on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Organizations > Literature > O. Honchar Kherson regional universal scientific library > Бібліотека імені Олеся Гончара: вільний доступ

 

Бібліотека імені Олеся Гончара: вільний доступ

Цього року Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Олеся Гончара відзначила свій 140-річний ювілей. А десять років тому її фахівці розпочали інтенсивне входження до всесвітнього інформаційного поля. Це був час створення перших інтернет-центрів з вільним доступом у бібліотеках України за програмою LEAP.

Керівник регіонального інформаційного центру бібліотеки Микола Кошелюк розповідає:“Тоді ми узяли участь у конкурсі проектів “Інтернет-центри у публічних бібліотеках”. А через рік підсумкову конференцію першого етапу провели в Херсоні. У 2003 році ми видали “Захалявну інтернет-книжечку”, де практичні поради з досвіду роботи нашого центру написані звичайною “людською” мовою. Невдовзі ми створили першу в Україні програму для сільської молоді “Week-end в інтернет”. Вона була дуже популярною, багато молодих людей із сіл області підвищили рівень знань і умінь у галузі інформаційних технологій. Потім “пішли” й інші проекти з інформаційно-комунікаційних технологій, що зокрема й привело до створення нашого Центра. Настав час створення власних Інтернет-ресурсів, яких зараз ціла група, на чолі з відомим порталом Арткавун. На деяких напрямках ми стали в певному сенсі “першопрохідцями”, адже невдовзі директори бібліотек буквально шикувалися у чергу, щоб скопіювати документи нашого Центру і йти вже прокладеним нами шляхом.

Кавун сподобався всім
Таким чином, задавши “гарний тон”, ми увійшли до першої п'ятірки кращих обласних бібліотек України по впровадженню ІКТ, наблизившись до лідерів із Кіровограда, Вінниці та Рівного.
Згодом, щоб покращити роботу порталу, вирішили перейти з київського на власне програмне забезпечення: наш веб-майстер запропонував зробити усе “з нуля”. І зробили, бо херсонські програмісти відомі своїм професіоналізмом.”
Співробітники Центру працюють, надаючи максимально доброякісну інформацію, постійно оновлюючи та опрацьовуючи її. Не забарилося й визнання: у 2011 році Херсонський портал Арткавун посів третє місце на конкурсі Інтернет-проектів українських бібліотек, поступаючись лише бібліотекам національного статусу. А офіційний сайт Гончарівки – перше місце у своїй номінації.

Кожної доби, – розповідає він, – портал Арткавун ( до речі, не пов’язаний з політикою) відвідує більше тисячі чоловік, а в 2011 році був зареєстрований мільйонний відвідувач. А ще він – у списку рекомендованих для відвідування, викладених на сайтах посольств України в різних країнах для іноземних гостей. “Ресурс за всі ці роки утворився чималий: більше восьми тисяч статей, майже чотирнадцять тисяч зображень, сотні організацій, персоналій та тем – і все це на таврійську тематику. Я вважаю, що портал виконує свою функцію – відкриває доступ до культури, відпочинку й туризму нашого регіону.”

Вікна у світ
У бібліотеці стали розвиватися інші проекти, пов’язані з цифровими технологіями. Це і “Вікно в Америку” (за підтримки Посольства США); і Центр європейської інформації (за підтримки МФ “Відродження”; і потужний “Бібліоміст” (Фонд Біла та Мелінди Гейтс), який охоплює Інтернетом вже районні та сільські бібліотеки; і Центр для людей з особливими потребами” (за підтримки Нідерландів); і програма “Допоможемо Дніпру” в Екоцентрі (за підтримки Норвегії). Микола Степанович із гордістю говорить про те, що на сьогодні бібліотека має вже три інтернет-центри з вільним доступом. А ще “гончарівці” прагнуть, маючи однакові з іншими кошти і умови, не просто “взяти участь” в грантових програмах , а створити щось оригінальне, цікаве і корисне рідному місту і його гостям, та ще й меншим коштом.

У полоні екранів
Нині ж, починаючи з минулого року, запускається дослідницький проект під назвою “Ілюзіон ІІ”. За словами Миколи Кошелюка, величезна кількість інформації, науково-дослідницька робота бібліотекарів і науковців, широкі можливості для аналітики і наштовхнули на ідею цього проекту.
На думку вчених, ми нині знаходимося на так званому культурному “тектонічному розломі”, коли культура тексту поступається місцем культурі екрану, а у переважної більшості молоді з’являється синдром “кліпового” мислення. І ми самі не помітили, як опинилися у сильнішому ілюзіоні, бо екрани оточили нас щільним кільцем – телевізори, мобільні телефони, комп’ютери... І – підкоряємося їм.

“Ми ж, – продовжує Микола Кошелюк, – теж працюємо із зображенням, знаходимося всередині проблеми і шукаємо важелі впливу на це покоління, використовуючи екранні технології, переводячи дослідження у практичну площину.
Зараз необхідно шукати нестандартні шляхи донесення інформації до нових і нових поколінь, спосіб мислення яких змінюється на очах. Звичайно, нині важко зацікавити молодь традиційними формами тієї ж екскурсії, тому вирішили спробувати розповісти про наше місто і область, використавши бібліотеку як екскурсійний об’єкт.”

Вже розроблено три напрямки екскурсійної діяльності “нового покоління”, під назвою “Міфи та бувальщини міста “Річкової зірки”: на Бельведері бібліотеки та, разом з партнерами, у старому місті та “історичному тролейбусі”. “Річковою зіркою” можна називати Херсонську фортецю через характерну променисту форму її равелінів. А оскільки наша бібліотека знаходиться на високому березі Дніпра, саме на території колишньої Херсонської фортеці, то з’явилися можливість представити саму будівлю бібліотеки у вигляді цікавого екскурсійного об’єкту. Іншої споруди, щоб отримати чудовий круговий огляд з дніпровських круч, у місті просто немає, а більшість цікавих історичних місць старовинного Херсона видно з нашого четвертого поверху. Під час екскурсії використовується метод “змішаної реальності”, тобто після споглядання, наприклад, залишків пивзаводу, що нагадують старий замок, пропонуємо переглянути уривки з фільму “Америкен бой”, який знімали саме на цьому місці. Причому, час перебування біля екранів не перевищуватиме кожного разу 5 хвилин, а екскурсанти знаходитимуться в русі, долаючи майже 1 км коридорів та сходів споруди зі скляними стінами.

Для херсонців про Херсон
Маючи величезну кількість інформації, Центр може запропонувати безліч пізнавальних і цікавих тем. Використовуючи сучасні технології - показати наше місто 50-х, 70-х, 90-х років, розповісти, нарешті, про маловідомі Херсонську фортецю ( 40% херсонців взагалі не знають про її існування) й Адміралтейство, про Таврію в кіно і мистецтві тощо. “Я завжди згадую про зовсім невеличкий пам'ятник Чижику-пижику, встановлений всього кілька років тому на Фонтанці у Пітері за ініціативою відомого письменника Андрія Битова. Так от, він вже став ще одним міфом великого міста, до того ж – таким, який найчастіше викрадають! У нас таких “міфів” – скільки завгодно. Їх навіть не треба вигадувати, починаючи, наприклад, з того, що облаштовувала ту саму Фонтанку у Пітері і будувала Херсон одна й та же людина – Микола Корсаков, який ще й похований коло Катерининського собору…”

Якщо уважно вдивитися у минуле, то неважко помітити, що запропонований бренд – “Херсон – місто Річкової зірки” цілком відштовхується від реальності. Побачити кращий бельведер (”чудовий вид на щось”) ви зможете під час екскурсії нового покоління, у супроводі екскурсоводів-аніматорів.
У День міста “гончарівці” продемонструють ще одну свою наробку – симулятор комп’ютерної гри “Морський бій” на історико-краєзнавчу тематику. Чимало планів і задумів у працівників Інтернет-центру, тож ювілей вони зустріли декількома інтерактивними новаціями.
Бібліотека ім.Олеся Гончара – це не стандартний “заклад культури”, а місце, де працюють дійсно творчі, захоплені своєю справою люди, які прагнуть зробити життя херсонців цікавішим і насиченішим радістю пізнання.

Тетяна Крючкова
“Вгору”.- №35 (518).- 30.08.2012.- стр.8

http://www.vgoru.org/index.php/all-news/society/item/346-biblioteka

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page