Перлини нашого краю
Навряд чи знайдеться хоча б одна людина у світі, яка б ніколи не милувалася природним краєвидом, не бажала поринути у затишну прохолоду лісу, духмяні пахощі степу, різнобарв'я лук, прозорість озер і річок, таємничу привабливість моря і бодай не згадувала і не носила в собі протягом усього життя відчуття прекрасного від спілкування з природою.
Але як не безмежна наша планета, так не безмежні й її ресурси. Із зростанням населення і розвитком науково-технічного прогресу сталися величезні зміни в довкіллі, які почали набувати загрозливого характеру для людства. Настав час усвідомлення людиною свого реального місця на планеті, в царстві рослин і тварин, переосмислення своїх відносин з живою і неживою природою, переоцінки своєї ролі в ній, оскільки альтернатива цьому - лише небуття.
Збереження, примноження і стале використання різноманіття екосистем і ландшафтів стало сутністю державної екологічної політики України. Основним і надійним засобом збереження біотичного різноманіття є система природно-заповідного фонду.
В нашій області знаходяться перлини світового масштабу, об'єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного та міжнародного значення - Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна та Чорноморський біосферний заповідник.
Серед заповідних об'єктів України Біосферний заповідник «Асканія-Нова» займає особливе місце як першопроходець у розбудові заповідної справи. «Асканія-Нова» - це своєрідна база безмежних степів з акліматизаційним зоопарком та дендропарком. Основні території цілинного степу в центрі сухої безстічної рівнини, де зовсім немає природних водотоків.
Лише навесні після танення снігу та під час сильних дощів у вибалках утворюються тимчасові струмки, які несуть воду до таких самих тимчасових подових блюдець. Особливістю околиць «Асканії-Нова» є глибоке залягання підземних вод. Це єдиний у Європі великий масив відносно незайманих екосистем, характерних для типчаково-ковилової підзони.
Крім того, «Асканія-Нова» є найбільшим еколого-освітнім центром на півдні України. Неповторні краєвиди степу з розсипаними на його полотні стадами екзотичних і аборигенних копитних тварин, чудова природа штучної оази з деревної рослинності серед безкраїх степів створюють дивовижні відчуття її безмежжя та розуміння людиною свого місця у біосфері планети Земля.
У межах Голопристанського району Херсонської області та Очаківського району Миколаївської області на північно-західному узбережжі Чорного моря, між Дніпровським лиманом та Тендрівською косою, розташований Чорноморський біосферний заповідник. Головною метою створення його є охорона зимуючих гніздових і перелітних птахів, а також унікальних комплексів піщаних арен і спустелених степів Нижньодніпров'я. Заповідник становить цілісну систему, яка поєднує надзвичайно різноманітні приморські, прирічкові, аренні та материкові природні комплекси із лісовою, болотною, водною, степовою та галофітною рослинністю і відповідним їм різноманіттям видів тварин. Здається, що це земний рай для всього живого царства півдня.
Реліктові березові колки є залишками давньої Гілеї (лісового краю пониззя Дніпра), описаної у V ст. до н.е. Геродотом. Справжньою перлиною заповідника є Тендрівська коса, котра вузькою смугою пісків простягнулася на 80 км. Давні греки називали її Ахіллесовим шляхом. У ті часи на ній стояв храм, присвячений Ахіллесу. Затоки заповідника з їх островами є справжнім царством птахів. Вони віднесені до водно-болотних угідь міжнародного значення. Чорноморський біосферний заповідник є унікальним природним комплексом європейського рангу, і зберегти його - наше завдання.
Херсонщина багата на цінні території, тому їх необхідно заповідати та зберігати для наших нащадків!
Олена СОВА, головний спеціаліст відділу заповідної справи та екомережі
Екологічний вісник Херсонщини.- жовтень.-2008 (N3)