on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Organizations > Show > Association of the air kites > Programa gurtka "Zmієnavtika" II rock navchannya

 

Програма гуртка “Змієнавтика”
ІІ року навчання
 

Основний рівень – рівень проблемний

Пояснювальна записка
“Змієнавтика”– це перша сходинка в космонавтику. Повітряні змії економічно чисті літальні апарати, історія яких починається із країн Сходу.
Властивістю даної програми є колективне навчання у міні групі на до проблемному і проблемному рівні.
1. До проблемний рівень - під до проблемним рівнем треба розуміти такий рівень, при якому перед гуртківцем не виникає ускладнень при виконанні технічної задачі (дано повне і докладне описання технічної задачі, креслення, шаблони і т.д.)
Ведучу роль на даному рівні відіграє пам'ять, репродуктивне мислення.

2. Проблемний рівень - під проблемним рівнем треба розуміти такий рівень, коли перед учнем поставлена суб'єктивно нова технічна задача, тобто така технічна задача, яка має не тільки зовнішню схожість з раніш виконаною технічною задачею, але і внутрішню суперечність. Ведучу роль грає продуктивне мислення.
Заняття проходять 2 рази на тиждень по 3 академічні години, 216 годин на рік.
У гуртку 10 чоловік, віком до 10-15 років, формується із членів гуртка, які пройшли навчання на початковому рівні.
Тижневе навантаження – 6 годин, можливо – 12 годин

Гурток ІІ року навчання відноситься до основного рівня.
Тривалість навчання – від 1 року до 4 років
Мета навчання: розвиток стійких інтересів до технічної творчості, розширення і поглиблення теоретичних знань, придбання стійких практичних умінь і навиків, творчої активності, реалізація здібностей і талантів.
Основною задачею програми гуртка "Змієнавтика" є навчання гуртківців творчій технічній діяльності у процесі виготовлення повітряних зміїв

Завдання навчання:
І Практичні:

  • аеродинамічні характеристики повітряних зміїв,
  • виготовлення моделей повітряних зміїв на проблемному рівні,
  • аналіз зразка моделі, планування роботи, вибір необхідних матеріалів і інструментів,
  • правила організації робочого місця,
  • перезнімання викройок виробів окремих його деталей на папір на картон,
  • елементи графічної грамоти (ескіз, креслення),
  • умовне позначення на кресленні.

ІІ Виховні:

  • реалізувати ідеї толерантних відносин у повсякденному житті;
  • виховання здорового способу життя,
  • виховувати риси самостійності, ініціативи, творчої активності, цілеспрямованості, організованості та дисципліни.

ІІІ Розвиваючі:

  • стійких практичних умінь та навиків при виготовленні повітряних зміїв,
  • розвиток індивідуальних творчих, фізичних та інтелектуальних якостей,

Властивістю даної програми є групове навчання у міні групі на двох рівнях: до проблемному та проблемному.
Ланкові заняття
Розраховані з одного боку, на гуртківців , що за якихось причин не засвоїли учбовий матеріал разом із групою і потребують додаткової уваги, з другого боку – на творчу діяльність дітей, яким недостатньо завдань групі. З метою кращого засвоєння учбового матеріалу допускається ланкова робота в міні групі до 5 гуртківців.
Приблизний тематичний план

Тема Кількість годин
Всього Теорія Практична робота
Вигот. Запуски
1 Вступне заняття 3 2 - 1
2  Повітряна куля  12  2  4  6
3 Історія повітряних зміїв космічної форми 3 3 - -
4 Теорія польоту повітряних зміїв космічної форми 6 3 - 3
5 Ракета – змій 12 2 4 6
6 Ракета – змій «Восток» 12 2 4 6
7 Ракета – змій «Восход» 12 2 4 6
8 Ракета – змій «Союз» 18 3 6 9
9 Коробчатий ромбічний повітряний змій 36 6 12 18
10 Коробчатий трикутний повітряний змій 18 3 6 9
11 Коробчатий прямокутний повітряний змій 36 6 12 18
12 Пристрій для запусків повітряних зміїв 18 3 6 9
13 Повітряні листоноші 18 3 6 9
14 Екскурсії 9 9 - -
15 Заключне заняття 3 3 - -

Всього:
216 52 64 100

 

1.Вступне заняття.
Знайомство з гуртківцями. Ознайомлення їх з правилами техніки безпеки праці при роботі з інструментами та пристроями Цілі і задачі, cвітові та наші рекорди. Знайомство з планом, матеріально - технічною базою.
Робота гуртка. Демонстрація польоту моделей повітряних зміїв.

2.Повітряна куля.
Короткий історичний нарис. Політ під’ячого Крякутного в Росії. Створення повітряної кулі – монгольфієра. Удосконалення кулі французьким фізиком Шарлем. Досліди і польоти з науковими цілями, здійсненні Д.І.Менделєєвим, Н.Н. Рябкіним (помічником винахідника радіо А.С.Попова). Польоти стратостатів. Створення і розвиток дирижаблів. Польоти зарубіжних дирижаблів. Дерижаблебудівництво в наш час. Поняття про закон Архімеда (в пристосуванні до газу). Основи польоту повітряних куль та дирижаблів.

Практична робота: Навчання творчо - технічній діяльності у ході виготовлення повітряної теплової кулі на до проблемному рівні. Виготовлення кулі за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Виготовлення і запуск повітряної теплової кулі. Технологія виготовлення паперової повітряної кулі; заготовка шаблону, вирізання полос по шаблону, склеювання полос, приклеювання шляпки і горловини.
Запуски. Техніка безпеки при запусках повітряної теплової кулі. Визначення напряму вітру (швидкості) по зовнішнім ознаками. Випробування і обліт повітряної кулі. Регулювання і запуск паперової кулі. Ігри – змагання: „Чия повітряна паперова куля красивіша”, „Чия повітряна паперова куля протримається в повітрі довше за інших”, „Чия повітряна паперова куля полетить на більшу відстань від міста запуску”.

3.Історія повітряних космічних зміїв.
Від змієнавтики до космонавтки, від моделі до космічної техніки. Змієнавтика – I ступінь космонавтики. Космічні літальні апарати: ракети, кораблі, автоматичні міжпланетні станції, штучні супутники Землі. Основні частини змія – ракети: корпус, головна частина, стабілізатори. Історія перших повітряних зміїв космічної форми: «Восток», «Восход», «Буран», «Союз», «Лунохід», «Супутник».

4.Теорія польоту повітряного змія космічної форми.
Поняття про аеродинаміку. Атмосфера Землі і її властивості. Відомості про повітря: стратосфера, іоносфера, екзосфера, Космос.
5.Змій - ракета.
Космічні повітряні змії являють собою літаючу в повітрі моделі, які мають вигляд (окреслення) космічних об’єктів. Будова повітряного змія «Ракета». Форма плоского повітряного змія «Ракета». Елементарне поняття про створення під’ємної сили повітряного змія «Ракета». Частини змія «Ракета»: корпус, стабілізатори, головна частина, вуздечка, леєр, хвіст. Вертлюги і карабіни для вуздечки й хвоста. Поняття про матеріали й інструменти, необхідні для виготовлення повітряного змія «Ракета».
Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення змія ракети на до проблемному рівні. Виготовлення повітряного змія ракети за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Виготовлення деталей, складання, художня обробка, зберігання, транспортування змія «Ракета».

Запуски: Техніка безпеки при запусках повітряного змія «Ракета». Визначення напряму вітру (швидкості) по зовнішнім ознаками. Підбір леєра й хвоста до кожного вітряного змія «Ракета». Випробування і обліт повітряного змія «Ракета». Регулювання і запуск змія.
Ігри – змагання: „Чий повітряний змій красивіший”, „Чий повітряний змій протримається в повітрі довше за інших”, „Чий повітряний змій полетить на більшу відстань від міста запуску”.

6.Змій-ракета «Восток».
Історична довідка. Виведення космічного корабля „Восток” на орбіту. Серія кораблів «Восток». Їх виведення на орбіту. Теорія польоту космічного змія – ракети «Восток». Виникнення під’ємної сили ракети. Конструкторські особливості.
Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення космічного змія – ракети «Восток» на до проблемному рівні. Виготовлення змія за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Складання ескізу і креслення ракети «Восток». Підбір матеріалу. Обладнання і інструменти. Виготовлення каркасу моделі та її особливості. Обтяжка, обробка змія,
Запуски: Визначення швидкості вітру за зовнішніми ознаками.. Тренувальні запуски, усунення недоліків, доведення змія до стійкого польоту. Ігри – змагання на швидкість запуску зміїв в повітрі, на визначення довжини леєра.

7. Змій – ракета «Восход»
Історична довідка. Виведення космічного корабля „Восход” на орбіту. Теорія польоту космічного змія-ракети «Восход». Виникнення підйомної сили ракети. Конструктивні особливості змія.
Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення космічного змія-ракети «Восход» на до проблемному рівні. Виготовлення змія «Восход» за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Складання ескізу і креслення ракети. Підбір матеріалу. Обладнання і інструменти. Виготовлення каркасу моделі, її особливості. Обтяжка, обробка змія.
Запуски: Визначення швидкості вітру. Підбір леєра, уздечки. Запуски зміїв, усунення недоліків. Ігри – змагання. На висоту підйому (стояння) змія. Точне визначення висоти стояння повітряних зміїв за сіткою, розробленою російським вченим Молчановим.

8.Змій - ракета «Союз».
Історична довідка. Виведення космічного корабля „Союз” на орбіту. Безпілотний корабель «Союз». Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення космічного змія-ракети «Союз” на допроблемному рівні. Виготовлення змія «Союз» за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Складання ескізу і креслення змія-ракети «Союз». Підбір матеріалу, обладнання, інструментів. Виготовлення каркасу змія, обтяжка, обробка.
Запуски: Визначення швидкості вітру за зовнішніми ознаками. Тренувальні запуски, ліквідація недоліків, доводка змія до стійкого польоту. Ігри – змагання: „Чий повітряний змій красивіший”, „Чий повітряний змій підніметься вище”, Чий повітряний змій протримається довше, чий повітряний змій полетить далі”, Чий повітряний змій стійкіший в польоті”.

9.Коробчатий ромбічний повітряний змій.
Типи коробчатих зміїв. Найбільш розповсюджений коробчатий змій. Будова коробчатого змія. Складання робочих рисунків змія.
Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення коробчатого ромбічного змія на до проблемному рівні. Виготовлення коробчатого ромбічного змія за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Складання ескізу і креслення. Підбір матеріалу, обладнання, інструментів. Виготовлення каркасу моделі, лонжеронів, стрингерів, викройки, обшивки змія, укріплення ліктроса, виготовлення лапок та накладок. Складання моделі, обробка моделі. Виготовлення вуздечки і амортизатора.
Запуски: Правила техніки безпеки: правильний вибір місця для запуску коробчатого ромбічного змія (на віддалі від повітряних ліній електропередач, телеграфного зв’язку, радіоантен, дерев та високих будинків). Визначення швидкості вітру за зовнішніми ознаками. Підбір леєра, вуздечки. Випробування і обліт, регулювання стійкості польоту і запуски. Ігри – змагання: „Чий повітряний змій красивіший”, „Чий повітряний змій підніметься вище”, „Чий повітряний змій протримається довше”, „Чий повітряний змій полетить далі”, Чий повітряний змій стійкіший в польоті”.

10. Коробчатий трикутний повітряний змій.
Повітряний коробчатий трикутний змій конструкції Конина-Алпаса, його будівля. Будова трикутного повітряного змія.
Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення трикутного коробчатого повітряного змія на до проблемному рівні. Виготовлення трикутного змія за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Складання ескізу і креслення. Підбір матеріалу, обладнання, інструмента. Виготовлення каркасу моделі з лонжеронів і стрингерів, викройка обшивки змія. Складання моделі. Виготовлення вуздечки.
Запуски: Правила техніки безпеки: правильний вибір місця для запуску коробчатого трикутного повітряного змія. Визначення вітру за зовнішніми ознаками. Підбір леєра, випробування та обліт моделі.
Виготовлення каркасу моделі, лонжеронів, стрингерів, викройки, обшивки змія, укріплення ліктроса, виготовлення лапок та накладок. Складання моделі, обробка моделі. Виготовлення вуздечки.

11. Коробчатий прямокутний повітряний змій.
Коробчатий прямокутний повітряний змій конструкції Харграве. Виникнення підйомної сили. матеріали, обладнання, інструменти, пристрої.
Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення коробчатого прямокутного змія на до проблемному рівні. Виготовлення прямокутного змія за вибором з внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Складання ескізу і креслення. Виготовлення каркасу моделі із лонжеронів і стрингерів, виготовлення обшивки змія. Складання моделі.
Запуски: Правила техніки безпеки при запуску коробчатого прямокутного змія. Підбір леєра. Випробування моделі. Тренувальні польоти. Регулювання вуздечки моделі. Підбір кута стояння. Ігри – змагання: „Чий повітряний змій красивіший”, „Чий повітряний змій підніметься вище”, „Чий повітряний змій протримається довше”, „Чий повітряний змій полетить далі”, „Чий повітряний змій стійкіший в польоті”.

12.Пристрої для запуску повітряних зміїв.
Леєр. Вимоги до нього. Леєр повинен бути тонким, легким, міцним. Навантаження на леєр. Скручування леєра. Навантаження на вертлюг. Малі, середні і великі вертлюги. Способи кріплення леєра до повітряного змія. Пристосування для намітки і зберігання леєра.
Практична робота: Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення пристосувань для зберігання і запуску повітряних зміїв на до проблемному рівні. Виготовлення пристосувань для зберігання і запуску повітряних зміїв за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Намотка леєра на пристосування котушки різних типів (ручна, механічна намотка). Кріплення карабіну до вертлюги і вертлюги до леєру за допомогою з’єднувального кільця. Визначення і навантаження на розрив.
Запуски: Випробування пристосувань у льотних умовах.

13.Повітряний листоноша.
Пристосування, за допомогою якого можна підняти з землі вгору до змія по леєру різні предмети і кинути їх з висоти польоту повітряного змія. Повітряні листоноші, які ковзають.
Практична робота:
Навчання творчо технічній діяльності у ході виготовлення вітряного листоноші на до проблемному рівні. Виготовлення повітряного листоноші за вибором зі внесенням суб’єктивної новизни на проблемному рівні. Виготовлення 8-микутного парашута. Складання повітряного листоноші. Способі кріплення його до леєру. Обробка повітряного листоноші.
Запуски: Запуск повітряного змія. Кріплення повітряного листоноші на леєр з підвищеним легким предметом. Випробування в льотних умовах повітряних листонош, які ковзають по леєру.

14.Екскурсії.
Можливі об’єкти: планетарій, змагання авіамоделістів, фестивалі народної прикладної творчості, виставки дитячої технічної творчості, гуртки будинків дитячої творчості, станції юних техніків та ін. (кіно, театри).
15. Заключне заняття.
Оцінка роботи кожного учня в гуртку змієнавтики за рік. Організація виставки робіт членів майстерні, запрошення батьків. Плани і завдання на літній період.

Прогнозований результат по закінченню реалізації програми
І Гуртківці повинні знати:

  • аеродинамічні характеристики повітряних зміїв,
  • правила організації робочого місця,
  • способи перезнімання викройок виробів, окремих його деталей,
  • елементи графічної грамоти, ескіз, креслення, умови позначення на кресленнях.

ІІ Гуртківці повинні вміти:

  • дотримуватися правил із техніки безпеки при роботі з інструментами,
  • проводити розмічання на заготовках за допомогою лінійки, шаблонів, трафаретів, викройок,
  • з'єднувати деталі з однорідних і різних матеріалів (нитки, клей і т.д.),
  • самостійно визначати швидкість вітру,
  • виготовляти та запускати повітряні змії, згідно орієнтовного плану навчання,
  • виготовляти та запускати повітряні поштарі.

 

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page