on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Tourism, rest, entertainment > Black sea coast of Khersonschina > Неміфічні проблеми Ахіллового бігу

Неміфічні проблеми Ахіллового бігу

Ахіллів біг - так греки у сиву давнину називали острови-коси Джарилгач та Тендру у північній частині Чорного моря біля берегів сучасної Херсонської області. У наш час узбережжя Джарилгацької затоки й сам острів Джарилгач стали улюбленим місцем відпочинку для тисяч туристів з України та сусідніх держав.

За останніми даними Світової бази даних природоохоронних територій (WDPA), система природоохоронних територій у світі налічує 157 897 територій та об'єктів, що займають сотні мільйонів гектарів суходолу й морських акваторій. Серед багатьох категорій природоохоронних територій світу особливу увагу займають національні природні парки, створені і на даний момент функціонуючі у близько 100 країнах світу.
Станом на 2013 рік на території України налічується 43 національних природних парки. 11 грудня 2009 року, згідно з наказом тодішнього Президента України, з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів північного Причорномор'я на території острова Джарилгач (адміністративно належить до Скадовського району Херсонської області) було створено національний природний парк. Включено 10 000 гектарів земель державної власності, понад 7531 га земель державного підприємства «Скадовське досвідне лісомисливське господарство» та 2469 гектарів акваторії Джарилгацької затоки Чорного моря.

Національний природний парк відповідно до українського законодавства, як і аналогічні природоохоронні території, є важливою рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення. Однак у розмові з адміністрацією парку виринає питання про досить несвідоме ставлення скадовської громадськості до діяльності природоохоронної установи. Протидія нововведенням зумовлена чи то недостатньою обізнаністю людей стосовно основних напрямків діяльності природоохоронних парків, чи то уявним конфліктом інтересів дирекції парку та місцевих жителів. Річ у тім, що скадовчани, як мешканці будь-якого приморського містечка, мають неабиякий інтерес до полювання та рибальства.

Поряд із тим турбує громадськість й можливість вільного пересування територією природного парку в межах суходолу та акваторії, а також питання забудови прибережної зони й самого острова Джарилгач. У зв'язку з цим, за словами Директора НПП «Джарилгацький» Світлани Миколаївни Шульги, відкриті засідання Скадовської міської ради перетворюються на театр абсурду: громадяни ставлять запитання уповноваженим представникам парку, а потім не вникають у зміст відповідей.

Проблема необхідності створення НПП виринула давно. На українському природоохоронному форумі викладаються матеріали про те, що акваторія Скадовського району вже десятки років потерпає від екологічного забруднення. На запит скадовських екологічних організацій Національна академія наук України зробила проби води, 89-90% яких виявили високий рівень забруднення. Основною причиною такої складної ситуації дослідники вважають злив меліораційних вод з рисових полів у Джарилгацьку затоку та періодичні викиди із уже не функціонуючих очисних підприємств Скадовська. У зв'язку зі специфічним розташуванням острова північна частина затоки закрита для виходу у Чорне море, що зумовлює мінімальну ротацію води. Прісні, забруднені відходами сільськогосподарської промисловості води надовго затримуються в акваторії. Посилює проблему і морський порт, що постійно здійснює велику кількість вантажних перевезень, великі кораблі піднімають із дна мул, що осідає дуже повільно. У скупченні всіх цих проблем діяльність національного природного парку «Джарилгацький» є винятково ціннісною.

Перш за все, робота парку спрямована на збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів. Поряд із тим, діяльність адміністрації парку у цьому напрямку ніяк не обмежує конституційні права громадян та керується лише законами України. Згідно зі ст. 7 ч. 1 «Закону України про природоохоронний фонд», на землях природно-заповідного фонду забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів. Таким чином, відділ охорони ННП «Джарилгацький» має повне право перевіряти дозволи громадян на вилов риби, перепустки на право перебування на території острову у осіб, підозрюваних у браконьєрстві. Крім того, як коментує це питання начальник відділу охорони парку Олександр Якович Крамаренко, служба державної охорони природно-заповідного фонду має статус правоохоронного органу, що визначається ст. 61 р. 9 вищезазначеного закону, а отже, має відповідний спектр повноважень.

Наступним напрямом роботи ННП «Джарилгацький» є створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони природних комплексів та об'єктів. «Скадовчанам необхідно дивитися у майбутнє», - говорить Світлана Миколаївна. За її словами, мешканці просто зациклилися на питаннях полювання, яке у межах парку заборонено законом, та забудови прибережної території, але ні краплі не розібралися у реаліях та перспективах, які несе існування НПП. Адміністрація парку наголошує на перспективності розвитку туристичного напряму у регіоні. «Саме на туризм необхідно робити акцент. Нехай приходять інвестори, ми дамо їм добро, якщо вони, крім свого бізнесу у сфері туризму, вестимуть і рекреаційну роботу. Забудова ж територій природного парку також можлива, але відповідно до українського законодавства». Активний розвиток туристичного напрямку веде до розширення штату НПП «Джарилгацький», створення нових робочих місць, молодь матиме можливість гідного працевлаштування.

Проведення наукових досліджень також є важливою ланкою діяльності НПП «Джарилгацький». Наукові співробітники університетів та інститутів проводять аналіз природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розробку наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних комплексів на базі НПП.
Адміністрація парку проводить еколого-освітню та виховну роботу, активно співпрацюючи з навчальними закладами району та області. Студенти Херсонського державного університету організовують наукові практики на території острова та лісового господарства. Юні спортсмени Херсонського вищого училища фізичної культури влаштовують тут тренувальні збори екологічного напрямку. Відділ освіти Скадовської районної адміністрації проводить туристично-краєзнавчі експедиції для школярів.

Як зазначає у своїх роботах директор Департаменту заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України В.В. Канцу-рак: «При створенні національного природного парку особливо враховуються інтереси місцевого населення щодо традиційного природокористування. Національний природний парк стає каталізатором сталого розвитку регіону та базою для розвитку рекреаційної, туристичної, природоохоронної, екологічної, наукової діяльності, стимулом для розвитку супутніх видів підприємницької діяльності в регіоні». Тож, скадовчанам немає про що хвилюватися. Обмежень на вільне пересування територією парку немає, крім певних зон, для яких необхідно отримати дозвільні перепустки адміністрації парку та лісового господарства, посвідчення на право перебування в межах відповідних територій. Рибальство можливе в період відсутності нерестових заборон, визначений українським законодавством. Створення національного природного парку «Джарилгацький» заклало міцне підґрунтя для інтенсивного розвитку регіону, і чим раніше це зрозуміють місцеві жителі, тим швидше Скадовськ виправдає статус міста-курорту державного значення.

Руслана Мітюхіна
«Наддніпрянська правда плюс».- № (1).- 10.2013.- стр. 12

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page