Степ у вогні
У вихідні та святкові дні заповідник працює у посиленому режимі. Частково завдяки цьому до вогнища загоряння було направлено всі наявні підрозділи державної охорони природно-заповідного фонду Біосферного заповідника (25 осіб та 4 одиниці техніки: автоцистерна та 3 цистерни на тракторній тязі). До 19.30 пожежу було повністю ліквідовано.
Такими є сухі звітні факти різних служб: і МНС, і держуправління охорони навколишнього природного середовища, і дирекції заповідника.
Як кажуть, сума збитків визначається, причини пожежі встановлюються.
Спочатку про причини. За основною офіційною версією, розтиражованою всіма інформагентствами, основною причиною займання в заповідному степу міг стати необережно викинутий недопалок з авто, що проїжджав повз. Але загальна картина того, що трапилося, все-таки викликає підозри, що причина може бути не настільки очевидною.
Щоб розібратися у всьому, треба чітко уявляти всі обставини. По-перше, місце – ділянка «Південна» (загальна площа 2100 га) закрита для широкого кола відвідувачів. Там не водяться великі тварини, там не проходять екскурсії - це територія, де росте понад двісті видів рідкісних рослин. Степ у тих місцях не те, що не паханий - нехожий. В безпосередній близькості від цієї заповідної ділянки проходить автошлях Асканія-Нова - Чкалово. Протипожежна смуга вздовж дороги 5-7 метрів, на даному відрізку – близько 13 метрів. Смугу, за свідченням працівників МНС та МВС, добре прокультивовано, не виявлено жодних слідів перетину її людьми. Осередок займання знаходився не на краю поля, а ще на 10 метрів далі від протипожежної смуги.
Завдання для кмітливих «піонерів»: якою мала бути швидкість вітру, якої величини недопалок і з якою силою його мали шпурнути з машини, щоб він полетів майже на 25 метрів від дороги і знищив таку «скибку» заповідного степу?
Власне, погодні умови - ще один важливий фактор, який відіграв злу роль у цьому випадку. 7 червня було дуже вітряно та спекотно. Степ пересох: з 9 травня там не випало ні міліграма опадів. Але навіть у цих несприятливих умовах був один позитивний момент – вітер не змінював напряму. Завдяки цьому пожежникам вдалося запобігти поширенню пожежі в сторони - пожежа «розірвала» ділянку «Південна» довгою смугою (4,5 кілометра), ширина якої від 150 до 600 метрів (8 червня співробітники лабораторії біологічного моніторингу та заповідного степу провели картографування території за допомогою супутникового навігатора та визначили загальний вигляд постраждалої території). Площа загиблого степу – 206 гектарів.
Тепер про шкоду. Суто матеріальні збитки було визначено за таксою, встановленою Постановою Кабміну № 525, затвердженою ще 1998 року. Тоді вирішили, що вартість одного гектара дорівнює 20 тисячам гривень. Провівши нескладні математичні дії, легко встановити, що сума збитків становить 4 мільйони 128 тисяч гривень. Це, так би мовити, матеріальний (та й то не весь) бік справи.
"За бортом" усіх офіційних повідомлень залишилася моральна складова пригоди. В даному випадку йдеться про можливість взагалі, в принципі, підрахувати розмір шкоди від загибелі 200 видів рідкісних рослин і від необхідності ізолювати ділянку «Південну» (постраждалу її частину) як мінімум на 11 років, саме стільки часу знадобиться на «загоєння» опіків степу. . І це ще велике спасибі співробітникам, які ліквідували пожежу без оранки та боронування. В іншому випадку, ця ділянка степу була б втрачена безповоротно - цілинний степ після оранки не відновлюється в первозданному вигляді ніколи!
PS: За останні дні Біосферний заповідник Асканія-Нова перемістився в рейтингу світового конкурсу «Сім нових чудес світу» з 37 місця на 15. На думку фахівців, нинішня пожежа не повинна суттєво вплинути на її позиції. Нагадаємо, що 2007 року в Асканії сталася серйозніша пожежа - тоді згоріло 2000 гектарів степу.
Лариса Васильєва
Булава.-11.06.2009
Василий
а если это подожгли по команде руководства заповедника, чтобы отмыть государственные денюжки. наверное не зря постоянные проверки КРУ, которые проходят в заповеднике (почти каждый квартал). как рассказывали: - для того, чтобы продать 10 оленей, нужно еще 10 убить. нужно списывать деньги. давно пора заняться серьезной проверкой руководства, что они там мутят в кассе заповедника- продажа нелегальной продукции не только на территории заповедника, но и на территории поселка. нужно наверное подключить УБОЗ
Диффамацию не одобряем в принципе.
Тем более в отношении дирекции заповедника Аскания-Нова. Без этих людей государство Украина просто бы потеряла уникальный заповедник, так же как бездумно и безпечально потеряло в последние годы множество заводов, фабрик, сельхозпредприятий и несколько миллионов своих граждан.
А как выживала в эти годы Аскания-Нова, буквально брошенная без финансирования - без кормов и тепла для животных, когда уже начинали сохнуть деревья в парке без полива - электронасосы тоже отключали, то это уже и есть чудо. А "помощь" государства и заключается в бесконечных проверках, которые ничего не находят всего лишь потому, что искать нечего и глупо, это не банк - стоит всего лишь посмотреть, как живут сотрудники заповедника и нормальным людям все становится ясно.
А то, что многим бескорыстье не по душе, особенно браконьерам, и является причиной слухов от агентства ОБС (одна баба сказала). Повестись на эти "отмыть", "продать", "списать", "мутят" могут только люди, далекие от жизни заповедника. Все же, кто знаком с руководством заповедника не понаслышке, а долгие годы, может только посмеяться над неуклюжими попытками опорочить подвижников от науки. Если по незнанию - это одно дело, но если сознательно... то это и вовсе нехорошо.