on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

19.04.2024, 15:15

Проєкт «Вишивана Херсонщина»

До Дня Вишиванки започаткований проєкт «Вишивана Херсонщина». Для ...
19.04.2024, 11:56

На Херсонщині понад 10 000 пам'яток історії та культури. У якому стані більшість з них зараз — невідомо — ОВА

  У якому стані наразі перебувають більшість пам'яток історії ...
19.04.2024, 11:45

"Не занурити в глибину навколишнього жаху, а подарувати посмішку", - херсонська художниця Яна Голуб'ятникова

  Наразі в роботах херсонської художниці Яни Голуб'ятникової не ...

І знову зашумить лісами Олешшя

03.04.2008

Як би не хотів швидко дістатися до епіцентру пожежі — не дістанешся. Водій додає швидкості, а піски гальмують. Пообіч свіжо прокладеної траси — величезні чорні «скирти». То — обгорілий ліс. То все, що залишило по собі страшне торішнє літо. А при чому тут літо? Не воно ж підпалило?..
Піщані кучугури — у всій своїй сумній красі. Марсіанський краєвид! А по барханах — рівнесенькі рядки пеньків, а поруч з пеньками — ледь помітні зелені цяточки. То — маленькі сосонки. Нам їх у повній красі не бачити — садимо для нащадків.

Як марсоходи — машини для посадки дерев. їх зовсім небагато. Зате багато так званих мечів Колесо-ва, більше схожих на величезні списи. Вага цих списів — сім кілограмів. Операція нехитра: підняв—ударив об пісок, розхитав, зробив лунку, посадив деревце... Але ж скільки це треба мечем тим змахнути, аби «вимахати» норму!
На допомогу Херсонщині прийшла мало не вся Україна!
Серед пустелі разом із Петром Лазником, головою Херсонської міжгалузевої ради профспілок, стрічаємо голів обкомів профспілок усієї лісової галузі держави на чолі з керівником «Укрпрофлісу» Степаном Кривов'язим. Відчувається, що меч Колесова за день натомив людей. Але ніхто передчасно загінки так і не покинув...

Голова обкому профспілки Марія Піддубко, яка представляє ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство», пояснює
— По нашому підприємству заплановано посадити 1100 гектарів молодого лісу, з них 510 — своїми силами, решту — силами інших областей. А початок поклав Президент України. Виїжджали, дивилися: і береза, і сосна, і дуб червоний почуваються прекрасно...
Ось-ось на згарищах знову зазеленіє ліс. Ліс, який для нашої області з її пісками неозорими більше, ніж ліс!

Коментар начальника обласного управління лісомисливського господарства «Херсонліс» Олександра ГЛОДА:
— Згідно з дорученням Президента України Віктора Ющенка і завданням Держкомлісгоспу України цього року навесні треба посадити 5200 га нових лісів. Нам на допомогу прибули представники 17 областей України. На згарищах, які вони розробляли, ними ж створені нові ліси. На кінець березня їх посаджено понад 4,6 тис. га. Час, що залишився, дозволяє нам завершити посадку лісу в оптимальні агролісомеліоративні строки. Крім нашого управління, яке посадило 1750 га, відзначилися також Житомирське, Вінницьке, Дніпропетровське, Чернігівське, Миколаївське, Одеське...
Усі лісгоспи заліснювали наші піски, користуючись настановами вітчизняної науки. Над розробками технологій і проектів посадки працювали співробітники трьох галузевих наукових інститутів. На кожну площу створювався проект насадження нових лісових культур. Науковці заздалегідь здійснювали грунтові розкопки, аби визначити, в якому місці і яка порода дерев ліпше приживеться.

Наука довела: на 90% наших пісків найкраще росте сосна звичайна і кримська і лише на 10%—листяні породи дерев. Мова йде про пониззя, де більше вологи, і ті місця, під якими залягає родючий шар грунту. Тут ми садили і садимо дуб червоний, акацію, гледичію... Тож на жодному гектарі не допускали відхилень від проекту створення цих лісів.
Крім того, наука нам порадила садити молоді ліси із застосуванням суперабсорбентів-вологонакопичувачів під назвою теравет. Це унікальний екологічно безпечний абсорбент полімерного типу, який поглинає та утримує рідину, що в сотні разів перевищує його вагу, а під час посухи віддавати вологу корінням рослини. Один кілограм теравету утримує до 400 л води! Самі ж гранули абсорбенту зберігаються та діють в грунті понад 10 років.

Український державний проектно-вишукувальний інститут лісового господарства «Укрдіпроліс» розробив проект протипожежного устрою наших лісів. Передбачене будівництво нових доріг, водойм протипожежного призначення. Завдання таке: найближчий гідрант має бути не за 10—20 кілометрів від місця можливого загорання лісу, а на кілька порядків менше. Цими ж проектами і передбачене створення так званих реміз — біокомплексів. Мова йде про водойми, навколо яких ростимуть дерева і кущі. Ремізи підтримуватимуть біорозмаїтгя регіону, сприятимуть розвиткові фауни. Це будуть ще й зони відпочинку для людей.

Інша проблема: на згарищах було заготовлено більше 400 тис. кубометрів деревини, із них ліквідної — 302 тис. кубометрів. Реалізовано із жовтня по березень всього 86 тисяч. На лісосіках, на промислових складах перебуває близько 220 тис. кубометрів цієї деревини. Ми з цього приводу зверталися і в Державний комітет лісового господарства, і до обласної і районних влади з пропозицією відпускати ліс у борг для потреб бюджетних організацій чи пільгових категорій населення. Але це питання не вирішено. Сподіваюся: поки що... Написані відповідні листи на адресу Мінагрополітики, Мінпромполітики, Міністерства енергетики України. Ми звертаємося до всіх із єдиною пропозицією — придбати деревину. Ціни у нас прозорі і вигідні, торги — відкриті.

Торговий дім «Крона» допомагає нам вирішувати проблему реалізації деревини. На останньому аукціоні, проведеному 14 березня, було продано 75,2 тис. кубометрів деревини, яку гарантовано вивезуть. Але проблема залишається... Хоча є прогноз: деревину, яка залишається, можуть «окупувати» стовбурні шкідники. Можуть... Але не потрібно з цього приводу панікувати. На так званих проміжних стадіях встановлений постійний протипожежний і біологічний контроль. Є у нас спеціалізоване підприємство «Лісозахист». Є препарати.які дозволяють (у разі необхідності) гасити вогнища зараження.

Василь ПІДДУБНЯК.
Новий день.-03.04.08

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.