on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...

 

Художник щедрої душі

У Новокаховській картинній галереї ім. А. С. Гавдзинського представили експозицію, що не виставлялася раніше. Її автор - славнозвісний і улюблений багатьма городянами народний художник України Альбін Станіславович Тавдзинський.

Виставка «Із тек» вже стала традиційною до дня народження художника, що відзначається 4 липня. Щороку працівники галереї дістають зі сховищ роботи Гавдзинського, які раніше не презентували відвідувачам. Цьогоріч експозицію присвятили палацу князя Петра Трубецького, що в селі Козацькому, та навколишнім краєвидам правого берега Дніпра, якими їх побачив художник на початку 1950-х.

Перед художником того часу стояло завдання - показати, як людина змінює природу. І у роботах Гавдзинського ми бачимо динаміку та масштаб будівництва Каховського гідровузла. Та як майстер пейзажу він не міг не змалювати і саму природу. Саме такі етюди були вибрані для цьогорічної експозиції. На деяких з них є робітники, що проводять земельні роботи, техніка. І все це на лоні мальовничих пейзажів, що також швидко змінювались людиною. Чи збереглися ці краєвиди на фотознімках? Хто знає... На щастя, живописець зафіксував їх у кольорі. Об’єднала ці роботи і тема палацу князя Петра Трубецького. Витончені обриси будівлі видніються вдалині. Чому ж здалеку? Сьогодні у галереї припускають: на той час змальовування буржуазної розкоші, звісно, не віталось, але ж архітектура княжого маєтку та його поєднання з краєвидами не могли залишити художника байдужим.

Коли я вперше побачила ці роботи, була здивована тим, що палац виглядає не таким, як ми звикли його бачити, - це не руїни, - розповідає директор галереї Олена Михайленко. - На святкуванні 40-річчя галереї у 2007 році, коли Альбін Станіславович приїздив до нас, я навіть спитала, наскільки точно відтворив він тоді колишню красу палацу. Він відповів: писав те, що бачив. Дуже хотілось би, щоб цей палац було відновлено. Може, роботи Гавдзинського в цьому теж допоможуть, незважаючи на те, що він писав його здалеку.

Дивує витонченість деяких робіт: на невеликому форматі - справжня ювелірність. Із тонких мазків вимальовується все як на долоні. У галереї пояснюють: такі мініатюрні роботи з натури художник робив для того, щоб потім переносити на полотна у майстерні. Але і самі ці етюди - вже витвори мистецтва. Неймовірне на роботах Гавдзинського небо. «Під небо підлаштовується весь пейзаж. Адже воно відбивається не лише у воді, але й у кожному шматочку землі», - говорив він.

Із небом у Гавдзинського були особливі стосунки. Адже він навчався на льотчика і у роки Другої світової війни був інструктором льотчиків-винищувачів.

Ті, хто підіймався у небо, цінують його красу, не можуть забути її. Гавдзинський скрізь виписує небо, і на всіх роботах воно різне, - зазначає науковий співробітник галереї Ірина Казак.

Альбін Станіславович народився в Одеській області. Більшу частину свого життя провів в Одесі, але зв’язок із Новою Каховкою ніколи не втрачав. До останніх своїх днів він називав її ніжно - «моя Нова Каховочка»...

Після закінчення у 1950 році Одеського художнього училища він приїхав на береги Дніпра, щоб змальовувати будівництво Каховської ГЕС та Нової Каховки. В спеку і в холоди він йшов на зміну пліч-о-пліч з будівельниками - малював з натури, ловив моменти, день за днем створював живописний літопис народження міста серед пісків.

Звісно, ні про які комфортні умови життя тоді не йшлося. Художник на собі виніс усі труднощі перших років будівництва, - зазначає Ірина Казак. - Дули страшні вітри, були чорні пилові бурі, які називали «каховським дощем». Дехто не витримував і їхав геть.

Людина щедрої душі - так про нього говорять. Чого лише вартий його подарунок Новій Каховці - 237 робіт! Саме вони стали основою для створення у місті картинної галереї у 1967 році. «Художник малював не лише природу, красу світу, а й залишив історію на своїх полотнах, - розповідає Ірина Казак. - Безперечно, для Нової Каховки Гавдзинський - історична постать. Та молодше покоління знає про нього мало. Тож ми кожного разу розповідаємо юним відвідувачам галереї історію нашого міста, її треба знати. Зараз ми розуміємо, в місті творили багато художників, та ніхто не був таким щедрим, як Гавдзинський».

У 1961 році художнику було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Нова Каховка» та зараховано до складу Почесних будівельників Каховської ГЕС. У 2003 році картинній галереї було присвоєне ім’я А. С. Гавдзинського. Пам’ять про нього тут дбайливо зберігають. І вже готуються до 100-річчя з дня його народження, що відзначатиметься у 2023 році. Зараз у галереї зберігається 297 робіт митця, та більшість із них у папках. Співробітники мріють «вдягнути» їх у рами (але без спонсора не обійтись) і на 100-річчя майстра виставити роботи у всіх залах. Та й сподіваються, що до того часу з міського бюджету виділять кошти на ремонт залів, адже стіни з облізлою фарбою виглядають не живописно.

Поліна Генеральчук
«Новий день».- №29 (5438).- 15.07.2020.- стр.20

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.