on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Organizations > Show > Association of the air kites > Programa gurtka "Zmієnavtika" st rock navchannya

 

Програма гуртка "Змієнавтика" І року навчання

Міністерство освіти і науки України
Міська дитяча громадська організація
“Асоціація повітряних зміїв”

Авторська програма
Науково-технічного гуртка
„З М І Є Н А В Т И К А”

Звірик Олексій Павлович – голова МДГО АПЗ,
кандидат психологічних наук;

Звірик Надія Іванівна – зав. технічним відділом, керівник гуртка „змієнавтики”
Будинку дитячої та юнацької творчості Суворовського району м. Херсону

м. Херсон 2004 рік


Програма гуртка “Змієнавтика”
І-го року навчання

Початковий рівень – рівень до проблемний

Пояснювальна записка
“Змієнавтика” – це перша сходинка в космонавтику. Повітряні змії економічно чисті літальні апарати, історія яких починається із країн Сходу. Властивістю даної програми є колективна форма навчання на до проблемному рівні.
До проблемний рівень - під до проблемним рівнем треба розуміти такий рівень, при якому перед гуртківцем не виникає ускладнень при виконанні технічної задачі (дано повне і докладне описання технічної задачі, креслення, шаблони т.д.)
Ведучу роль на даному рівні грає пам'ять, репродуктивне мислення

Численність-15 гуртківців у групі, віком 7-10 років.
Тижневе навантаження – 4 години , можливо й 6 годин
Група І року навчання відноситься до початкового рівня
Тривалість навчання – 1 рік або 2 ріки

Мета навчання: звичайний розвиток дитини, оволодіння нею теоретичними і практичними основами технічної діяльності, створення умов для розвитку інтересів, виховання працьовитості, терпіння, наполегливості, цілеспрямованості, виявлення здібностей, дітей.
Основною задачею програми гуртка "Змієнавтика" є навчання гуртківців технічній діяльності у процесі виготовлення повітряних зміїв.
Завдання навчання:
І Практичні:

* правила організації робочого місця,
* поняття про інструменти, матеріали та обладнання та безпечної роботи з ними,
* історія повітряних зміїв,
* чому і як літає повітряний змій,
* плоскі повітряні змії

ІІ Виховні:
- впроваджувати на заняттях гуртка елементи національної української культури для пробудження національної свідомості у дітей,
виховання усвідомлюваної потреби у праці, наполегливості у роботі, терпіння,
толерантне ставлення один до одного в межах групи, співпраця
ІІІ Розвиваючі:
- методи і прийоми, види діяльності

* бесіди,
* анкетування,
* ігри, міні-змагання, рольові ігри
* екскурсії,
* обговорення виконаних робіт,
* виставки готових робіт.

Керівник гуртка розподіляє робочий час так (%): 10 – на цікаві бесіди, 40- практична робота, 50 – на гру, тренування змагання.
Приблизний тематичний план

1. Вступне заняття.
Міжнародний рух “Одне небо - один світ”. Фестивалі повітряних зміїв, Херсонські фестивалі повітряних зміїв, присвячені 1-му Штучному Супутнику Землі у першу неділю жовтня. Мета, задачі та зміст роботи гуртка. Правила з техніки безпеки і правила поведінки у гуртку. Організаційні питання. Демонстрація відеофільма. Показові запуски повітряних зміїв, які були виготовлені у гуртках раніше. Проведення гри.

2. Біографія повітряного змія
Повітряний змій - Дракон прийшов до нас зі Сходу. Багато народів претендує на його народження (китайці, японці, араби та інші). Перші згадки про застосування повітряного змія у якості наукового інструмента відноситься до середини ХVIII століття. Роль змія у розвитку повітроплавання. Повітряні змії в російській армії. Повітряні змії та спорт. Повітряні змії та культура. Повітряний змій - дитяча іграшка.

3. Чому літає повітряний змій?
Повітряний змій – найстаровинніший літальний апарат. Поняття про повітря. Закони аеродинаміки. Залежність підйомної сили від розмірів повітряного змія, кута атаки та швидкості вітру. Методи визначення напрямку та швидкості вітру від зовнішніх місцевих ознак.

4. Найпростіші повітряні змії.
Поняття про матеріали, які використовують при виготовленні найпростіших повітряних зміїв, “Ластівка-І”, “Ластівка-II”, “Ластівка-ІІІ” та “Пташка”. Паперовий найпростіший повітряний змій “Монах”
Практична робота: Навчання технічній діяльності у ході виготовлення змія “Ластівок”, “Пташок”, “Монаха” на до проблемному рівні. Намотування леєрів і кріплення їх до вуздечки змія.
Запуски: Випробування та обліт найпростіших моделей повітряних зміїв. Визначення напрямку вітру. Чий повітряний змій підніметься вище? Вимір кута стояння змія. Підбір леєру до кожної моделі повітряного змія, а також хвостів. Ігри, змагання: чий повітряний змій кращий? Регулювання та запуски найпростіших повітряних зміїв.

5. Плоскі повітряні змії:
а) П'ятикутний повітряний змій.
Поняття про матеріали, які застосовують при виготовленні п'ятикутного повітряного змія (папір, картон, бамбук, комиш, очерет, нитки, клей). Поняття про інструмент (ножиці, голка, лінійка, олівець, циркуль, пензель). Способи кріплення вуздечки до повітряного змія. Вертлюги та карабіни. Форма та довжина хвостів. Улаштування плоского п'ятикутного змія. Правильний вибір місця для запусків повітряних зміїв (віддалений від телеграфних та повітряних ліній електромереж, радіоантен, дерев та високих будівель).

Практична робота: Навчання технічній діяльності у ході виготовлення п'ятикутного повітряного змія на до проблемному рівні. Намотка леєра і кріплення його у центрі перетину еластичної та пружної рейки.
Запуски: Випробування та обліт п'ятикутних повітряних зміїв. Визначення швидкості вітру по зовнішнім місцевим ознакам. Підбір хвостів та леєру до кожної моделі повітряного змія. Регулювання і запуски оригінальних п'ятикутних повітряних зміїв. Гра-змагання: чий змій найкращий, чий змій підійметься вище, чий змій протримається у повітрі довше.

б) Змійкові повітряні “потяги”
Першим “вагоном” змійкового “потягу” повинна служити попередня модель п'ятикутного повітряного змія. Аналогічно з ним потрібно виготовити другий “вагон”, потім третій, четвертий тощо. Способи кріплення “вагонів” до “потягів”. Відстань між “вагонами”. Вертлюги та карабіни першого і останнього “вагона”. Улаштування змійкового повітряного “потяга”. Змійкові “потяги” у Першій світовій війні.
Елементарне поняття про створення підйомної сили. Техніка безпеки при запусках повітряних “потягів”.

Практична робота: Навчання технічній діяльності у ході виготовлення змійкового повітряного “потяга” на до проблемному рівні. Складання, зберігання та транспортування на змійкових повітряних “потягів” на понад проблемному рівні.
Запуски: Визначення напрямку та швидкості вітру по зовнішнім ознакам. Підбір леєру до кожного змійкового “потяга”. Випробування і обліт змійкового повітряного "потяга". Регулювання і запуски оригінальних "потягів". Ігри-змагання: чий "потяг" найкращий, чий "потяг" протримається у повітрі довше, чий "потяг" підійметься вище, чий "потяг" довший.

в) Російський (прямокутний) змій
Влаштування російського повітряного змія. Форма плоского повітряного змія. Елементарне поняття виникнення підйомної сили російського повітряного змія. Вертлюги і карабіни для вуздечки та хвоста. Поняття про матеріали та інструменти при виготовленні російського повітряного змія.

Практична робота: Навчання технічній діяльності у ході виготовлення російського повітряного змія на до проблемному рівні. Види вузликів (морські та інші). Збирання, художнє оздоблення, зберігання і транспортування російського повітряного змія.
Запуски: Правильний вибір місця для запуска російського повітряного змія у далечині від повітряних ліній електромереж, телеграфного і телефонного зв'язку, радіоантен, дерев і високих будівель. Визначення напрямку та швидкості вітру по зовнішнім ознакам. Підбір леєра і хвоста до кожного російського повітряного змія. Випробування і обліт російського прямокутного змія. Регулювання і запуски російського повітряного змія. Гра-змагання: чий змій найкращий, чий змій підійметься вище, чий змій протримається у повітрі довше інших, чий повітряний змій полетить на більшу відстань.

г) Повітряний змій “Ракета”
Улаштування повітряного змія "Ракета". Форма плоского повітряного змія "Ракета". Елементарне поняття про виникнення підйомної сили повітряного змія "Ракета". Складові частини змія “Ракета”: корпус, стабілізатор, головна частина, леєр, вуздечка і хвіст. Вертлюги і карабіни для вуздечки і хвоста. Уявлення про матеріали і інструменти, необхідні для виготовлення повітряного змія “Ракета”
Практична робота: Навчання технічній діяльності у коді виготовлення повітряного змія “Ракета” на до проблемному рівні. Виготовлення деталей, зборка, художнє оздоблення, зберігання та транспортування повітряного змія “Ракета”.

Запуски: Техніка безпеки при запусках повітряного змія "Ракета". Визначення напрямку і швидкості вітру по зовнішнім ознакам. Підбір леєра і хвоста до кожного повітряного змія "Ракета", Випробування і обліт повітряного змія “Ракета”. Регулювання і запуски оригінального змія “Ракета” Гра-змагання: чий повітряний змій найкращий, чий змій підійметься вище, чий повітряний змій протримається у повітрі довше інших, чий повітряний змій полетить на дальшу відстань від місця запуску змія.

д) Шестигранний повітряний змій.
Улаштування повітряного шестикутного змія. Форма і частини шестигранного повітряного змія. Поняття про матеріали і інструменти, необхідні для виготовлення шестикутного повітряного змія.
Практична робота: Навчання технічній дальності у ході виготовлення шестикутного повітряного змія на до проблемному рівні.
Виготовлення каркаса і обтяжки, зборка, художнє оздоблення, зберігання і транспортування шестикутного повітряного змія.

Запуски: Техніка безпеки при запусках шестикутного змія. Визначення напрямку і швидкості вітру по зовнішнім ознакам. Підбір леєра і хвостів до кожного повітряного змія. Випробування і обліт шестикутного повітряного змія, Регулювання і запуски оригінального повітряного шестикутного змія. Гра-змагання: чий змій найкращий, чий змій підійметься вище, чий змій протримається у повітрі довше, чий змій полетить на дальшу відстань від старту.

е) Повітряний змій “Зірочка”.
Елементарне поняття про виникнення підйомної сили повітряного змія "Зірочка", Форма, частини і улаштування повітряного змія "Зірочка", Поняття про матеріали., інструменти необхідні при виготовленні і оздобленні повітряного змія “Зірочки”.
Практична робота: Навчання технічній діяльності в ході виготовленню повітряного змія “Зірочка” на до проблемному рівні.

Запуски: Техніка безпеки при запусках повітряного змія “Зірочка”. Визначення напрямку і швидкості вітру по зовнішнім ознакам. Підбір леєру і хвостів до кожного повітряного змія “Зірочка”. Випробування і обльот повітряного змія “Зірочка”. Регулювання та запуски оригінального повітряного змія “Зірочка”. Гра-змагання: чий повітряний змій найкращий, чий змій полетить першим, чий змій підійметься вище, чий змій полетить на дальшу відстань від старту.

ж) Повітряний змій “Птах”. Елементарне поняття про виникнення підйомної сили повітряного змія “Птах”. Форма, частини і улаштування повітряного змія “Птах”. Поняття про матеріали, інструменти, необхідні при виготовленні повітряного змія “Птах”, “Повітряні зграї птахів”. Застосування в використання повітряних зміїв "Птах".
Практична робота: Навчання технічній діяльності у ході виготовлення повітряного змія “Птах” на до проблемному рівні . Виготовлення каркасу і обтяжки, складання, художнє оздоблення, зберігання і транспортування повітряного змія “Птах”.

Запуски: Техніка безпеки при запусках повітряних зміїв. Визначення напрямку і швидкості вітру по місцевим ознакам. Підбір леєру і хвостів до кожного повітряного змія. Випробування і обліт повітряного змія "Птах", Регулювання і запуски оригінального повітряного змія “Птах”. Ігри-змагання: чий повітряний змій найкращий, чий повітряний змій полетить швидше, чий повітряний змій підніметься вище, чий повітряний змій протримається довше, чий повітряний змій полетить далі від місця запуску.

з) Повітряний змій “Метелик”.
Елементарне поняття про виникнення підйомної сили повітряного змія “Метелик”. Форма, частини і улаштування повітряного змія “Метелик”. Поняття про матеріали і інструменти необхідні при виготовленні повітряного змія “Метелик”. Парні польоти повітряних зміїв “Метелик”. Застосування і використання повітряних зміїв “Метелик”.

Практична робота: Навчання технічній діяльності у ході виготовлення повітряного зміїв “Метелик” на до проблемному рівні. Виготовлення каркасу та обтяжки, складання моделі і художнє оздоблення, зберігання та транспортування повітряного змія "Метелик”.
Запуски: Техніка безпеки при запусках повітряного змія. Визначення напрямку та швидкості вітру по місцевим ознакам. Підбір леєру і вуздечки до кожного повітряного змія. Випробування та обліт повітряного змія "Метелик”. Регулювання і запуски оригінального повітряного змія "Метелик” Гра-змагання: чий повітряний змій яскравіший, чий повітряний змій підлетить скоріше, чий повітряний змій підійметься вище, чий повітряний змій полетить далі.

і) Повітряний змій "Супутник".
Елементарне поняття про виникнення підйомної сили повітряного змія "Супутник”. Форма, частини і улаштування змія, Поняття про матеріали і інструменти необхідні для виготовлення змія. Застосування і використання повітряних зміїв "Супутник".
Практична робота: Навчання технічній діяльності у ході виготовлення повітряного змія "Супутник” на до проблемному рівні. Виготовлення каркасу і обтяжки, складання оздоблення, зберігання і транспортування повітряного змія “Супутник”.
Запуски: Техніка безпеки при запусках повітряного змія. Визначення напрямку і швидкості вітру по місцевим ознакам. Підбір леєру і антен до кожного повітряного змія "Супутник. Випробування і обліт повітряного змія. Регулювання і запуски оригінального повітряного змія "Супутник". Гра-змагання: чий повітряний змій відповідає оригіналу, чий повітряний змій полетить швидше, чий повітряний змій підійметься вище, чий повітряний змій протримається довше, чий повітряний змій полетить далі, чий повітряний змій стійкіший у польоті.

6) Міні-змії.
Розвиток міні-зміїв у Європі, Азії. Елементарне поняття про виникнення підйомної сили повітряного міні-змія. Форма. Частини і улаштування міні-змія. Поняття про матеріали і інструменти, які необхідні при виготовленні міні-зміїв. Правила техніки безпеки. Сучасний стан проблеми міні-зміїв.

Практична робота: Навчання технічній діяльності. Виготовлення повітряного міні-змія на до проблемному рівні. Каркас і обтяжка змія. Складання і художнє оздоблення. Зберігання і транспортування повітряного міні-змія.
Запуски: Визначення напрямку і швидкості вітру по місцевим ознакам. Підбір леєру і хвостика до кожного повітряного міні-змія. Випробування і обліт повітряного міні-змія. Регулювання і запуски оригінального повітряного міні-змія. Ігри-змагання: Чий повітряний змій самий маленький, чий повітряний змій найкращий, чий повітряний змій полетить швидше, чий повітряний міні-змій підійметься вище, чий повітряний змій протримається довше, чий повітряний змій стійкіший у польоті.

7. Пристосування для запусків повітряних змив.
а) Леєра (нитка, шнур та інші). Навантаження на леєр.
б) Вертлюги (одинарний, подвійний, сферичний тощо). Навантаження на вертлюг
в) Карабіни і з’єднувальні кільця
г) пристосування для зберігання леєра (палочка, спеціальна рогулька)

Практична робота: Виготовлення і пристосування для зберігання і запуска повітряних зміїв на до проблемному рівні.
Намотка леєра на пристосування для запуска. Кріплення верлюга до леєру з допомогою з’єднувального кільця. Кріплення карабіну до вертлюга і повітряного змія.
Запуски: Випробування в льотних умовах пристосувань для запуску повітряних зміїв.

8.Повітряний поштар
Пристосування, з допомогою яких можливо підняти з землі вгору по леєру невеликі і неважкі предмети. Скинути їх з висоти польоту повітряного змія, використовуючи силу лобового опору.
Найпростіший повітряний поштар – телеграма.

Практична робота: Виготовлення повітряного поштаря на до проблемному рівні. Виготовлення найпростішого ковзаючого по леєру повітряного поштаря “Повітряна телеграма”. Виготовлення чотирикутного парашутика. Складання і оздоблення повітряного поштаря. Способи кріплення його до леєру.
Запуски: Запустити повітряний змій, визначити напрямок і швидкість вітру, а також закріпити костилики у з'єднувального кільця.
Надіваємо повітряний поштар на леєр, підвішуємо легкий предмет і відпускаємо його. Поштар доходить до костилика, б'ється об нього і скидає предмет. Потім повертається по леєру до запускаючого. Можна повторити запуски. Випробування у льотних умовах оригінального повітряного поштаря.

9. Екскурсія.
Можливі об'єкти для відвідування: змагання авіамоделістів, фестивалі народної прикладної творчості, виставки дитячої технічної творчості, станції юних техніків та інших позашкільних закладів.
10. Заключне заняття.
Підбиття підсумків роботи кожного гуртківця. Організація виставок робіт членів гуртка. Запрошення на них батьків. Завдання на літо.
Прогнозований результат по закінченню реалізації програми

І Гуртківці повинні знати:

* елементарні відомості з аеродинаміки,
* інструменти, правила користування та безпечної роботи з ними,
* характеристики матеріалів, які застосовуються при виготовленні повітряних зміїв,
* способи застосування шаблонів,
* елементи графічної грамоти, тематичний малюнок, ескіз,
* види клеїв, технології склеювання.

ІІ Гуртківці повинні вміти:

* організувати робоче місце,
* користуватися ручними інструментами при обробці матеріалів,
* добирати необхідні матеріали,
* правильно виконувати технологічні операції при обробці паперу та картону,
* оцінювати якість роботи,
* виготовляти та запускати повітряні змії.

 

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page