on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > History of culture and the regional study > Из истории городов и сёл > У давньому селі - міцні традиції

У давньому селі - міцні традиції

Князе-Григорівка (дореволюційні паралельні назви -Панські Каїри, Північні Каїри) - село, центр сільської ради, розташоване на лівому березі Каховського водосховища. Відстань від районного центру - селища Велика Лепетиха - 9 км, найближчої залізничної станції Братолюбівка - 55 км. Населення - 2539 осіб.

В околицях села виявлено залишки пізньопалеолітичної стоянки, поселення та скарб з 50 бронзових знарядь праці доби пізньої бронзи.
  Після приєднання Північної Таврії до Росії царський уряд виділив тут землю графу Самойлову. 1784 року землевласник переселив сюди кілька родин кріпаків, поклавши початок Князе-Григорівці. На початку XIX століття, після утворення Таврійської губернії, Князе-Григорівка стала волосним центром Дніпровського повіту. Кількість населення зростала за рахунок переселених поміщиком Рахмановим (з 1797 року село стало його власністю) кріпаків з Калузької, Харківської, Полтавської та Чернігівської губерній. 1829 року у Князе-Григорівці проживало 1080 осіб.
Так описує заснування Князе-Григорівки «Історія міст і сіл УРСР»(Київ, 1972).

  Минали десятиліття за десятиліттями, буремні вітри історії змінювали уклад життя князе-григорівців, обличчя села... Та незмінним залишався у людей потяг до художньої творчості. У примноженні духовних традицій попередніх поколінь значну роль відіграють працівники Будинку культури, спорудженого сорок літ тому. На сьогодні це заклад першої категорії, тут успішно розвиваються усі жанри аматорського мистецтва. Працюють понад 20 творчих колективів, і багато з них є лауреатами, дипломантами та учасниками як районних, обласних, так і всеукраїнських і міжнародних фестивалів. Свою постійну прописку дістав тут обласний 4 фестиваль-конкурс виконавців та колективів естрадного танцю «Травневий зорепад». Велика увага приділяється організації дозвілля жителів села - влаштовуються театралізовані свята, народні гуляння тощо. З причини роздрібнення великих господарств, безумовно, працівникам культури стало працювати набагато складніше.

  Однак успіхи їх переконливі. До творчих здобутків 2006 року належать: Гран-прі на фестивалі «Золоте зернятко» дитячого ансамблю «Юність» та І-ІІ місця солістів на фестивалі «Селянські зірочки», присвоєння звання Зразкового танцювальному колективу «Перлина», його вдалий виступ на «Танцювальних сезонах» (м. Каховка), успішне проведення другого «Травневого зорепаду», лауреатство Народного ансамблю «Любисток» за підсумками фестивалю художніх колективів на Національному Сорочинському ярмарку. 

Участь Народного ансамблю «Лілея» у фестивалі «Купальські зорі» (м. Гола Пристань) та святкуванні 15-ї річниці незалежності України (м.Херсон), відзнаки на місцевих, районних фестивалях «Берег дитинства», «Чисті роси». Перша спроба на відбірковому турі Всеукраїнського фестивалю «Червона рута»...
Щедрий творчий ужинок дав змогу Князе-Григорівському сільському Будинку культури за підсумками проведення обласного огляду-конкурсу на найкращий клубний заклад сільської місцевості вибороти звання переможця та цінний подарунок на суму 2 тисячі гривень (вкрай необхідні Будинку культури музичні програвачі).

  Як уже зазначалося, у Князе-Григорівці працюють понад два десятки художніх колективів. Найкращі з них удостоєні почесних звань. Це насамперед вокальний ансамбль «Любисток», створений 30 років тому на одній з колгоспних молочнотоварних ферм Григорієм Чабановим та Валентиною Прокопчук. Любов до пісні, прагнення удосконалювати свою майстерність, урізноманітнювати репертуар дозволили колективу 10 років тому взяти творчу вершину - здобути звання «Народний». З 1995 року «Любисток» зберігає й доносить до молодших поколінь скарби народної творчості під орудою Ольги Авраменко (староста колективу - достойна, авторитетна людина -Любов Савченко). Аматорів добре знають в селах району, у містах області, України.

  Вокальний ансамбль «Лілея» створений десять років тому, звання ж «Народний» його удостоєно п'ять років тому. Дівчата - активні учасниці конкурсів та фестивалів. А виховала в них любов до пісні ще в зовсім юні літа колишній керівник дитячого хору та ансамблів Тетяна Кондрашова. Одна з учасниць колективу - Маргарита Курас, студентка-заочниця Херсонського училища культури. Маємо надію, що вона плідно застосує на практиці набуті теоретичні знання, згуртує колектив навколо себе.

Обидва згадані колективи торік підтвердили звання «Народний». А танцювальний колектив «Перлина» 2006 року здобув почесне звання «Зразковий». Це велика творча перемога і юних любителів народної хореографії, і їхнього керівника -Людмили Богданівни Кацики, яка ось уже більше десятиліття навчає юних князе-григорівців мови танцю (окрім «Перлини»,вона керує молодшим танцювальним колективом «Первоцвіт», який дає можливість систематично оновлювати і поповнювати «Перлину»). Маючи гарну хореографічну підготовку, «випускники» Людмили Богданівни обирають навчання фахові хореографа у Херсонському училищі культури, як-от Євген Калиниченко чи Ірина Мацюк, або ж, навчаючись у вузах України, продовжують займатися улюбленою справою, як-от Валентина Дубина чи Людмила Терновська...

Князе-Григорівка надзвичайно багата художніми талантами. Вчасно розпізнати їх, підтримати, розвинути -одна з почесних місій працівників культури. Тож пишаємося, що Андрій Добров вчиться в Університеті культури (Миколаїв), ще семеро юнаків і дівчат - на різних відділеннях Херсонського училища культури.

Бути флагманом у розвитку культури на селі - почесно і відповідально. Тим паче у ювілейний для нашого закладу час - 40-річчя Кніязе-Григорівського СБК. Тому ми будемо й надалі активно працювати для задоволення культурних і духовних запитів односельчан та на радість шанувальників таврійських самоцвітів.

Наддніпрянська правда.-25.05.2007
Володимир СЛАБКО, директор сільського Будинку
культури, заступник голови ради з питань духовності
та культури при Князе-Григорівській сільській раді.

 

1. 26.03.2015 16:07
volotomon volotomonovich
Гарна була людина... R. I. P. Григорович

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page