on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Ecological culture > Environmental problems of environmental destruction in Tavria (Kherson) > Щоб економіка «не задавила» екологію

Щоб економіка «не задавила» екологію

02.08.2007

Днями на Херсонщині побувала перший заступник Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ) Тетяна ТИМОЧКО. Обговорення з керівництвом області та фахівцями облмеліоводгоспу реальної ситуації в регіоні внаслідок процесів підтоплення стало головною метою візиту еколога. Про найболючіші проблеми навколишнього середовища області Тетяна Валентинівна розповіла читачам «НД» в ексклюзивному інтерв'ю.

Тетяно Валентинівно, головна проблема, яку Ви вивчали у ході робочої поїздки, — підтоплення. Невже ситуація настільки сумна?
— За останні 20 років територія підтоплення на Херсонщині зросла у 18 разів, внаслідок техногенного навантаження і підтоплень спостерігається деградація якісних ґрунтів. Сьогодні не тільки втрачаються родючі землі, відбувається їх засолення а й, як підтвердили науковці, є навіть ознаки перетворення на пустелю. Це дуже тривожні симптоми. Як бачимо, будівництво Каховської ГЕС, інтенсивна багаторічна меліорація, неефективне зрошення земель дало свої наслідки.

До того ж, зараз цю проблему достатньо не усвідомлюють ані чиновники, ані населення: представники облмеліоводгоспу подекуди «консервують» старі підходи, а пересічні громадяни частіше займають суто споглядальну позицію. Я проїхала вашою областю і побачила на власні очі зруйновані меліоративні системи. Це ж не інопланетяни зробили?! Зруйнували люди, котрі тут живуть, але які свій бізнес будують на викопуванні і продажу металу. І їм байдуже, що буде далі.

— Екологи мають власне бачення підходу до збереження ґрунтів?
— Ми наполягаємо, щоб при збереженні зрошувальної системи відбувалося застосування нових підходів, нових водозберігаючих технологій, наприклад, крапельне зрошення, встановлення на дренажних станціях енергозберігаючого обладнання, розроблення і встановлення нормативного водокористування. Увесь цей комплекс фактично має змінити ідеологію поводження з водою у регіоні. Власне, це й було предметом нашої розмови з керівниками області.

— Що можна сказати про результати цієї ділової бесіди? Як, на Вашу думку, адміністрація та рада області обстоюють одну і ту ж позицію?
— Зустріч з керівництвом облдержадміністрації показала, що тут про цю проблему знають, утім наслідки підтоплення не дуже чітко уявляють. Більш професійний підхід виявляє обласна рада. Так, за підтримки та особистої участі її голови Володимира Демьохіна нещодавно було видано книгу «Ґрунтові ресурси Херсонської області». Це надзвичайне видання, створене працею серйозних науковців. Мені імпонує залучення владою науковців до прийняття рішень, адже немає нічого поганого у тому, щоб державні мужі вивчали глибину деяких суспільних питань з допомогою вчених. І я вже бачу, що ця наукова робота не вкриватиметься пилом на полицях, а стане суттєвим підґрунтям до розв'язання питань використання землі на Херсонщині.

Чи не найважливішим моментом Вашого візиту стало обговорення у стінах «білого» дому проекту «Стратегії економічного і соціального розвитку Херсонської області до 2015 року». Чому саме цей документ?
— Експерти Всеукраїнської екологічної ліги вивчають проекти стратегії розвитку кожної області. Адже від того, якою буде стратегія, залежатиме подальший рух регіону — або вперед, або у протилежному напрямі. Прикро, але Херсонщина має дуже слабкий документ. Він і структурно негармонійний і, головне, за змістом не дає можливості розірвати сумне коло екологічних негараздів регіону. Виявилося, з 350 сторінок екології присвячена лише одна, та й та суто питанням навколишнього середовища.

А, на нашу думку, треба змінювати навіть назву. Це має бути «Стратегія економічного, соціального та екологічного розвитку». Тоді документ стане на засади збалансованого розвитку області. А якщо економічні інтереси й надалі переважатимуть над екологічними, може виникнути ситуація, що тут просто нікому буде скористатися досягненнями економіки. Від імені Всеукраїнської екологічної ліги я запропонувала разом із назвою змінити структуру документа і відвести по 100 сторінок на кожну зі сфер. Володимир Демьохін попросив нас викласти всі зауваження письмово і пообіцяв, що облрада їх обов'язково врахує.

— Певно, Ви вже зараз можете охарактеризувати той курс стратегії розвитку, який екологи покладуть в основу зауважень до цього документа?
— Економіку розвивати треба, але, не псуючи грунти, не забруднюючи воду й повітря. У Херсонській області, де є Асканія-Нова, чудові Скадовськ, Арабатська Стрілка, можна заробляти гроші на туризмі. Спрямовуючи зусилля на розвиток курортів області, ми отримуватимемо прибуток від економічної діяльності, але не завдаватимемо шкоди природним ресурсам. Я думаю, якби у проект стратегії було закладено саме такий підхід, багато змін на краще у розвитку регіону відбулося б уже до 2015 року. А ця благодатна родюча земля?..Чи не тому Херсонщину, попри всі негаразди, вважають і вважатимуть аграрною областю. Тож пріоритетним для неї має бути збереження ґрунтів, родючості, якості води і повітря. І туристи приїдуть до річки, до моря тільки тоді, коли вони будуть чистими.

— Тетяно Валентинівно, на Херсонщині, як і в інших областях, болючих екологічних точок чимало? Які з них Ви б назвали основними?
— Велике занепокоєння викликають забруднення регіону твердими побутовими відходами (ТПВ), низька якість питної води, її недостатня кількість, лісодефіцит тощо. Під час роботи я не побачила жодного науково обґрунтованого документа, який визначав би стратегію поводження з ТПВ. І це в той час, коли сміттєзвалищ вистачає не тільки перед парканами ошатних будинків, а й на берегах річок, каналів. Серйозною є проблема заліснення регіону, адже він є лісодефіцитним. Останнім часом вигорають сотні гектарів зелених площ, на їх місці висаджується недостатньо дерев, догляд мінімальний, тому вони гинуть. А ще мешканцям Херсонщини, та й інших областей, дуже не вистачає свідомості природоохоронців. Тоді не треба було б вирішувати стільки екологічних проблем. Адже здебільшого вони породжені саме людиною.

Тетяна ПІДГОРОДЕЦЬКА
Новий день.-2007.-02.-08

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page