on-line с 20.02.06

Арт-блог

01.07.2019, 09:54

Июль-2019

Розпал літа – квітнуть квіти. Липень в гості завітав. Бавився і загубився між м′яких шовкових трав. Яблука червонобокі, груші медом налились. І маленькі пташенята у повітря вже знялись. Різнобарв′я… Різнотрав′я душу й серце веселить. І завмер малий метелик поміж квітами на мить. Лідія Кир′яненко  

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Новости региона

08.07.2019, 10:15

Ніч на Івана Купала

02.07.2019, 10:29

«Твоя країна fest» побував у Скадовську

02.07.2019, 10:21

Фестиваль «Козацький шлях 2019» завітає на Херсонщину

> Темы > КУЛЬТУРОЛОГИЯ > Археология Таврии > Благородні метали знову сліплять очі грабіжникам могил.

Благородні метали знову сліплять очі грабіжникам могил.


12.12.2002

"Чорні археологи" руйнують пам'ять тисячоліть. Безкарно!
У степу (після перерви в кілька тисяч років!) знову з'являються декоративні кам'яні баби. Екзотичні статуї обіч гомінких автотрас лише віддаленими нагадують своїх скіфо-сарматських попередниць. Тих, що тисячоліттями берегли високі могили - кургани. Курганів тільки на Херсонщині, за даними обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії, залишилося 3076. А три десятиліття тому їх було 5354. Не вбереглися і скіфські баби. "Ще до війни, - розповідав краєзнавець з райцентру Іванівка П. Дереза, — зі статуй випалювали вапно".
А після масового "наїзду" плугів, що тривав десятиріччями, більшість степових могил осіли, вкриваючись сірими полинами. Яка була необхідність плужити той древній ландшафт?

Вітчизняним археологам вдалося розкопати і вивчити близько 400 курганів. У червоноперекопському кургані №5, наприклад, знайшли справжній скарб: 500 золотих бляшок, дерев'яну чашу, оббиту золотими пластинками з зображенням риби, масивну золоту гривну, 12 золотих пластин обкладок коштовного сагайдака.

Ці та чимало інших шедеврів скіфо-античного ужиткового мистецтва стали надбанням музеїв Києва, Москви, Санкт-Петербурга...

Блиск благородних металів почав знову розбурхувати уяву і сліпити очі нашим сучасникам. І ті рушили на кургани загребущими ордами. На їх шляху опинився і невисокий курган, що тисячоліттями покоївся за 8 кілометрів від райцентру Іванівки. Торік самодіяльні "археологи" викопали у древній могилі два глибоких шурфи. Очевидно, полювання за скіфським золотом нічого не принесло, і ті пішли далі - до скіфського кургану, датованого третім тисячоліттям до н.е., біля сусіднього села Дружбівки. Невідомі візитери орудували не заступами -бульдозером! За кілька ночей насип з охоронною табличкою висотою 4 метри перестав височіти у степу.

Тоді трьох "археологів" самі дружбівські селяни з допомогою місцевих міліціонерів відловили: одного оштрафували на 850 гривень, двоє потрапили під амністію. Та на цьому пограбування кургану не припинилося. Схоже , злочинний промисел поставлений на широку, науково підковану ногу. "Археологи" риють землю окремими шурфами глибиною до 10 метрів! Судячи з фрагментів людського скелета, вони таки дісталися до самого "серця" могили...

Не оминула зла недоля і залишки фортеці біля села Широка Балка Білозерського району. Археологи передбачають, що ця унікальна пам'ятка на березі Дніпровського лиману - форпост римських легіонерів І століття до н.е. - І століття н.е. Для дослідників тут - непочатий край досліджень. Та по-іншому, схоже, мислила місцева сільрада, видавши дозвіл якомусь приватному підприємству на облаштування дороги. На території визначного городища "Золотий мис"!

- І це не перший факт варварського ставлення до унікальних пам'яток, - зауважує відомий у Північному Причорномор'ї археолог, кандидат історичних наук Микола Оленковський. - Нехтуючи законом, господарники знищують поселення античних греків IV століття до нашої ери "Глибока пристань" у згадуваному вже Білозерському районі. Піддаються нещадній руйнації скіфські городища у Бериславському і Великолепетиському районах. Свою чорну справу робить Каховське море. Наслідки страшні: із 240 древніх стоянок, поселень і могильників водосховище "пощадило" лише 18. Та й ті - над урвищем історії.

Таке варварське ставлення до старовини - явище не сьогоднішнього дня. Ще 10 лютого 1932 року Головне управління Робітничо-селянської міліції УРСР видало спеціальне розпорядження "Про охорону пам'яток культури і природи", у якому визнано, що "працівники міліції не вживають майже ніяких заходів до осіб, які псують і руйнують пам'ятки". Пізніше продукувалися не менш важливі і грізні документи. А вапном зі скіфських бабів білили хати і огорожі! Тепер міліції - не до курганів. І владі вони - десь...
- Великий гріх на сільських і селищних радах, які направо і наліво роздавали дозволи на використання історичних територій під господарську діяльність, - каже Микола Оленковський. - Тим часом в останнє десятиріччя в області на археологічні розкопки кошти "не передбачені". Все це призводить до того, що золоті сторінки вітчизняної історії безслідно кануть в Лету!

...Курган під Дружбівкою, судячи з того, що його спокій берегли шість менших земляних насипів, став останнім пристановищем знатного скіфа. Якщо його не грабували раніше, то під товщею ґрунту могли бути коштовності...

 

Василь Піддубняк
“Вгору” №11 12 декабря 2002

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.