on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Ecological culture > Environmental challenges and solutions environment Tavria (Kherson) > Ліси перестануть горіти тоді, коли буде заборонено брати пісок!

Ліси перестануть горіти тоді, коли буде заборонено брати пісок!

03.08.2007

Нещодавно на базі Цюрупинського державного лісомисливського господарства відбувся обласний семінар-нарада з питань вдосконалення взаємодії підрозділів відомчої пожежної охорони обласного управляння лісового господарства і пожежно-рятувальних підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Головного управління МНС України під час гасіння лісових пожеж та виконання в області розпорядження голови ОДА від 10.03.2007 року №244 «Про посилення охорони лісів області від пожеж у 2007 році».

Про значимість семінару-наради може засвідчити посадовий рівень його учасників: начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Глод, начальник Головного управління МНС України в Херсонській області Олександр Пікуль, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Валерій Афанасьев, керівники лісомисливських господарств Голо-пристанського і Цюрупинського районів, інші відповідальні працівники, а також голова Цюрупинської районної ради Василь Плотніков, заступник голови райдержадміністрації Олександр Козир, міський, селищний та сільські голови тих громад, чиї території межують з лісами.
З доповідями виступили перші особи, що прибули з обласного центру, інформували по блоках своїх питань відповідальні працівники. Перед учасниками семінару-на-ради виступив голова районної ради Василь Плотніков.

Потреба у такому представницькому зібранні назріла давно.. А формальним приводом стала остання пожежа в Цюрупинському районі, в результаті якої постраждало 150 гектарів лісу Всього ж по області на звітну дату згоріло понад 1000 гектарів лісу, з них 500 - в Цюрупинському районі.

- У Києві мене запитують, - каже Олександр Пікуль, - що у вас там в степу горить? Запитання не випадкове, адже на нашу степову область припадає більше половини площ лісів, які вигоріли у першому півріччі нинішнього року у всій Україні! Винних у спричиненні пожеж не знайдено. Відповідальність за профілактику пожеж і їх гасіння одне відомство перекладає на інше. Між тим у відповідному урядовому наказі чітко визначено: це державні підприємства та установи лісового господарства.
Продовжив тему Олександр Глод і зауважив, що на спорудження біотехнічних комплексів держава не виділяє коштів. У нас не закінчено спорудження одного, а потрібно таких іще 3-4 БТК. Розрахунок з підрядниками проводиться будівельним матеріалом - піском. Інакше пожеж не подолати.

У те, що БТК здатні врятувати ситуацію, про це говорили головний редактор "ВО" Борис Прищепа, депутат районної ради, і Новомаячківський селищний голова Андрій Костиря, вірять не всі. Навіть не фахівцеві відомо, що із дзеркала водойми, викопаної в лісі, в умовах неймовірної спеки, випаровуватиметься величезна кількість води, якою водойма поповнюватиметься за рахунок її притоку з навколишньої території. Отже, рівень ґрунтових вод знижуватиметься, а це пряма загроза лісу. Крім того, і лісівникам, і пожежним відома потреба у воді для пожежогасіння (по факту роботи пожежних екіпажів хоча б на останній пожежі під Пролетаркою). Чи не простіше, дешевше, а головне - надійніше будувати не водойми, а закриті підземні резервуари, які заповнити водою, або пробити трубчаті колодязі у визначених місцях, обладнати їх відповідним захистом і брати воду звідти при потребі.
Такі пропозиції Олександр Глод визнав слушними.

Цюрупинський міський голова Анна Грабовська озвучила таке своє бачення проблеми: пожежі в лісах - не випадковість, а закономірний факт. Пожежі вигідні тим, хто торгує горільником.
Інший варіант відповіді на питання «Кому вигідно?» - якщо ліс і палять, то тільки з метою добування піску через спорудження біотехнічних комплексів, а горільник - продукт другорядний. (Цікаво у цьому зв'язку, що 27 років тому у статті «Біотехнічні комплекси» тодішній директор Нижньодніпровської науково-дослідної станції (нині Степовий ім. Виноградова філіал Українського НДІЛГА) кандидат біологічних наук І.М.Тарасенко і вчений секретар НДС кандидат сіль-ськогоспродарських наук Г.Є.Свистула показували БТК зовсім і іншому плані - і такі БТК в лісах споруджені! - рекреаційному, які й повинні будуватись в пониззях лісів, і виконувати цілий комплекс лісозахисних ролей, у тім числі й пожежобезпечну. Нинішні будівники БТК споруджують їх у тих місцях, де найвищі кучугури, тобто мета зрозуміла - вибрати якомога більше піску. Не випадково БТК, який споруджується в районі сіл Підстепне й Пролетарка, вже став «будовою століття» - тут вигрібають пісок більше 10 років! І кінця-краю «будівництву» не видно).

Голова районної ради Василь Плотніков закликав учасників семінару-наради пройнятись відповідальністю за нинішній стан справ. Наші попередники залишили нам величезне багатство, а ми повинні не лише зберегти його, ай добавити, щоб дітям передати більше, ніж одержали самі. Людина -дитя природи, й до природи вона тягнутиметься завжди. Тому людей ми від лісу не провинні відганяти, а навпаки створювати їм умови для відпочинку: обладнати відповідні місця, призначити відповідальних за їх утримання.

Що ж стосується останньої пожежі біля села Пролетарка (згоріло 150 гектарів лісу й лише диво врятувало село - пожежу вдалось спинити за 60 метрів від крайньої хати), а виникла вона - до цього висновку схиляється більшість - через чиєсь нехлюйство: для спалаху сухого бур'яну біля дороги достатньо найменшої іскри. А ліс - поряд. Я всім пожежним дякую за їхню мужність, за те, що вони зуміли спинити вогонь біля самісінького села.
Щодо того будувати біотехнічні комплекси чи ні, я переконаний, висновок повинні дати фахівці. Давайте діждемось закінчення будівництва одного БТК, проаналізуємо його ефективність, а потім і приймемо рішення: будувати ще, чи й цього досить.

Чи поменшає пожеж у наших лісах після семінару-наради? Хотілось би вірити, й таку надію висловлювали учасники зібрання. У кулуарах доводилось чути й таке: «Ліси перестануть горіти, як тільки буде категорично заборонено брати пісок». Тому наведено (вкотре вже!) висновок: «НИЖНЬОДНІПРОВСЬКА АРЕНА (ОЛЕШЮВСЬКІ ПІСКИ) Є УНІКАЛЬНОЮ ПАМЯТКОЮ ПРИРОДИ І МАЄ БУТИ ВНЕСЕНА ДО РЕЄСТРУ ЗАПОВІДНИХ ТЕРИТОРІЙ, ЩО Й РЕГЛАМЕНТУВАТИМЕ РЕЖИМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ».

Цей висновок скріпив підписом член Президії НАН України, академік-секретар Відділення наук про Землю НАН України академік НАН України В.І.Старостенко іще 14 квітня 2004 року. З тих пір жодна наукова, науково-дослідна установа чи господарська організація, чия діяльність пов'язана з охороною лісу і його збереженням, про що говорив академік Старостенко, ніде, жодним словом не прохопилась!

Наддніпрянська правда.-2007.-03.-08

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page