Асканійські чудеса
Жителям Херсонщини та туристам, які відвідують у січні національний біосферний заповідник Асканія-Нова, пощастило побачити унікальне видовище
В умовах, коли природні водойми замерзли, заповідний став обрали для зимівлі понад 20 тисяч перелітних гусей та качок, значна частина яких відноситься до «червонокнижних» видів! Для вчених і натуралістів-аматорів тут справжнє роздолля: ставок суворо охороняють, а його мешканців ще й регулярно підгодовують, тож пернаті зовсім не бояться людей і підпускають їх, чи не на відстань витягнутої руки. Але це ще не всі приємні сюрпризи для гостей заповідника. Після снігопадів від безгодівлі і переслідувань мисливців з рушницями на територію Асканія-Нова, що охороняється, перекочували і дрохви чи не з усієї степової Таврії. Співробітники заповідника підрахували, що на зиму у них «в гостях» виявилося понад півтисячі цих рідкісних птахів, тобто майже чверть української популяції дрохви!
В Асканії-Нова шкодують лише про те, що тих, кому пощастить побачити рідкісний достаток крилатих прибульців, буде не так багато. Більшість туристичних операторів прокладають у заповідник свої маршрути виключно влітку – для них це щось на кшталт екзотичної «доважки» до відпочинку у здравницях на Чорноморському та Азовському узбережжях Херсонщини. А тим часом саме взимку на гостей Асканії чекають такі дива, яких не можна буде спостерігати ніде більше на всьому європейському континенті!
Не дивно, що наш біосферний заповідник після досить жорсткого відбору було включено до семи чудес України. А тепер він має всі шанси стати широко відомим і в масштабах всієї планети! Міжнародна організація "Нові сім чудес" зі штаб-квартирою в Цюріху (Швейцарія) включила Асканію-Нова до списку об'єктів, які можуть вважатися природними "шедеврами" Землі. У «первинному» списку 261 такий об'єкт, але потрапити до нього поряд з такою красою, як Великий Бар'єрний риф в Австралії, гора Фудзіяма в Японії, озеро Лох-Несс у Шотландії престижне і саме по собі. Хоча на Херсонщині впевнені, що наша Асканія пройде і подальший відбір.
- Асканія-Нова - це насамперед щасливо вцілілий куточок незайманого степу, аналогів якого у світі більше немає і не буде. По суті, вона є еталоном цілини, - коментує директор біосферного заповідника, кандидат біологічних наук Віктор Гавриленко. - Крім рослинності, в заповіднику прижилися 900 голів копитних з представників тих видів, частина яких є рідкісними або зникаючими. І всіх їхніх відвідувачів можуть побачити на власні очі, - на відміну від лохнеського чудовиська, про яке у всьому світі чули, але ніхто ніколи не бачив!
Сергій ЯНОВСЬКИЙ
Гривна.- 22.01.2009