on-line с 20.02.06

Арт-блог

01.06.2017, 10:09

Червень-2017

Той, хто бачив, як розкішні маки вогняно цвітуть, як в садках дозрілі вишні аж гілки додолу гнуть, той, хто в пору косовиці на узліссі поміж трав соковиті полуниці в повні кошики збирав, той розкаже сам, напевно, чом це здавна між людей на Вкраїні зветься Червнем перший літній місяць цей.  

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Новости региона

23.06.2017, 14:47

В Херсонщину стекается молодёжь — на форум «Таврия-2017»

  22 июня, состоялось открытие молодежного форума «Student ...
23.06.2017, 14:01

В Херсоне подвели итоги социологического этнокультурного проекта

  22 июня в Херсоне были подведены итоги долгосрочного социокультурного ...
23.06.2017, 13:44

Для херсонських кіношників влаштують майстер-клас

Птахи що зимують в Херсоні

Дятел звичайний Dendrologous major — Большой пестрый дятел Great Spotted Woodpecker.  MT: біля 80 г. ДТ: 22-23 см. РК: 34-39 см. О: у ♂ ad тім'я, смуги ззаду i по боках шиї, спина, пера верху крил, поперек i надхвістя чорні; горло, покривні пера вух, плями по боках шиї, спереду та плечові пера білі з вохристим відтінком потилиці червона пляма; білі покривні пера вух повністю відокремлені чорними смугами від білих боків шиї; низ тулуба вохристим відтінком, задня частина черева i підхвістя червоні; махові чорні, з білими плямами, які на розгорнутих крилах утворюють смуги; чорний, дупкий, загострений, крайні стернові пера білі з чорними поперечними смугами; дзьоб i ноги темно-cipi; райдужна оболонка ока коричнева. У ♀ ad, яка схожа на ♂ ad, потилиця чорна. У juv, який в цілому подібний до ad, на голові червона «шапочка»; на білих плечових перах темна смугастість. С: осілий, кочовий. Р: на всій території. Б: рівнинні i гipcькi ліси. П: тримається здебільшого на деревах, гніздиться в дуплах; навесні часто i голосно «барабанить» дзьобом по гілкам здобуває насіння з соснових шишок попередньо закріпивши ix в щилинах кори дерев або пеньків. В: від середнього i сирійського дятлів відрізняється тим, що білі покривні пера вух повністю відокремлені чорними смугами від білих боків шиї , а також тим, що задня частина черева i підхвістя червоні, а не рожеві крім того, від сирійського дятла — білими з чорними смугами крайніми стерновими перами; від білоспинного     дятла — повністю чорними спиною та попереком. 3: різке «кек-кек». Х: в Херсоні мешкає на Карантинному та Малому Потьомкінському островах.

 

Посмітюха Galerida cristata — Хохлатый жаворонок Crested Lark. МТ: 35-45 г. ДТ; біля 15 см. О: ad зверху сірувато-бурий, з темною строкатістю; на тім'ї загострений «чуб» низ тулуба білуватий, з темно-бурою строкатістю на волі і боках; спід крил світло-рудий; махові пера темно-бурі, зі світлою облямівкою; центральні стернові пера бурі, крайні — рудуваті, інші — темно-бурі; дзьоб і ноги бурі. У juv пера верху з білуватою верхівкою; «чуб» коротший. С: осілий, кочовий. Р: на всій території, крім гір. Б: відкриті простори, зокрема біля населених пунктів. П: співає як високо в повітрі, так і сидячи на гілках кущів, взимку поодинці або невеликими зграйками часто тримається на узбіччі доріг. В: від решти жайворонків відрізняється довгим загостреним «чубом» З: пісня складається з мелодійних трелей, поклик — мелодійне «трі-трі-трі». Х: в Херсоні масово зимує.

Шпак звичайний Sturnus vulgaris — Обыкновенный скворец Starling.  МТ: 68-79 г. ДТ: до 21 см. О: ♂ ad у шлюбному вбрані чорний, з пурпуровим та зеленим металічним полиском i окремими вохристими цятками; дзьоб жовтий, основа нижньої щелепи блакитна; ноги червонувато-бурі у позашлюбному вбрані з численними світлими цятками; дзьоб бурий. У ♀ ad в шлюбному вбрані основа нижньої щелепи рожева, у позашлюбний період така, як позашюбний ♂ ad. juv зверху темно-бурий; низ бурий; дзьоб темно-бурий. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться на всій території, крім високогір'я; мiгpyє скрізь; зимує на Півдні, інколи біля населених пунктів на решті території. Б: узлісся, парки, сади, П: гніздиться в штучних гніздівлях, дуплах, норах; в позагніздовий період утворює зграї. В: ad від ad чорного дрозда відрізняється коротким хвостом i оперенням зі світлими цятками; juv від juv рожевого шпака — темно-бурими оперенням i дзьобом. 3: пісня з імітаціею різних звуків. Х: в Херсоні массовий вид, гнізтиться і зимує.

Шпак рожевий Sturnus roseus — Розовый скворец Rose-coloured Starling.  МТ: 65-80 г. ДТ: близько 22 см. О: у ♂ ad в шлюбному вбрані на потилиці невеликий «чуб»; голова, шия, воло, крила i хвіст чорні, з зеленкувато-пурпуровим полиском; решта оперення рожева; дзьоб i ноги рожеві; У ad позашлюбному оперенні голова i тулуб з сірим відтінком. У ♀ ad в шлюбному вбранні в рожевому кольорі домішка cipoi барви; чорний колір замінений чорно-бурим; у позашлюбпому оперенні значний сірувато-бурий відтінок . juv світло-бурий; дзьоб жовтуватий. С: гніздовий, перелітний. Р: Крим та Приазов'я; трапляються зальоти на решті території крайни. Б: відкриті простори, приморські скелясті урвища, господарські будівлі (ферми). П: гніздиться колоніями, тримається переважно великими зграями. В: ad відрізняється забарвленням; juv від juv звичайного шпака — світло-бурим оперенням i жовтуватим дзьобом. 3: пісня — одноманітне щебетання. Х: в Херсоні декілька разів відмічався під час випадкових зальотів.

 

Сорока Pica pica — Сорока Magpie.  МТ: біля 200 г. ДТ: близько 46 см. О: у ad плечові пера, груди, боки тулуба і черево білі; решта оперення чорна, з зеленим металічним полиском; хвіст довгий, східчастий, нижня третина з райдужним полиском; дзьоб і ноги чорні juv зі слабким металічним полиском па крилах і хвості; біле оперення з бурим відтінком. С: осілий. Р: па всій території, крім високогір’я. Б: узлісся, чагарники, парки і сади. П: політ важкий, помахи крил часті. В: розрізняється за забарвленням. 3: часто стрекоче. Х: в Херсоні зрідка гніздиться на околицях міста.
Горіхівка Nucifraga caryocatactes — Кедровка Nutсгаскег. МТ: 190-200 г. ДТ: близько 32 см.
О: у ad верх голови шоколадно-бурий; надхвістя і підхвістя білі; решта оперення буре, з білими краплеподібними плямами; махові пера чорні; на кінці чорного хвоста біла смуга, широка з боків вужча в центрі; дзьоб і ноги чорні . juv тьмяніший білі плями менш виразні; дзьоб і ноги бурі. С: гніздовий, кочовий, залітний. Р: гніздиться в Карпатах та на північному сході Полісся; під час зальотів в осінньо-зимовий період може траплятися на всій території. Б: хвойні ліси, восени та взимку й інші лісонасадження. П: політ важкий, повільний. В: розрізняється за забарвленням. 3: хрипке довге «рееж-рееж» або «крек». Х: в Херсоні раз в декілька років зимує; зимою 2008 - 2009 року відмічена масова зимівля виду.
Грак Corvus frugilegus — Грач Rook.  МТ: 320-490 г. ДТ: близько 46см. О: у ad оперення цілком чорне, з пурпурово-синім металічним полиском; біля основи дзьоба світло-сіра гола шкіра; дзьоб чорний, основа сіра; ноги чорні. У juv оперення зі слабким полиском; дзьоб цілком чорний; основа верхньої щелепи вкрита щетиноподібними перами; голої шкіри біля основи дзьоба нема. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться і зимує на всій території, за винятком гір; мігрує скрізь. Б: узлісся, гаї, лісопосадки, парки; протягом осінньо-зимового періоду вдень тримається на полях, смітниках, ночує зграями в лісах і парках. П: гніздиться переважно колоніями; мігрує зграями, часто разом з галками. В: ad від чорної ворони відрізняється голою шкірою біля основи дзьоба, а juv від чорної ворони-менш масивним, конусоподібним дзьобом. 3: крик «кра-кра» і подібні йому. Х: в Херсоні массово гніздиться в парках та на алеях вулиць, в т. ч. на проспекті Ушакова, на зимівлі один з найчисельніших в місті..
Ворона сіра Corvus cornix — Серая ворона Hooded Crow.  МТ: 670-740 г. ДТ: біля 47 см.
О: голова, горло, воло, крила і хвіст чорні; інше оперення сіре; дзьоб і ноги чорні. С: осілий, кочовий. Р: на всій території. Б: узлісся, відкриті зволожені місцевості з окремими деревами, населені пункти; трапляється на орних землях, луках, полях. П: гніздиться окремими парами, в осінньо-зимовий період тримається зграями; коли пташенята залишають гнізда, може бути агресивним до людини, налітаючи на перехожих. В: розрізняється за забарвленням. 3: пронизливий крик «карр-карр». Х: в Херсоні зрідка гніздиться на околицях міста, зокрема на Малому Потьомкінському острові.
Крук Corvus corax — Ворон Raven.  МТ: 0,8-1,5 кг. ДТ: близько 64 см. О: ad цілком чорний, з синім або пурпуровим металічним полиском; під час збудження пера на підборідді настовбурчуються у вигляді «бороди»; хвіст клиноподібний; дзьоб і ноги чорні. juv зі слабким металічним полиском та ледь помітною «бородою». С: осілий, кочовий. Р: на всій території. Б: старі ліси або великі парки; протягом осінньо-зимового періоду трапляється на відкритих місцевостях, полях, смітниках. П: гніздиться окремими парами, зокрема на металевих опорах ліній електромереж; у позагніздовий період кочує поодинці або зграями. В: від грака, чорної ворони і галки відрізняється великими розмірами і клиноподібним хвостом. 3: голосний низькотональний крик «кру». Х: в Херсоні були випадки гніздування в районі парка ім. Леніна, зимою зустрічається на околицях міста.
Волове очко Troglodytes troglodytes — Крапивник Wren.  МТ: 9-11 г. ДТ: біля 10 см. О: у ad верх рудувато-бурий, а низ бурувато-сірий, з темними поперечними смугами; над оком світла «брова»; на махових і стернових перах темні смуги; дзьоб темно-бурий; ноги світло-бурі. У juv «брови» майже зовсім непомітні. С: осілий, кочовий, перелітний Р: гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також в Кримських горах; мігрує і зимує скрізь. Б: ліси і парки з густим подліском П: дуже рухливий, часто задирає хвіст. В: розрізняється за забарвленням, малими розмірами і задертим догори хвостом. 3: пісня дзвінка, мелодійна, складається з трьох строф; наполоханий птах подає різке «черрр» або «чек». Х: в Херсоні прольотний та зимуючий (на околицях міста) вид.
   Омелюх Bombcilla garrulus— Свиристель Waxwing. МТ 40-64 ДТ: біля 18 см. О: ♂ ad зверху сірувато-бурий; на голові великий «чуб»; на горлі чорна пляма; низ світло-бурий, підхвістя руде; махові пера чорні; біля основи першорядних махових пер біла смуга, верхівка облямована білим і жовтим; на білих верхівках другорядних махових пер червоні рогові пластинки; на сірому хвості широка чорнa смуга, на верхівці жовта; дзьоб і ноги темно-бурі. У ♀ ad пляма на горлі менша; білувата облямівка лише зовні на першорядних махових перах. juv тьмяніший: «чуб» бурий, короткий; чорної плями на горлі нема. С: зимуючий. Р: на всій території. Б: ліси, сади, парки. П: тримається зграями, часом дуже великими. В: розрізняється за забарвленням і великим «чубом». 3: мелодійне «свірр-свірр». Х: в Херсоні регулярно зустрічається на кочівях під час зимівлі.
Чикотень Turdus pilaris — Рябинник Fieldfare.  MT: 80-140 г. ДТ: близько 25 см. О: у ad голова зверху, щоки, шия ззаду i з боків, поперек i надхвістя cipi, на голові чорні риски; над оком білувата «брова»; спина, плечі i верхні покривні пера другорядних махових каштанові; горло, воло i груди зверху рудуваті з темно-бурою строкатчетю; боки тулуба i підхвістя з темно-бурими стрілоподібними плямами; низ грудей i черево білі; покривні пера споду крил; махові пера темно-бурі; хвіст чорно-бурий; дзьоб жовтий на кінці бурий; ноги темно-бурі. juv зверху сірувато-бурий, зi світлими рисками; низ білуватий, на волі i боках тулуба темні плями С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в лісовій i лісостеповій смугах, а також подекуди в степові смузі; мігрує i зимує на всій території. Б: узлісся хвойних i мішаних лісів, парки. П: гніздиться колоніями, нерідко тримається землі восени i взимку утворює великі зграї які часто можна бачити в населених пунктах. В: ad від решти дроздів відрізняється поєднанням ciporo i каштанового кольорів у забарвлені верху; juv від juv дрозда-омелюха—білими грудьми і черевом. 3: Пісня — трюкотливе щебетания, без свисту; поклик — різке «чик-чик», яке перетворюеться на довгий голосний крик, коли на гніздову територію птаха потрапляе ворог. Х: в Херсоні зустрічається під час зимових міграцій.
Дрізд-омелюх Turdus viscivorus— Деряба Mistle Thrush. МТ: 110-140 г. ДТ: близько 27 см. О: у ad оперення верху сірувато-буре; низ білий, поцяткований великими темно-бурими плямами; покривні пера споду крил білі; махові пера бурі; стернові пера бурі, верхівка кількох крайніх стернових пер біла; дзьоб бурий, основа нижньої щелепи жовтувата; ноги жовтувато-бурі. У juv на верхній частині голови, спині, покривних перах крил, попереку і надхвісті темні плями і світлі риски. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також в Карпатах і гірському Криму; мігрує та зимує скрізь; Б: хвойні, іноді мішані ліси, взимку трапляється в парках. П: наполоханий птах злітає на дерево, а не ховається серед кущів; політ пірнаючий; часто співає в похмуру погоду, коли інші види дроздів мовчать. В: від чикотня відрізняєте суцільно поцяткованою нижньою частиною тулуба, а ad — також однотонні сірувато-бурим верхом; від співочого дрозда — більшими розмірами, більшою плямистістю низу тулуба і білим кольором покривних пер споду крил. 3: пісня флейтові трелі; нерідко подає тріскотливий крик «тррр». Х: в Херсоні зустрічається під час зимових міграцій.
Синиця велика Parus major — Большая синица Great Tit.  МТ: 16-21 г. ДТ: близько 14 см. О: у ♂ ad щоки білі; на потилиці невелика жовтувата пляма; інше оперення голови, горло, широка смуга посеред вола, грудей, черева i підхвістя чорні, на голові з полиском; спина оливково-зелена; надхвістя cipе; на сизувато-сірих покривних перах крила біла смуга; воло, груди i черево яскраво-жовті; махові пера бypi, з жовтуватою облямівкою; центральна пара стернових пер блакитно-сіра, крайня пара — біла, інші — сірувато-бурі, з домішкою білого на кількох передостанніх перах; дзьоб чорний; ноги темно-cipi. У ♀ ad чорна смуга на грудях i череві значно вужча; жовта барва в оперені нерідко блідіше. juv тьмяніший; вузька темно-сіpa смуга лише на горлі, волі i грудях. С: осілий, кочовий, перелітний. Р: на всій території. Б: ліси, парки, сади, штучні насадження, всюди, де є дуплисті дерева. П: дуже жвавий і довірливий. В: від інших видів синиць відрізняється більшими розмірами та суцільною чорною смугою на грудях i череві. 3: пісня— дзвінке «ці-ці-пю - ці-ці-пю»; часто подае характерні крики «сі-тюіть» або «пінк-пінк». Х: в Херсоні осілий, массово гніздиться у всіх районах міста.
Синиця блакитна Pants caeruleus — Обыкновенная лазоревка Blue Tit.  МТ: 9-12 г. ДТ: близько 12 см. О: у ad лоб i щоки білі; тім'я сине, з країв біле; через око проходить вузька чорна смуга, яка з'єднується з чорно-синьою потилицею; горло чорне, від якого до потилиці проходить чорно-синя смуга, що окреслює шоку; спина, поперек i надхвістя cipyвато-зелені; на синіх верхніх покривних перах крила бита смужка; воло, груди i черево жовті; махові пера бypi, з синьою облямкою; хвіст синій; дзьоб темно-бурий; ноги білі. У juv кольори тьмяніші; верх голови сірувато-бурий; смуги на голові темно-cipi; крила i хвіст сірувато-блакитні. С: осілий, кочовий, перелітний. Р: гніздиться на всій території крім рівниного Криму; мiгpyє та зимує скрізь. Б: ліси, парки, сади; трапляється в населених пунктах. П: взимку тримається в зграях з іншими синицями. В: від бiлої синиці відрізняється синім тім'я i жовтим низом. 3: пісня — короткі дзвінкі трелі; часто подає дзвінке «ці-ці-цірр». Х: в Херсоні зрідка гніздиться на околицях міста.
Повзик Sitta europaea — Обыкновенный поползень Nuthatch.  МТ: 19-24 г. ДТ: біля 14 см. О: ♂ ad зверху сірий; через око проходить чорна смуга; щоки і горло білі; воло, груди і черево білі вохристим відтінком; боки тулуба і підхвістя каштанові-махові, пера сірувато-бурі; стернові пера чорні, крім сірих нейтральних, крайні пари біля верхівки білі; дзьоб темно-сірий; ноги жовтувато-бурі. У ♀ ad низ рівномірно вохристий, каштановий колір відсутній juv подібний до ♀ але смуга, яка проходить через око, темно-сіра; майже весь низ жовтувато-вохристий. С: осілий, кочовий. Р: лісова і лісостепова смуги, а також північна частина степової смуги. Б: мішані та листяні ліси, взимку трапляється в хвойних лісах, парках, садах. П: гніздиться в дуплах, отвір яких обмазує глиною; пересувається по стовбурах як вверх, так і вниз головою; взимку часто тримається у зграях синиць. В: розрізняється за забарвленням і манерою лазити по стовбурах дерев. 3:   пісня — голосний свист «тві-тві-тві-тві»; часто подає дзвінке «ціт-ціт-сіт». Х: в Херсоні рідкісний залітний птах.
Підкоришник звичайний Certhia familiaris — Обыкновенная пищуха Тrеесrеереr.  МТ: 8-12 г. ДТ: біля 13 см. О: у ad верх рудувато-бурий, з білими плямами; над оком білувата «брова»; поперек і надхвістя рудуваті; низ білий; махові пера бурі, з білою верхівкою і вохристою ламаною смугою; стернові пера рудувато-бурі, загострені; дзьоб бурий, нижня щелепа світліша; ноги світло-бурі, кіготь на задньому пальці довгий. juv схожий на ad, але білих плям на спині більше; низ сіруватий. С: осілий, кочовий. Р: лісова і лісостепова смуги, а також північна частина степової смуги, пониззя Дніпра, Дністра і Дунаю, Кримські гори. Б: різнотипні ліси, рідше парки. П: лазить по стовбурах дерев по спіралі знизу вгору. В: від короткопалого підкоришника відрізняється коротшим дзьобом, довшим кігтем заднього пальця, світлішим низом, дещо рудішим попереком і надхвістям, але найдостовірніше — піснею. З: пісня — мелодійний свист, з коротким «піт» на кінці; поклик — високотональне «цііт». Х: в Херсоні мешкає на Малому Потьомкінському острові.

Горобець хатній Passer domesticus — Домовый воробей House Sparrow.  МТ: 22-52 г. ДТ: близько 15см. О: у ad шлюбному вбранні верх голови сірий щоки світло-сірі, ззаду окреслені широкими каштановими смугами, які неріко з'єднуються на задній частині шиї, верхня частина спини i верх крил каштанові, з чорними плямами; на покривних перах крила світла смуга; нижня частина спини, поперек i надхвістя бурувато-cipi; вуздечка, горло зверху чорні; груди, боки тулуба i черево cвітло-cipi; махові пера темні з рудою облямівкою; стернові пера темно-бурі зi світлою облямівкою, дзьоб чорний; ноги бypi; у позашлюбному вбранні каштанові i чорні пера зі світлою облямівкою; дзьоб темно-бурий, з жовтуватою основою. У ♀ ad вся голова, горло i воло сірувато-бурі; над оком світла «брова»; спина i покривні пера крил світло-бурі, з темними смугами; дзьоб бурий. juv схожий на ♀ ad. С: осілий. Р: на всій території. Б: переважно населені пункти та їх околиці. П: гніздиться в щілинах будівель, особливо часто під стpixoю, зрідка, влаштовує кулеподібні гнізда на деревах i кущах; у шлюбний період дуже прикметним є cпociб утворення пари — партнер, настовбурчивши пір'я на горлі, опустивши донизу кінці крил i задерши догори хвоста, з голосним цвірканням стрибає навколо партнерки, намагаючись привернути увагу; в осінньо-зимовий період тримається зграями. В: від польового горобця відрізняється відсутністю чорних плям на щоках; крім того, ♂ ad лобом i тім'ям, а також чорною барвою на волі, а ♀ ad i juv — відсутністю коричневого кольору в oпepeннi голови; ♂ ad від ♂ ad чорногрудого горобця-сірим верхом голови, сірими грудьми i черевом, ♀ ad та juv від ♀ ad та juv чорногрудого горобця на віддалі відрізнити майже неможливо. З: характерне голосне -цвірікання «чів-чів». Х: в Херсоні масово гніздиться і зимує.

Горобець польовий Passer montanus — Полевой воробей Tree Sparrow.  МТ: 19-25 г. ДТ: біля 14 см. О: у ad верх голови коричневий; на білуватих щоках по одній чорній плямі; вуздечка i горло чорні; верхня частина спини і крил рудувато-бурі, з чорними плямами; на покривних перах крила дві вузькі світлі смужки; нижня частина спини, поперек i надхвістя бypi; низ буруватий; махові стернові пера бypi, зi світлою облямівкою; дзьоб чорний або бурий; ноги сірувато-бypi. juv подібний до ad, але забарвлений тьмяніше; верх голови коричнево-бурий; плями на щоках, вуздечка i горло сірувато-чорні. С: осілий. Р: на всій території. Б: узлісся, яри, населені пункти. П: гніздиться в природних дуплах, норах, а також в штучних гніздівлях; у позагніздовий період тримається зграйками. В: від ♂ ad чорногрудого горобця відрізняється чорними плямами на щоках, а також відсутністю чорного кольору на волі i чорних плям на боках тулуба; від ad хатнього горобця — також коричневим верхом голови. З: цвірінькання «жев-жев-жев», дещо тихіше i вище за тональністю, ніж у хатнього горобця. Х: в Херсоні масово гніздиться і зимує.

Костогриз Coccothraustes Coccothraustes — Обыкновенный дубонос Hawfinch.  МТ: 48-62 г. ДТ: близько 18 см. О: у ♂ ad в шлюбному вбранні голова бурувато-руда; вуздечка i пляма на горлі чорні; шия ззаду i з боків cipa; спина темно-коричнева; поперек i надхвістя рудуваті; низ рожевувато-бурий, за винятком білої задньої частини черева i білого підхвістя; середні верхні покривні пера другорядних махових білі, внутрішні — рудуваті; покривні пера першорядних махових чорні; махові пера чорні, першорядні — з білими плямами біля основи, вepxiвкa другорядних i кількох внутрішніх першорядиих махових пер розширена, з синім металічним полиском; стернові пера, крім бурих центральних, чорні з великими білими плямами на верхівці, центральні стернові пера накриті видовженими рудуватими перами надхвістя; дзьоб масивний, синювато-сірий; ноги бypi; у позашлюбному вбранні голова буріша; спина i низ тулуба з сірим відтінком; дзьоб жовтуватий. ♀ ad в шлюбному вбрані схожа на шлюбного ♂ ad, але тьмяніша; зовнішня частина другорядних махових пер світло-сіра; у позашлюбному оперенні голова, поперек i надхвістя з оливковим відтінком. У juv в забарвлені верху переважае бурий колір; голова оливково-жовта; низ жовтуватий, з темними плямами на волі, грудях i боках тулуба. С: осілий, кочовий, перелітний. Р: гніздиться майже на всій території, крім Присивашшя та рівнинного Криму мiгpyє i зимує скрізь. Б: листяні i мішані ліси, парки, сади. П: потайний, тримається переважно в кронах дерев. В: розрізняється за забарвленням, силуетом, також за характерним покликом. 3: пісня — окремі короткі свисти, поклик piзкe металічне «цік» або тихіше, схоже на шипіння, «цррі». Х: в Херсоні массово зимує на околицях міста.

Снігур Pyrrhula pyrrhula — Обыкновенный снегирь Bullfinch. MT: 22-33 г. ДТ: біля 16 см. О: у ♂ ad верх голови, вуздечка i підборіддя чорні, з металічним полиском; спина i частина верхніх покривних пер крил білі; поперек білий; щоки i низ тулуба червоні, за винятком білої задньої частини черева i білого підхвістя; вздовж основи другорядних махових пер проходить широка біла смуга; махові i стернові пера чорні; дзьоб чорний; ноги темно-бурі. У ♀ ad спина сірувато-бура; щоки i низ тулуба бурі juv подібний до ♂ ad, але верх голови, вуздечка, підборіддя i смуги на крилах бypi. С: осілий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в Карпатах та Поліссі; мiгpyє i зимує на всій території. Б: хвойні i мішані ліси, взимку трапляється також в парках i садах. П: під час міграцій та взимку тримається зграйками. В: розрізняється за забарвленням. 3: пісня -скрипучі звуки, між якими подається молодшний поклик «п'ю». Х: в Херсоні не кожен рік зимує.
  Зяблик Fringilla coelebs — Зяблик Chaffinch.  МТ: 19-24 г. ДТ: близько 15 см. О: у ♂ ad в шлюбному вбранні нижня частина лоба чорна; верхня частина лоба, тім'я, потилиця, шия по боках i ззаду блакитно-cipi; спина каштаново-бура; поперек i надхвістя зеленкувате; щоки, горло, воло, боки тулуба, груди i передня частина черева винно-рожеві; задня частина черева i підхвістя білуваті; на чорних покривних перах крила велика біла пляма i біла смуга; махові пера темно-бурі; хвіст темно-бурий, майже чорний, дві пари крайніх стернових пер з білою барвою, центральні пера cipi; дзьоб блакитно-сірий, на кінці чорний; ноги бypi; у позашлюбному вбранні верх голови i спина бypi; щоки, горло, воло, боки тулуба i груди з бурим відтінком; дзьоб бурий. У ♀ ad верх сірувато-бурий; поперек i надхвістя оливково-зелені; низ бурувато-сірий, світліший на череві i надхвісті; дзьоб бурий juv подібний до ♀ ad. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться i мігрує на всій території; регулярно зимує на півдні та в Закарпатті, окремі особини i групи птахів взимку трапляються на решті тepитopiї. Б: ліси різного типу, парки, сади. П: довірливий, терпляче ставиться до присутності людей, може збирати поживу на доріжках парків в досить людних місцях; під час міграції i зимівлі утворює зграї, часто разом з в'юрками. В: від в'юрка відрізняється зеленкуватим надхвістям i однотоним кольором боків тулуба, а ♂ ad у шлюбному оперенні - також блакитно-сірим верхом голови, винно-рожевим низом тулуба i блакитно-cірим дзьобом. 3: пісня мелодійна, з характерним «розчерком» в кінці; поклик - коротке «пінк», подібне до поклику великої синиці; часом подає характерно «рю», яке повторюється з невеликими паузами. Х: в Херсоні мешкає на околицях міста, звичайний.
Вільшанка Erithacus ruhecula — Зарянка Robin. — MT:16-22 г. ДТ: біля 14 см. О: ad зверху оливково-бурий; лоб, вуздечка, щоки, горло i воло яскраво-руді; позаду ока вниз через бік шиї i вола проходить cipa смуга; груди і черево білуваті; боки тулуба буруваті; мaxoвi i стернові пера оливково-бурі; дзьоб чорний; ноги бypi. juv зверху бурий з рудуватими плямами; пера горла, вола грудей і боків тулуба рудувато-вохристі, з темно-бурою верхівковою облямівкою черево i підхвістя білуваті. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться: в лісовій i лісостеповій смугах, а також на значній частині степової смуги і в гірському Криму; мiгpyє на всій території; зимує на півдні, зрідка трапляється взимку на решті території крайни. Б: ліси, сади, парки. П: довірливий, хоча тримається головним чином в гущавині кущів. В: від малої мухоловки відрізняється наявністю рудого кольору на лобі i щоках, а також однотонним оливково-бурим хвостом. 3: пісня дуже мелодійна, виконується в швидкому темпі, частіше в сутінках; поклик — різке «чік» яке у стурбованого птаха перетворюється на швидке «чік-ік-ік»; наполоханий птах подає високотональне «тcii». Х: в Херсоні зимує на околицях міста.
В'юрок Fringilla montifringilla — Вьюрок Brambling.  МТ: 23-29 г. ДТ: близько 15 см. О: у ♂  ad в шлюбному вбранні голова, задня частина шиї i спина чорні; поперек i надхвістя, горло, воло i частина вepxніх покривних пер крил руді боки тулуба рудуваті, з чорними плямами; груди i черево білі; на покривних перах крила біла пляма, вздовж основи чорних махових пер проходить біла смуга; стернові крила чорні; дзьоб чорний; ноги темно-бурі у позашлюбному вбрані голова і спина бypi, з темною строкатістю; білі плями i смуги на крилах з рудим відтінком дзьоб жовтий, на кінці бурий; ноги світло-бурі. ♀ ad схожа на ♂  ad у позашлюному вбранні, але світліша, з сіруватими смугами на боках шиї. juv подібний, до ♀ ad. С: пролітний, зимуючий. Р: на всій території. Б: розріджені ліси, особливо букові, а також відкриті простори, що оточені лісонасадженнями. П: тримається зграями, часто разом iз зябликами. В: від зяблика відрізняється білими попереком i надхвістям та темною строкатістю на боках тулуба, а ♂ ad у шлюбному оперенні— чорними головою i спиною, рудими горлом i волом, чорним дзьбом. 3: пісня подібна до пісні зеленяка, але хрипкіша; поклик — piзкe «вжя...вжя». Х: в Херсоні іноді зимує на околицях міста.
Чиж Spinus spinus — Чиж Siskin.  МТ: 10-14 г. ДТ: близько 12 см. О: у ♂ ad лоб, тім'я, вуздечка і підборіддя чорні, потилиця і спина зеленкувато-оливкові, з темною строкатістю; боки голови, крім покривних пер вух, горло, воло, груди і поперек жовті; боки тулуба і черево білі, на боках темні риски; зверху на чорних перах крил жовті смуги центральні стернові пера темно-бурі, інші — жовті, з темно-бурою верхівкою; дзьоб сірувато-бурий, загострений; ноги бурі. ♀ ad тьмяніша; лоб і тім'я оливкові, з темними рисками; вуздечка і підборіддя буруваті, воло і груди білуваті. juv схожий на ♀ аd. С: гніздовий, перелітний, зимуючий. Р: гніздиться в Поліссі, Карпатах та Кримських горах; мігрує і зимує на території. Б: хвойні, рідше мішані ліси, в позагніздовий період також парки, сади. П: може триматися на гілках дерев, повернувшись спиною або головою донизу взимку утворює зграї. В: від щедрика відрізняється довшим дзьобом і барвою на хвості та крилах; від зеленяка — строкатістю в оперенні і меншими розмірами; а ♂ аd від обох цих видів — також чорними лобом, тім'ям та підборіддям. З: пісня — тривале щебетання, поклик — дзвінке «чііі-чііі». Х: в Херсоні звичайних зимуючий вид.
   

 

Враховані тільки птахи рядів Дятлоподібні та Горобцеподібні.

Умовні позначення:
МТ — маса тіла;
ДТ — довжина тіла;
РК — розмах крил;
О — опис зовнішньог вигляду;
С — статус перебування в Україні;
Р — рзповсюдження (поширення);
Б — біотоп, якому птах надає перевагу;
П — поведінка, її особливості;
В — відмінності від схожих видів;
З — звуки;
Х — статус перебування в Херсоні;
juv — молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenilus);
ad — дорослий, статевозрілий птах (від латинського adultus);
— самець;
— самка.

Дані херсонського орнітолога Ольги Яремченко за матеріалом: Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України: польовий визначник. — К., 2002. — 416 с.

З технічних причин перелік птахів подано не в систематичному порядку.

2. 16.02.2012 21:56
Любовь

Дякую за матеріал. Зараз проходить акція " Допоможемо зимуючим птахам" Ваш матеріал став в нагоді. Буже вдячна!

1. 19.01.2009 15:05
Наташа
Просто супер. Мне именно это было и нужно. Я обожаю этот сайт. Клас!!!!!!!! Побольше таких бы!!!! А то накачают какой то пурги, и ищи там. В результате нифига нету. Я от него в восторге.

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.