on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersCalendar

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> News > Обстріли Херсона, що призвели до пошкодження або руйнації історичних обʼєктів
All news

Обстріли Херсона, що призвели до пошкодження або руйнації історичних обʼєктів

19.03.2024 15:34

Зруйнований історичний Херсон

Зібрали в один допис усе що нам відомо про останні обстріли Херсона, що призвели до пошкодження або руйнації історичних обʼєктів.

Ми збираємо ці дані, аби під час підготовки експедиції, знати до яких локації нам точно треба потрапити. За допомогою цих даних ми відслідковуємо час та масштаб пошкоджень обʼєктів, документування яких на місці ми провести поки що не можемо.

2 Лютого 2024 російська авіація атакувала історичний центр Херсона, в епіцентрі опинився триповерховий житловий будинок (1950-х рр.) Він частково зруйнований. За даними Херсонської обласної прокуратури авіаудар здійснено з винищувача-бомбардувальника СУ-34.

🔦 Під час цього обстрілу пошкоджено: одна пам’ятка архітектури місцевого значення - середній рівень пошкодження, незначний рівень – дві пам’ятки архітектури, та три – значної історичної забудови.

🔦 Епіцентр вибуху припадає в межі Історичного ареалу та Охоронної зони історичного центру, неподалік від старої Привізної площі.

Навпроти епіцентру опинилася пам’ятка архітектури місцевого значення, триповерховий прибутковий будинок у стилі модернізованого ампіру початку ХХ ст. Фасад будівлі залишився без вікон та віконних рам, має обвалення фрагментів ліплення декорування фасадів, вирвані бляхи перекриття виступаючих елементів.

🔦 У дворі зруйнованої триповерхівки знаходиться пам’ятка у статусі нововиявленої (колишня пам’ятка національного значення, кінець XVIII ст.). Це двоповерховий житловий будинок з каретним гаражем в першому поверсі. В ньому вибиті вікна, стан покрівлі уточнюється.

🔦 Ще одна пам’ятка архітектури місцевого значення знаходиться на протилежному боці вулиці, за адресою Рішельєвська, 43. Двосвітна одноповерхова конторська будівля кінця XIX – початку ХХ ст. з овальними люкарнами другого світу. В ній вибиті вікна, посічений фасад.

🔦 Вибиті вікна та посічені фасади мають навколишні будівлі значної історичної забудови: два одноповерхові флігелі з воротами та двоповерховий будинок на розі центральних вулиць міста.

🔦 Також незначні пошкодження отримали 3 будівлі рядової історичної забудови.

За два тижні, 14 лютого 2024, відбувся черговий обстріл. Тоді по Херсону було випущено 37 снарядів. Влучання були зафіксовані в межах охоронних зон та пам’яток архітектури зафіксовані в чотирьох місцях.

🔦 Під обстріл в черговий раз потрапила найстаріша частина міста. Постраждав відомий серед херсонців двоповерховий будинок Сербінова (1909 р.) – пам’ятка архітектури місцевого значення. Посічені стіни, перебиті дерев’яні балки ферм дахової конструкції, фрагменти надкарнизних прикрас та металопластики. Пошкоджені конструкції історичних віконних рам, вибиті шибки; в інтер’єрах обвалення тиньку зі стель в кількох приміщеннях.

🔦 Подібних пошкоджень зазнала двоповерхова історична будівля (кінець XIX ст.) на іншому боці вулиці. Вона відноситься до категорії значної історичної споруди. Поруч з нею – ще одна пам’ятка архітектури та історії місцевого значення, зведена у 1899 р., як Банк взаємного кредиту.

🔦 Влучання також зафіксовані біля будівлі театру ім. Куліша. На західному бічному фасаді театру вибиті шибки. Неподалік від будівлі театру пошкоджений пам’ятний знак Героїв Сталінграду.

🔦 Ще один снаряд влучив поблизу адміністративної будівлі, нині фасад посічений, а шибки вибиті. Це об’єкти радянського модернізму 1972–1974 рр. за авторством херсонського архітектора Миколи Костюченка.

Без даху залишився одноповерховий будинок – пам’ятка історії (друга пол. XIX ст.). Це була садиба О. В. Шавкуненка – батька відомого херсонського художника Олексія Шовкуненка, який тут і народився. Його ім’я носить Херсонський обласний художній музей.

🔦 Черговому обстрілу була піддана стара міська лікарня, збудована у 1912 р. на кошти родини Тропіних. Це величезний комплекс історичних будівель, який внесений до реєстру пам’яток. Деякі з перших корпусів лікарні відомого херсонського архітектора початку ХХ ст. Давида Бунцельмана вже були сильно пошкоджені в минулому році. Нині постраждали будівлі 1950–1960-х рр., які також складають важливу частину ансамблю.

Нажаль, обстріли Херсону не припиняються, та ми розглядаємо можливості приїхати до міста, аби обстежити усі памʼятки, що були згадані у публікації, аби провести докментування злочинів російських військ.

Фото: Херсонська Обласна Військова Адміністрація та ГУ ДСНС у Херсонській області

Текст: Сергій Дяченко

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page