on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Історія культури і краєзнавство > Таврія XVIII століття > Херсон – обличчям до історії. 280 років від Дня народження Катерини ІІ

 

Херсон – обличчям до історії. 280 років від Дня народження Катерини ІІ

21 квітня Херсон святкує 280-у річницю з дня народження Катерини ІІ Великої.

З нагоди ювілею імператриці, чиїм Указом у 1778 році було засновано наше місто, у Свято-Єкатерининському соборі відбулася урочиста світсько-духовна церемонія за участі міського голови Володимира Сальдо та Архієпископа Херсонського і Таврійського Іоанна.

Церемонія, що стала поєднанням театралізованого шоу і святкового богослужіння, зібрала представників громадськості, херсонських школярів, віруючих. Розпочинаючись появою на території храму акторів Херсонського обласного музично-драматичного театру ім. М.Куліша в образах Катерини ІІ та Світлішого князя Григорія Потьомкіна у супроводі гренадьорів імператорської гвардії, церемонія продовжилася хрещеною ходою та даруванням храму образу Святої Катерини, виконаного за технологію шовкографії за спеціальним замовленням. Образ був подарований міським головою Володимиром Сальдо.

На запитання щодо доцільності святкування ювілею імператириці Володимир Сальдо відповів, що історія не має політичного забарвлення. Завдяки діяльності Катерини ІІ, наше місто було утворене і, завдяки її підтримці, воно розвивалося. 1787 рік, коли Херсон відвідала імператриця, члени російського уряду, глави й дипломати європейських країн, став триумфальним для молодого міста.

12-го травня 1787 року в 17 верстах від Херсона, у переправи на річці Інгулець, у тім місці, де нині перебуває село Садово, імператриця була зустрінута херсонськими міщанами й ескадроном легкокінного Олександрійського полку. Ті й інші конвоювали коляску імператриці, в якій, разом із графом Фалькенштейном і князем Потьомкіним вона їхала при дзвоні й гарматній пальбі. Потьомкін зробив все можливе, щоб обставити зустріч з блиском і пишнотою. Перед в'їздом у Військовий форштадт була споруджена тріумфальна арка, у якої із хлібом-сіллю зібралося херсонське купецтво, міщани й ремісники зі своїми значками. У кріпосних воріт коні були випряжені з карети і юрба народу, що зібралася, повезла карету з Катериною II у саму міцність між шпалерами розташованих по шляху піхотних полків, що віддавали честь, схиляли прапори при звуках військової музики при барабанному бої й голосному «ура».

Імператриця, зустрінута в Катерининському соборі всім міським духівництвом на чолі із преосвященним Амвросієм, архієпископом Катеринославським і Херсонеса-Таврийським, увійшла в церкву, прослухала молебень, а потім направилася до палацу, що розміщувався в адміралтействі.

Протягом свого п'ятиденного перебування в Херсоні Катерина II оглядала місто, будівлі, передмістя, сади, насадження стройового лісу. На цей час Херсон став своєрідною столицею Російської Імперії. Імператрицю супроводжували найближчі до неї особи: графиня Браницька, граф Кобенцель, принц де-Лінь, граф Фалькенштейн і князь Потьомкін. На урочисті обіди Катерина II запрошувала всіх послів іноземних держав, що прибули в Херсон з поздоровленням «по случаю благополучного прибытия Императорского Величества к полуденным границам Ея Империи». Вони ж були присутні при спуску в адміралтействі двох лінійних кораблів й одного фрегата. Імператриця, їдучи з Херсона, ознаменувала своє перебування в цьому місті різними милостями: за наказом її були звільнені заслані в Херсон на каторжні роботи за різні злочини, військовим робочим командам і всьому екіпажу, що був на судах під час подорожі по Дніпру, були видані нагородні суми, керівні особи одержали підвищення й ордени.

«Такою є історія нашого міста. Пам’ять про знаменні події, що слугували основою розвитку Херсона як колиски чорноморського флоту, має підтримуватись та передаватись поколінням юних херсонців. Ми стоїмо обличчям до історії і вшановуємо минуле», - підкреслив Володимир Сальдо.

Джерело інформації: Управління громадських зв'язків міської ради, 21.04.2009

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.