23 лютого вранці до Чаплінського відділення поліції зателефонував директор біосферного заповідника «Асканія-Нова» Віктор Гавриленко та повідомив неприємну новину – на території парку знову виявили тушки понад 150 мертвих птахів кількох видів. Серед них – близько 30 червоних качок-огарів, які занесені до Червоної книги України.
Як уточнює ГУ Держпродспоживслужби в області, на території дендропарку та озер виявили вже 187 трупів птахів: кряква – 38; червонокнижна качка огар - 32; граки – 75; галки – 42.
Найбурхливіше, що це вже другий випадок масової загибелі птахів у заповіднику останнім часом. На початку січня цього року на території заповідника зафіксували мор 185 (!) сірих журавлів, які також занесені до Червоної книги. Птахи, як гадають, отруїлися зерном, яке розкидали фермери на полях для боротьби з гризунами. Наразі у дослідному інституті у Харкові проводять необхідні експертизи, за результатами яких очікується встановлення причини загибелі птахів. На підставі експертизи поліція зможе визначити правову кваліфікацію справи.
Новий випадок загибелі птахів говорить про те, що небезпечне джерело нікуди не поділося. Якщо винні справді фермери, то ніхто висновків не зробив і продовжує своїми діями знищувати природу. Адже безконтрольне розкидання протруєного не звістку зерна - це небезпека не тільки для птахів заповідника: скільки навколо пернатих і тварин ще можуть постраждати. А скільки «хімії» разом із опадами йде в землю і потрапляє у водоймища! Ця ситуація із зерном, до речі, нагадує безконтрольну обробку полів хімікатами влітку, коли через це гинуть цілі пасіки.
За словами начальника відділення поліції Сергія Ященка, поки що кілька екземплярів птахів готуються для відправки на дослідження. Також працівники поліції спільно з представниками заповідника здійснюють об'їзд навколишніх фермерських господарств з метою з'ясування, де могли птиці годуватись та чим обробляють поля.
На жаль, минулого разу такі рейди нічого до ладу не дали. Результати лабораторних досліджень підтвердили лише факт отруєння журавлів.
Загибель птахів триває, і невідомо, чим це взагалі закінчиться для популяції заповідних пернатих. Адже директор заповідника вже висловлював побоювання, що загибель ватажка у зграї журавлів може обернутися зникненням усієї зграї. А зараз втрати у заповідній зоні - катастрофічні...
Олеся Луніна
Джерело інформації: «Гривна».- № 8 (1364).- 24.02-03.03.2021.- стор.