; взимку часто тримається у зграях синиць. В: розрізняється за забарвленням і манерою лазити по стовбурах дерев. 3:   пісня — голосний свист «тві-тві-тві-тві»; часто подає дзвінке «ціт-ціт-сіт». Х: в Херсоні рідкісний залітний птах.
Підкоришник звичайний Certhia familiaris — Обыкновенная пищуха Тrеесrеереr.  МТ: 8-12 г. ДТ: біля 13 см. О: у ad верх рудувато-бурий, з білими плямами; над оком білувата «брова»; поперек і надхвістя рудуваті; низ білий; махові пера бурі, з білою верхівкою і вохристою ламаною смугою; стернові пера рудувато-бурі, загострені; дзьоб бурий, нижня щелепа світліша; ноги світло-бурі, кіготь на задньому пальці довгий. juv схожий на ad, але білих плям на спині більше; низ сіруватий. С: осілий, кочовий. Р: лісова і лісостепова смуги, а також північна частина степової смуги, пониззя Дніпра, Дністра і Дунаю, Кримські гори. Б: різнотипні ліси, рідше парки. П: лазить по стовбурах дерев по спіралі знизу вгору. В: від короткопалого підкоришника відрізняється коротшим дзьобом, довшим кігтем заднього пальця, світлішим низом, дещо рудішим попереком і надхвістям, але найдостовірніше — піснею. З: пісня — мелодійний свист, з коротким «піт» на кінці; поклик — високотональне «цііт». Х: в Херсоні мешкає на Малому Потьомкінському острові.

Горобець хатній Passer domesticus — Домовый воробей House Sparrow.  МТ: 22-52 г. ДТ: близько 15см. О: у ad шлюбному вбранні верх голови сірий щоки світло-сірі, ззаду окреслені широкими каштановими смугами, які неріко з'єднуються на задній частині шиї, верхня частина спини i верх крил каштанові, з чорними плямами; на покривних перах крила світла смуга; нижня частина спини, поперек i надхвістя бурувато-cipi; вуздечка, горло зверху чорні; груди, боки тулуба i черево cвітло-cipi; махові пера темні з рудою облямівкою; стернові пера темно-бурі зi світлою облямівкою, дзьоб чорний; ноги бypi; у позашлюбному вбранні каштанові i чорні пера зі світлою облямівкою; дзьоб темно-бурий, з жовтуватою основою. У ♀ ad вся голова, горло i воло сірувато-бурі; над оком світла «брова»; спина i покривні пера крил світло-бурі, з темними смугами; дзьоб бурий. juv схожий на ♀ ad. С: осілий. Р: на всій території. Б: переважно населені пункти та їх околиці. П: гніздиться в щілинах будівель, особливо часто під стpixoю, зрідка, влаштовує кулеподібні гнізда на деревах i кущах; у шлюбний період дуже прикметним є cпociб утворення пари — партнер, настовбурчивши пір'я на горлі, опустивши донизу кінці крил i задерши догори хвоста, з голосним цвірканням стрибає навколо партнерки, намагаючись привернути увагу; в осінньо-зимовий період тримається зграями. В: від польового горобця відрізняється відсутністю чорних плям на щоках; крім того, ♂ ad лобом i тім'ям, а також чорною барвою на волі, а ♀ ad i juv — відсутністю коричневого кольору в oпepeннi голови; ♂ ad від ♂ ad чорногрудого горобця-сірим верхом голови, сірими грудьми i черевом, ♀ ad та juv від ♀ ad та juv чорногрудого горобця на віддалі відрізнити майже неможливо. З: характерне голосне -цвірікання «чів-чів». Х: в Херсоні масово гніздиться і зимує.

Горобець польовий Passer montanus — Полевой воробей Tree Sparrow.  МТ: 19-25 г. ДТ: біля 14 см. О: у ad верх голови коричневий; на білуватих щоках по одній чорній плямі; вуздечка i горло чорні; верхня частина спини і крил рудувато-бурі, з чорними плямами; на покривних перах крила дві вузькі світлі смужки; нижня частина спини, поперек i надхвістя бypi; низ буруватий; махові стернові пера бypi, зi світлою облямівкою; дзьоб чорний або бурий; ноги сірувато-бypi. juv подібний до ad, але забарвлений тьмяніше; верх голови коричнево-бурий; плями на щоках, вуздечка i горло сірувато-чорні. С: осілий. Р: на всій території. Б: узлісся, яри, населені пункти. П: гніздиться в природних дуплах, норах, а також в штучних гніздівлях; у позагніздовий період тримається зграйками. В: від ♂ ad чорногрудого горобця відрізняється чорними плямами на щоках, а також відсутністю чорного кольору на волі i чорних плям на боках тулуба; від ad хатнього горобця — також коричневим верхом голови. З: цвірінькання «жев-жев-жев», дещо тихіше i вище за тональністю, ніж у хатнього горобця. Х: в Херсоні масово гніздиться і зимує.

Костогриз Coccothraustes Coccothraustes — Обыкновенный дубонос Hawfinch.  МТ: 48-62 г. ДТ: близько 18 см. О: у ♂ ad в шлюбному вбранні голова бурувато-руда; вуздечка i пляма на горлі чорні; шия ззаду i з боків cipa; спина темно-коричнева; поперек i надхвістя рудуваті; низ рожевувато-бурий, за винятком білої задньої частини черева i білого підхвістя; середні верхні покривні пера другорядних махових білі, внутрішні — рудуваті; покривні пера першорядних махових чорні; махові пера чорні, першорядні — з білими плямами біля основи, вepxiвкa другорядних i кількох внутрішніх першорядиих махових пер розширена, з синім металічним полиском; стернові пера, крім бурих центральних, чорні з великими білими плямами на верхівці, центральні стернові пера накриті видовженими рудуватими перами надхвістя; дзьоб масивний, синювато-сірий; ноги бypi; у позашлюбному вбранні голова буріша; спина i низ тулуба з сірим відтінком; дзьоб жовтуватий. ♀ ad в шлюбному вбрані схожа на шлюбного ♂ ad, але тьмяніша; зовнішня частина другорядних махових пер світло-сіра; у позашлюбному оперенні голова, поперек i надхвістя з оливковим відтінком. У juv в забарвлені верху переважае бурий колір; голова оливково-жовта; низ жовтуватий, з темними плямами на волі, грудях i боках тулуба. С: осілий, кочовий, перелітний. Р: гніздиться майже на всій території, крім Присивашшя та рівнинного Криму мiгpyє i зимує скрізь. Б: листяні i мішані ліси, парки, сади. П: потайний, тримається переважно в кронах дерев. В: розрізняється за забарвленням, силуетом, також за характерним покликом. 3: пісня — окремі короткі свисти, поклик piзкe металічне «цік» або тихіше, схоже на шипіння, «цррі». Х: в Херсоні массово зимує на околицях міста.

Снігур Pyrrhula pyrrhula — Обыкновенный снегирь Bullfinch. MT: 22-33 г. ДТ: біля 16 см. О: у ♂ ad верх голови, вуздечка i підборіддя чорні, з металічним полиском; спина i частина верхніх покривних пер крил білі; поперек білий; щоки i низ тулуба червоні, за винятком білої задньої частини черева i білого підхвістя; вздовж основи другорядних махових пер проходить широка біла смуга; махові i стернові пера чорні; дзьоб чорний; ноги темно-бурі. У ♀ ad спина сірувато-бура; щоки i низ тулуба бурі juv подібний до ♂ ad, але верх голови, вуздечка, підборіддя i смуги на крилах бypi. С: осілий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в Карпатах та Поліссі; мiгpyє i зимує на всій території. Б: хвойні i мішані ліси, взимку трапляється також в парках i садах. П: під час міграцій та взимку тримається зграйками. В: розрізняється за забарвленням. 3: пісня -скрипучі звуки, між якими подається молодшний поклик «п'ю». Х: в Херсоні не кожен рік зимує.
  Зяблик Fringilla coelebs — Зяблик Chaffinch.  МТ: 19-24 г. ДТ: близько 15 см. О: у ♂ ad в шлюбному вбранні нижня частина лоба чорна; верхня частина лоба, тім'я, потилиця, шия по боках i ззаду блакитно-cipi; спина каштаново-бура; поперек i надхвістя зеленкувате; щоки, горло, воло, боки тулуба, груди i передня частина черева винно-рожеві; задня частина черева i підхвістя білуваті; на чорних покривних перах крила велика біла пляма i біла смуга; махові пера темно-бурі; хвіст темно-бурий, майже чорний, дві пари крайніх стернових пер з білою барвою, центральні пера cipi; дзьоб блакитно-сірий, на кінці чорний; ноги бypi; у позашлюбному вбранні верх голови i спина бypi; щоки, горло, воло, боки тулуба i груди з бурим відтінком; дзьоб бурий. У ♀ ad верх сірувато-бурий; поперек i надхвістя оливково-зелені; низ бурувато-сірий, світліший на череві i надхвісті; дзьоб бурий juv подібний до ♀ ad. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться i мігрує на всій території; регулярно зимує на півдні та в Закарпатті, окремі особини i групи птахів взимку трапляються на решті тepитopiї. Б: ліси різного типу, парки, сади. П: довірливий, терпляче ставиться до присутності людей, може збирати поживу на доріжках парків в досить людних місцях; під час міграції i зимівлі утворює зграї, часто разом з в'юрками. В: від в'юрка відрізняється зеленкуватим надхвістям i однотоним кольором боків тулуба, а ♂ ad у шлюбному оперенні - також блакитно-сірим верхом голови, винно-рожевим низом тулуба i блакитно-cірим дзьобом. 3: пісня мелодійна, з характерним «розчерком» в кінці; поклик - коротке «пінк», подібне до поклику великої синиці; часом подає характерно «рю», яке повторюється з невеликими паузами. Х: в Херсоні мешкає на околицях міста, звичайний.
Вільшанка Erithacus ruhecula — Зарянка Robin. — MT:16-22 г. ДТ: біля 14 см. О: ad зверху оливково-бурий; лоб, вуздечка, щоки, горло i воло яскраво-руді; позаду ока вниз через бік шиї i вола проходить cipa смуга; груди і черево білуваті; боки тулуба буруваті; мaxoвi i стернові пера оливково-бурі; дзьоб чорний; ноги бypi. juv зверху бурий з рудуватими плямами; пера горла, вола грудей і боків тулуба рудувато-вохристі, з темно-бурою верхівковою облямівкою черево i підхвістя білуваті. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться: в лісовій i лісостеповій смугах, а також на значній частині степової смуги і в гірському Криму; мiгpyє на всій території; зимує на півдні, зрідка трапляється взимку на решті території крайни. Б: ліси, сади, парки. П: довірливий, хоча тримається головним чином в гущавині кущів. В: від малої мухоловки відрізняється наявністю рудого кольору на лобі i щоках, а також однотонним оливково-бурим хвостом. 3: пісня дуже мелодійна, виконується в швидкому темпі, частіше в сутінках; поклик — різке «чік» яке у стурбованого птаха перетворюється на швидке «чік-ік-ік»; наполоханий птах подає високотональне «тcii». Х: в Херсоні зимує на околицях міста.
В'юрок Fringilla montifringilla — Вьюрок Brambling.  МТ: 23-29 г. ДТ: близько 15 см. О: у ♂  ad в шлюбному вбранні голова, задня частина шиї i спина чорні; поперек i надхвістя, горло, воло i частина вepxніх покривних пер крил руді боки тулуба рудуваті, з чорними плямами; груди i черево білі; на покривних перах крила біла пляма, вздовж основи чорних махових пер проходить біла смуга; стернові крила чорні; дзьоб чорний; ноги темно-бурі у позашлюбному вбрані голова і спина бypi, з темною строкатістю; білі плями i смуги на крилах з рудим відтінком дзьоб жовтий, на кінці бурий; ноги світло-бурі. ♀ ad схожа на ♂  ad у позашлюному вбранні, але світліша, з сіруватими смугами на боках шиї. juv подібний, до ♀ ad. С: пролітний, зимуючий. Р: на всій території. Б: розріджені ліси, особливо букові, а також відкриті простори, що оточені лісонасадженнями. П: тримається зграями, часто разом iз зябликами. В: від зяблика відрізняється білими попереком i надхвістям та темною строкатістю на боках тулуба, а ♂ ad у шлюбному оперенні— чорними головою i спиною, рудими горлом i волом, чорним дзьбом. 3: пісня подібна до пісні зеленяка, але хрипкіша; поклик — piзкe «вжя...вжя». Х: в Херсоні іноді зимує на околицях міста.
Чиж Spinus spinus — Чиж Siskin.  МТ: 10-14 г. ДТ: близько 12 см. О: у ♂ ad лоб, тім'я, вуздечка і підборіддя чорні, потилиця і спина зеленкувато-оливкові, з темною строкатістю; боки голови, крім покривних пер вух, горло, воло, груди і поперек жовті; боки тулуба і черево білі, на боках темні риски; зверху на чорних перах крил жовті смуги центральні стернові пера темно-бурі, інші — жовті, з темно-бурою верхівкою; дзьоб сірувато-бурий, загострений; ноги бурі. ♀ ad тьмяніша; лоб і тім'я оливкові, з темними рисками; вуздечка і підборіддя буруваті, воло і груди білуваті. juv схожий на ♀ аd. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в Поліссі, Карпатах та Кримських горах; мігрує і зимує на території. Б: хвойні, рідше мішані ліси, в позагніздовий період також парки, сади. П: може триматися на гілках дерев, повернувшись спиною або головою донизу взимку утворює зграї. В: від щедрика відрізняється довшим дзьобом і барвою на хвості та крилах; від зеленяка — строкатістю в оперенні і меншими розмірами; а ♂ аd від обох цих видів — також чорними лобом, тім'ям та підборіддям. З: пісня — тривале щебетання, поклик — дзвінке «чііі-чііі». Х: в Херсоні звичайних зимуючий вид.
   

 

Враховані тільки птахи рядів Дятлоподібні та Горобцеподібні.

Умовні позначення:
МТ — маса тіла;
ДТ — довжина тіла;
РК — розмах крил;
О — опис зовнішньог вигляду;
С — статус перебування в Україні;
Р — рзповсюдження (поширення);
Б — біотоп, якому птах надає перевагу;
П — поведінка, її особливості;
В — відмінності від схожих видів;
З — звуки;
Х — статус перебування в Херсоні;
juv — молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenilus);
ad — дорослий, статевозрілий птах (від латинського adultus);
— самець;
— самка.

Дані херсонського орнітолога Ольги Яремченко за матеріалом: Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України: польовий визначник. — К., 2002. — 416 с.

З технічних причин перелік птахів подано не в систематичному порядку.

2. 16.02.2012 21:56
Любовь

Дякую за матеріал. Зараз проходить акція " Допоможемо зимуючим птахам" Ваш матеріал став в нагоді. Буже вдячна!

1. 19.01.2009 15:05
Наташа
Просто супер. Мне именно это было и нужно. Я обожаю этот сайт. Клас!!!!!!!! Побольше таких бы!!!! А то накачают какой то пурги, и ищи там. В результате нифига нету. Я от него в восторге.

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.