on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

 

Скарбниця нашого міста

ОБЛАСНИЙ ХУДОЖНИЙ МУЗЕЙ ІМЕНІ ОЛЕКСІЯ ШОВКУНЕНКА З ПРАВ Є КУЛЬТУРНИМ ЦЕНТРОМ НАШОГО СЛАВНОГО МІСТА. ЗА ТРИДЦЯТЬ РОКІВ СВОЄЇ ІСНУВАННЯ ВІН ЗБІР БЕЗЦЕННУ КОЛЕКЦІЮ ХУДОЖНІХ ТВОРИН З РІЗНИХ КІНЦІВ ЗЕМЛІ.

НЕВЕЛИКИЙ ЕКСКУРС В ІСТОРІЮ
Відомо, що в основі колекцій усіх художніх музеїв лежить грандіозна праця якоїсь приватної особи. Наш музей не є винятком. 1967-го року ленінградський колекціонер, уродженка міста Катеринослава (нині Дніпропетровськ) Марія Корніловська заповідала всю свою величезну колекцію, зібрану за довгі роки, Ленінградській Академії мистецтв. Але умови зберігання безцінного подарунка у Російському музеї були вкрай не допустимі. Тісне курне приміщення все в павутині було завалено мальовничими полотнами. За шарами пилу важко було щось розгледіти. І Корніловська зненацька вирішила переписати заповіт. За останні роки воно багаторазово листувалося, але в результаті титанічних зусиль херсонських мистецтвознавців колекція була заповідана Херсонському художньому відділу краєзнавчого музею. А 1976-го року Марія Корніловська вмирає, тут і з'ясовується, що вона була далеко не самотньою.

На права володіння колекцією заявив її син Віталій, якого ніколи не хвилювала доля матері за життя. Він навіть відмовився забрати урну з її порохом після кремації. Але від спадщини, на жаль, Віталій не зрікся. Почалася нелегка судова тяганина. З обох боків були підключені найкращі адвокати. Євгеній Подільський, неординарна та енергійна людина, директор Художнього музею у 1977-му році, який розуміє всю цінність колекції, що має величезне художнє значення, знайшов чудового юриста, адвоката Галину Ромадіну. Саме завдяки її зусиллям музею вдалося укласти з Корніловським мирову угоду та викупити у нього частину творів. В результаті син Корніловської відсудив собі «предмети побуту»: фарфор заводів Гарнера та Кузнєцова, старовинне срібло та саксонську порцеляну, вироби з гравірованого кришталю та кольорового скла, годинник знаменитих французьких та англійських фірм, ткацькі зразки XIX-го століття, ювелірні прикраси, мед Федора Толстого, мініатюри на фарфорі, понад два десятки мальовничих полотен та кілька старовинних килимів. З усього заповіданого Херсону (Художньому музею) залишилася лише одна третина.

Проте співробітники музею нескінченно вдячні Марії Корніловській за найбільші твори таких майстрів, як: Іван Айвазовський, Василь Башкеєв, Олександр Беггров, Іван Крамський, Михайло Клодт, Арсеній Мещерський, Григорій Новіков, Олексій Саврасов (Росія), Пітер Лелі ( Англія), Серпень фон Байєр, Луї Туссен (Німеччина), Франс Ферлут (Голландія), Де Россі (Франція). Завдяки їй музей поповнився чудовими мармуровими скульптурами та чудовими зразками каслинського та кусинського лиття.

У березні 1977-го року Євгеній Подільський разом із співробітницями Світланою Афанасьєвою та Надією Вагановою виїхали до Ленінграда приймати нові експонати. Величезну допомогу музею надало Херсонське обласне управління культури на чолі із Володимиром Чуприною. Колекція приїхала до Херсона у жахливому стані разом із клопами з ленінградської квартири покійної господині.
Дирекція музею приймає нестандартне рішення: вивезти всі твори на середину Дніпра та провести там їхню ретельну обробку.

27 травня 1978 року, напередодні 200-річчя Херсона, відбулося урочисте відкриття Художнього музею в колишній будівлі Міської Думи, збудованого у 1905-1906 роках за проектом архітектора Мінкуса.
1981-го року музею було дано ім'я нашого співвітчизника, художника Олексія Шовкуненка. Приводом для цього став факт передачі його вдовою Олександрою 60 картин свого чоловіка.

МУЗЕЙ СЬОГОДНІ
Нині Художній музей налічує у своїх фондах понад сім тисяч витворів мистецтва. У його колекції є унікальні ікони російських та українських майстрів XVII-XIX століть. Гордістю цього розділу є ікони XVIII-го століття, що потрапили в музей з херсонського Катерининського собору. Вони написані відомим російським майстром Михайлом Шибановим.

Монографічні збори нашого уславленого земляка Олексія Шовкуненка складаються вже зі 155 робіт і є найбільшими в Україні.
У невеликому розділі західноєвропейського мистецтва зберігається справжня перлина колекції – портрет невідомої англійської аристократки часів правління Карла II Стюарта. Його придворним художником був учень знаменитого Ван Дейка Пітер Лелі.

Можна нескінченно говорити про безцінні скарби Художнього музею, тим більше, що він щороку поповнюється новими експонатами завдяки постійним пошукам та неоціненній праці своїх співробітників на чолі з директором, привабливою, енергійною та невтомною Аліною Доценко, заслуженим працівником культури України, членом Національного. Вона працює в музеї з самого початку, і директором була обрана 1987 року виключно співробітниками музею і затверджена згори. Аліна працює в оточенні відданих своїй справі людей. Два роки тому вона разом із завідувачкою науково-експозиційного відділу Лілією Вольштейн взяли членство ІКОМ-у: це не що інше, як кодекс професійної етики міжнародної ради музеїв.

Щороку музей поповнюється новими експонатами завдяки чудовим подарункам від приватних осіб.
Сьогодні хочеться сказати про людей, які цього року дарували до тридцятирічного ювілею музею рідкісні полотна, які чудово поповнили нашу скарбницю. Це – Олена Самойлова, яка подарувала «Натюрморт» кисті Георгія Курнакова. Це також художник Феодосії Володимир Киркевич, який передав у дар музею тридцять своїх робіт, присвячених кримській тематиці. Це і херсонський колекціонер Марина Чугаєва, яка подарувала шість експонатів посуду та вітчизняної порцелянової пластики. Це самодіяльний художник із Генічеська Віталій Піхул, який разом із своїми сімферопольськими товаришами підніс музею двадцять чотири роботи відомого українського художника Миколи Писанка. Це херсонський художник і давній друг музею Олександр Журба, який свого часу передав музею роботи відомого іспанського художника Антоні Міро, а цього року він подарував музею п'ятнадцять власних робіт. Вісімнадцять мальовничих полотен музей отримав у подарунок від художника Єгора Толкунова.

Близько півтисячі екслібрисів, підсумок багаторічної діяльності, підніс до ювілею бібліофіл, колекціонер та письменник Михайло Ємельянов. Останній чудовий подарунок музею належить вдові художника Фелікса Кідера Раїсі Кідер, яка передала музею двісті п'ятдесят графічних аркушів, багату творчу спадщину художника.
Є в нашому місті також і меценати, які радо допомагають музею фінансово. Серед них – директор мережі супермаркетів «Оскар» Андрій Карунас. З його легкої руки музей викупив портрет роботи Олексія Шовкуненка. А це, що не кажи, майже шість тисяч доларів. Більше б нам таких меценатів. Місцева влада також вирішила зробити дорогий подарунок та видала музею тридцять тисяч гривень на закупівлю робіт херсонських майстрів.

До речі, наші місцеві професійні художники завжди безкоштовно проводять свої виставки в Художньому музеї та на подяку за це надають можливість його співробітникам вибрати собі в подарунок будь-яку з їхніх робіт.
Колосальне місце у культурному житті Херсона завжди займали концерти класичної музики, які найчастіше проходили в одному із найпрезентабельніших місць, у Великій залі Художнього музею. В оточенні старовинних мальовничих полотен у залі з чудовою акустикою звучала дивовижна музика композиторів минулого століття. Тут співали титуловані майстри вокалу, виступали найвідоміші музиканти з різних куточків України та зарубіжжя. Це було улюблене місце наших прославлених Наталії Лелекі та Олександра Гоноболіна, а також камерного оркестру «Гілея». Нерідко у цій залі проходили яскраві літературно-мистецькі вечори, конференції та презентації найпрестижніших культурних подій міста.

Трохи про сумне
Тільки все це тимчасово призупинено через реконструкцію.
Останнім часом управління області систематично фінансує (щоправда, частково) реставрацію будівлі Художнього музею. (Раніше, звичайно, на ремонт музею теж виділялися кошти, але в міру можливості). Аліна Доценко постійно уважно контролює всі роботи, щоб жоден сантиметр старовинної будівлі жодним чином не постраждав.

Кошторис по роботі складався ще в 2006-2007 році, проте в 2008 році різко підвищилися ціни. Тому виходить багато накладок. Тільки це анітрохи не зупиняє Аліну. Їй притаманні впевненість, активне прагнення та величезна відповідальність. Вона виявляє дивовижний такт та терпіння, продовжуючи реставрацію пам'ятника, розуміючи, що це справа не одного року.
Через реконструкцію більшості залів музею на експозиції виставлено лише мізерну частку всього фонду.

Зате тут благополучно відбуваються всілякі виставки інших міст та республік. Це все дуже здорово, але хотілося б, щоб наші співвітчизники захотіли також насолоджуватись і нашими багатствами. Адже багатьом нашим експонатам можуть позаздрити Ермітаж та Російський музей.

 

Завжди можна знайти час для справжнього мистецтва, чи не так? Зрештою, відірватися від комп'ютера або телевізора і насолодитися справжніми скарбами. Тим більше, що стільки чудових людей присвятили своє життя тому, щоби зберегти і примножити скарбницю Херсонського обласного Художнього музею імені Олексія Шовкуненка.

Вікторія Бриз
Херсонський вісник.-20.11.2008

5. 19.10.2010 10:20
Редакция_IR12

Уважаемый Владимир, Ваш запрос был передан непосредственно Александру Журбе, но Вам необходимо уточнить свои данные (фамилию, имя, отчество).

4. 17.10.2010 18:32
Владимир

Уважаемые друзья, я- однокурсник Саши Журбы. Мы вместе учились на физфаке университета. Много воды утекло с тех пор и наша связь прервалась. Не могли бы вы мне сообщить его номер телефона. Заранее благодарен. Владимир.

3. 29.01.2009 18:48
Юрий Т.

Виктория, я располагаю информацией о Александре Журбе. Он живет и творит, как и ранее,  в Херсоне по прежнему адресу. Я связался с ним и он попросил Вас связаться с ним по телефону, который вы сможете узнать у редакции портала  АртКавун.

2. 29.01.2009 14:45
Редакция

Фото ряда экспонатов есть даже здесь http://www.artkavun.kherson.ua/hersonskij_oblastnoj_hudozhestvennyj_muzej_im_a_shovkunenko.htm
А по поводу Журбы вопрос, конечно, интересный, как, впрочем, и сама личность ))) Постараемся навести справки по Вашему вопросу.

 

1. 29.01.2009 14:38
Виктория

Скажите,пожалуйста,а фото экспонатов нет?? И еще вопрос: какие именно работы передал Александр Журба музею и не знаете ли как его найти?? Дело в том,что я много лет мечтаю выкупить у него свой портрет. Давно не живу и не бываю в Херсоне, хочется узнать судьбу и художника и произведения. Извините и спасибо!

На Ваш e-mail выслан телефон художника.

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page