on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Charity in Tavriya > Vixit propter alios: Жив для інших. Історія життя та чесноти Джона Говарда

Vixit propter alios: Жив для інших. Історія життя та чесноти Джона Говарда

20 січня виповнюється 234 роки з дня смерті Джона Говарда - англійського юриста, філантропа, дослідника масових інфекційних захворювань у Європі, життя і смерть котрого нерозривно пов'язані з Херсоном.

Народився Джон Говарду 1724 році поблизу Лондона в родині купця. Як спадкоємець значних багатств, націлив свої зусилля на допомогу людям. З цією метою відвідував Францію, Голландію, Італію, Прусію, Австрію та інші європейські країни. Вивчав географію, природознавство, особливий нахил виявив до медицини. Багато мандрував країнами Європи, виступав за влаштування для народу лікувальних закладів, збудував на власні кошти кілька лікарень і будинків для літніх людей, видав працю «Звіт про основні лазарети Європи і дані про чуму». Неодноразово Говард наражав своє життя на небезпеку: так, одного року він пробрався у Бастилію, щоб із власного досвіду дізнатися, як утримують ув'язнених. Опубліковані ним памфлети про жорстоке поводження з в'язнями призвели до того, що французький уряд заочно приговорив Джона Говарда до смертної кари. Його ж виступи в англійському парламенті стали поштовхом до тюремної реформи спочатку в Англії, а згодом і в багатьох європейських державах. Як лікар, Говард особливо піклувався про санітарно-гігієнічні умови утримання в'язнів.

У 1781 році Джон Говард прибув до Російської імперії, вона зацікавила його як країна, що відмовилася від прилюдної смертної кари. Він відвідує Петербург та Москву, де досліджує госпіталі, лікарні, в'язниці й звертає увагу на те, що умови утримання в лікувальних закладах Росії вкрай незадовільні. Влітку 1789 року Говард знов приїздить до Росії. На береги Дніпра уродженець Великої Британії прибув, щоб вивчити причини масової інфекційної захворюваності солдатів та матросів гарнізонів і жителів Новоросійського краю. Деякий час він перебував у Кременчуці, звідки переїхав до Херсона, де й оселився. В той час лютувала епідемія тифу, і Говард доклав багато зусиль для лікування постраждалих від цієї страшної хвороби, здобувши своєю діяльністю пошану і любов жителів. Відвідуючи хворих, він заразився на висипну форму тифу. Саме від цієї хвороби помер добродійник у січні 1790 року у віці 65 років.

Пам'ятних місць, пов'язаних з перебуванням Говарда в Херсоні, небагато. На вулиці Суворова ще наприкінці 50-х років минулого століття стояв двоповерховий будинок, де на мармуровій дошці зазначалося, що в ньому жив Говард. Кому і чому заважав історичний будинок? На це запитання відповіді немає. На щастя, в місті ще й донині зберігся пам'ятник цій видатній людині.
Місце свого поховання філантроп визначив сам, будучи вже тяжко хворим, у бесіді зі своїм співвітчизником, контр-адміралом Прістманом, який служив на російському флоті: «Поховайте мене там, де я любив прогулюватися. Я не бажаю ні пам'ятників, ні написів, але хотів би, щоб на моїй могилі був встановлений сонячний годинник».

Воля покійного була виконана: його поховали на південній околиці від Херсона (нині село Степанівка).
На могилі було встановлено пам'ятник - піраміду з написами по бокових поверхнях: «Жив для інших», «Робив здоровими інших». Пізніше, років за десять, на надгробній плиті була викарбувана епітафія: «Спи спокійно, друже людей!»
Час не шкодував пам'ятник. Матеріал, із якого його виготовили, був неміцним. Якісь вандали викрали погруддя, зроблене за посмертною маскою Говарда, сонячний годинник теж зник.
1817 року цар Олександр І звелів відновити пам'ятник, який був на могилі з зображенням сонячного годинника. Однак уже наступного року було вирішено поставити окремий пам'ятник - «обеліск на околиці міста, по дорозі, що веде в Миколаїв», а не на могилі Говарда, як це передбачалось. Проте, на місці поховання все ж таки було відновлено пам'ятний знак за кошти одеських та херсонських поміщиків Мордвікова, Кобле та Дофіне.

1831 року в Італії було замовлено скульптурне зображення. Його перевезли до Одеси, потім у Степанівку, на кладовище. На новому пам'ятнику теж були написи: «1790», «Іван Говард», «Хто б не був ти, тут друг твій схований». Гроші на спорудження огорожі навколо цвинтаря були особистим пожертвуванням генерал-губернатора Ільїнського.
В наш час на розі проспекту Ушакова і вулиці Пугачова розмістився обеліск-пам'ятник Джону Говарду, який споруджено у двадцятих роках минулого століття за проектом Василя Стасова. Для захисту обеліска від дії вологи і морозів у 1827 році його вкрили гарячим розчином оліфи і білил.

У 1826-1828 роках пам'ятник був перебудований за проектом губернського землеміра Павла Гречини і відкритий у червні 1828 року. Перебудова була істотною: обеліск піднято на висоту більше метра від попереднього рівня і в композицію був введений медальйон з барельєфом Джона Говарда. В роки громадянської і Великої Вітчизняної війни огорожа була частково зруйнована і відбудована в 1957 році. Довгий час монумент був занедбаний, і лише в 1990 році його реставрували, відновили барельєф, сонячний годинник та написи російською мовою і латиною: «Говард. Упокоївся 20-го січня на 65 році від народження. Alios salvos fecit (Робив інших здоровими). Vixit propter alios (Жив для інших)».

На даний момент пам'ятник, що в далекі часи спроектували, охороняли та навіть захищали від морозу та сирості, дійсно ще існує. Проте його стан насправді бажає кращого, практично занедбана територія навколо нього. А так хочеться вірити і знати, що людина, яка жила для інших і робила все можливе для здоров'я і щастя навіть незнайомих людей, заслуговує на гідну пам'ять.

Руслана Мітюхіна
«Наддніпрянська правда плюс».- №1 (12).- 24.01.2014.- стр.5

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page