Готська панянка з 5 ст.н.е.
Херсонський Краєзнавчий музей завжди намагається чимось здивувати гостей.
Тож, цього разу, свято було досить незвичним. День музеїв поєднали із відкриттям унікальної експозиції могили готичної дівчини!
Випадковими „археологами" стала родина Яневських із села Чорнобаївка. Копаючи підвал, люди помітили залишки розбитого посуду і скла, а також кістки. Саме античність знахідки примусила копачів подзвонити не до міліції, а до музею.
Денис Сікоза, працівник Організації Захисту Пам'яток Історії в Херсонській області, прокоментував це так: „Не тільки в Чорнобаївці знаходяться стародавні сліди германців, які належать до Черняхівської культури. Горностаївка, Гаврилівка, Каїри - ці села вже давно стоять на „античних кістках". Але, зазвичай, цінні знахідки люди приймають за щось не суттєве і просто викидають їх. Уявіть нашу реакцію, коли селяни самі повідомили про знайдену, могилу!"
Як визначили спеціалісти, могила належала молодій дівчині, вищезгаданої Черняхівської культури, початку 5 ст. н. є. Пізніше, цю народність стали називати „Готами". Реставрація знайдених предметів (посуду, фабул, намиста із сердоліка і янтаря, кісток та зубів свині) розповіла не тільки про соціальний стан готської дівчини, а ще й про звичаї та обряди даного періоду. Чого лише варта кружка унікальної форми та келих із римського скла! До приходу германців, на території тогочасного півдня таким інвентарем не користувалися.
Що ж, музей збагатився новими експонатами, а наша історія - новим ланцюжком. І якщо наступного разу комусь трапиться знайти на своєму городі стародавнє поховання, не лякайтесь. „Готи" - означає „благородні", тож прокляття на свої могили не насилали, а отже, і на ваші городи також. Може, історія і починалась із варвар, але зберегти її повинні ми.
Анна Іщенко
"Булава".- 22.05.2008