on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Новини регіону > Дванадцять "відбитків" модернізму - ідентифікувати та зберегти
Всі новини

16.05.2020 16:59


Дванадцять "відбитків" модернізму - ідентифікувати та зберегти


Всі фото Юлії Данилевської. Готель "Меридіан" вже багато років поспіль стоїть пусткою та занепадає.

Фрегат, Гончарівка, Ювілейний, Меридіан, Бригантина... Що спільного у цих локацій? Так, усі вони розташовані  в Херсоні. А ще? Вони великі та величні, монолітні та лаконічні. І майже суворі, бо без рясного оздоблення у стилі бароко. Тільки прямі лінії та геометричні форми.

Ми щодня проходимо повз ці будівлі та рідко замислюємося, хто їх спорудив і коли, наскільки вони унікальні, чому вони мають саме такий вигляд. Тепер вони сприймаються як належне, але для свого часу вважалися новаторством. У рамках художньо-урбаністичного форуму "Херсонський модернізм: назад у майбутнє" місцеві активісти вирішили привернути увагу до 12 модернових об'єктів архітектури, бо саме стільки кращих будинків у цьому стилі експерти відберуть в Херсоні.

До команди небайдужих увійшли відомі в мистецьких колах херсонці. Керує проєктом архітектор та громадський діяч  Андрій Луцик. Експертом виступила арткритик та журналістка Юлія Манукян, також долучилися фотограф Станіслав Остроус та історик архітектури Сергій Дяченко. Науковим керівником проєкту є доктор архітектури Світлана Смоленська, експерт міжнародного наукового комітету ХХ століття ISC20C. Ментором художньо-урбаністичного форуму запросили голову Клайпедського відділення фотохудожників Даріуса Вайчекаускаса (Литва). Торік пан Вайчекаускас був куратором виставки української фотографії "Love, Lust and Fury" (Кохання, хіть та лють")


Готель "Фрегат", що  побудований в 1989 році,  спроєктований у стилі постмодернізму.

Мета проєкту - популяризувати архітектуру модернізму в Херсоні в період від 20-х до 90 рр. Як відбуватиметься ця популяризація - пояснює керівник проєкту Андрій Луцик:

"Я пригадую, як  виклав фото бібліотеки імені Олеся Гончара на своїй сторінці у фейсбуці. Один коментар мене вразив, людина написала: "Скоріше б знесли це радянське одоробло, яке нагадує "хрущовку". Тоді я вкотре зрозумів, що більшість громадян потребує лікбезу, аби не плутати типові панельки з яскравими зразками конструктивізму. Цим проєктом ми “вбиваємо одразу кількох зайців”: будемо проводити екскурсії та розповідати містянам про архітектурні особливості модернових будинків і будівель. На конкретних прикладах покажемо лаконічну красу модернізму і пояснюватимемо, чому численні власноруч облаштовані балкони, надбудови та рекламні банери лише спотворюють фасади цих споруд. А головне - ініціюємо проведення архітектурно-художніх досліджень і зможемо довести культурну цінність цих об'єктів. Внаслідок цього вони зможуть отримати статуси пам'яток архітектури, паспорти пам'яток та охоронятимуться державою. До цих досліджень будуть залучені студенти архітектурного факультету Херсонського аграрного університету, тож вони зможуть "попрацювати в полі" - отримати колосальний досвід та застосувати на практиці свої знання", - впевнений фахівець.


Будівля зведена у 30-х рр. ХХ ст. Яскравий приклад конструктивізму, який є однією з течій модернізму.

Кураторка художньо-урбаністичного форуму Юлія Манукян додає, що екскурсія "Невідомий модернізм" буде розроблена фаховим екскурсоводом Наталією Шальновою, керівницею Херсонського міського громадського об'єднання "Інформаційний центр малого та середнього бізнесу та інновацій". Крім екскурсій проєкт спробує достукатися до "пересічного громадянина" мовою мистецтва. Влітку до команди експертів долучаться не тільки молоді архітектори, а й художники та дизайнери від 16 до 25 років. Саме вони запропонують різноманітні ідеї для реактуалізації цих 12-ти будинків та будівель, аби змусити херсонців та гостей міста побачити їх по-новому. Виставка світлин та картин, буклетів та календарів із зображенням цих споруд, відеоінсталяції, діорами, артоб'єкти просто неба - це може бути що завгодно, аби це привертало увагу та розкривало суть проєкту.


Херсонська універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара, що побудована на кручах Дніпра, стала для містян осередком освіти, наукової роботи та відпочинку.

"Модернізм в архітектурі та мистецтві розгалужується на декілька стилістичних течій Цей напрямок  виник у ХХ ст. і сформував нову мову дизайну та архітектури. Він орієнтований на функціоналізм,  "форма прямує за функцією" тобто результат дизайну залежить від мети. Модерна архітектура виникає у 20 роках минулого століття, як протиставлення канонам попередніх років. Тоталітарні режими Європи намагалися дискредитувати значення модернізму як "сліпої гілки мистецтва" та "тимчасовий сплеск вільнодумства". У СРСР зразки цього стилю у периферійних містах не потрапляли до списків пам'яток архітектури, руйнувалися або перебудовувалися. Ми звикли думати, що в Херсоні немає визначних пам'ятників ХХ ст. Але ми помиляємося. Їх не так багато, але все ж таки вони є. Забуті пам'ятки модернізму та постмодернізму Херсона доводять, що навіть наше провінційне місто не відірване від загальноєвропейського культурного розвитку", - розповідає Юлія Манукян.


Житловий будинок по вулиці Університетська.

Офіційний старт проєкту відбувся 6 травня, найбільш плідна робота припадатиме на літо, а от результати можна буде побачити та оцінити вже у вересні-жовтні цього року.

Юлія Данилевська
Джерело інформації: Газета "Вгору"

 

 





Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.