Літо – традиційна пора відпусток. І кожен проводить її, виходячи зі своїх переваг і фінансів. Хтось їде на острови, хтось на море, а хтось вирушає... у степ.
Тут цвіте тюльпанне дерево, в незайманому степу стелиться ковила, красуються степові іриси і волошки, мовчазно стоять скіфські баби... Серед цієї краси блукають стада диких тварин... Не виходячи за межі оази серед розпеченого степу, можна одночасно побувати на всіх континентах. Дихається тут легко і вільно - повітря всотало терпкі аромати трав і степових вітрів. Все це – в Асканії-Нова, всесвітньо відомому біосферному заповіднику імені Фрідріха Фальц-Фейна УААН.
– Екскурсійний сезон у нас починається у квітні, – розповідає екскурсовод Тамара Бондарук. – Саме цього місяця у нас з'явилося перше теля-бізоненя. Ми й не припускали його існування. Просто поїхали на тачанці у степ подивитися на бізонів. Їх у нас близько сімдесяти. Об'їжджаємо ми їх і відчуваємо, поводяться якось насторожено: самці піднялися, вийшли вперед, за ними самки стали і всі тримають своєрідну кругову оборону. Придивляємось, а в середині кола – малюк. Тепер у нас уже 12 бізончиків… 114 видів диких тварин в «Асканії-Нова» живеться привольно. Тут на напіввільному утриманні перебуває близько тисячі особин. У їхньому розпорядженні – огороджена територія 2,5 тисячі гектарів, поділена на 13 величезних загонів. Співробітники заповідника розповідають, що двічі на день, вранці та ввечері, у Великому Чапельському поді йдуть на водопій зубри, олені, антилопи... Кожен вид – своя стежка, шириною не більше 20 сантиметрів. Коли тварини рухаються ними, то нагадують манекенниць на подіумі – ступають нога за ногу.
– Над нашим заповідником проходить Азово-Чорноморський міграційний шлях, – продовжує свою розповідь Тамара Василівна. – Тож у нас збирається дуже багато птахів. У різні роки – 4 до 42 тисячі журавлів, від 5 до 56 тисяч білолобих гусей… Словом, справжній рай для любителів та поціновувачів природи. З кожним роком кількість відвідувачів зростає. Ось тільки минулого року спостерігався невеликий спад відвідувань – налякав пташиний грип. Але потім люди зрозуміли, що у страху завжди очі великі… У заповіднику працюють 52 екскурсоводи. За день вони можуть обслужити 5–6 тисяч відвідувачів. І це не межа. Наплив екскурсантів відчувається вже зараз. Серед них не лише наші співвітчизники, а й іноземці: туристи з Франції, Голландії, Чехії, Польщі… Екскурсії проводяться англійською, французькою, російською та українською мовами.
Нещодавно приїжджала група голландців-пенсіонерів – торкнутися первозданного степу. Вони захоплювалися побаченим, як діти… - На годину до «Асканії-Нової» приїжджати не можна, треба хоча б на тиждень, – посміхається екскурсовод. - У нас тут і готель є, і кемпінг. Вибір екскурсій теж непоганий: кілька пішохідних маршрутів та виїзди до заповідного степу на кінних екіпажах та машинах. Тож якщо захочете відчути себе справжнім чумаком і на три години вирушите у степ на возі із кучером, готуйте 100 гривень. Але можете бути впевнені: витрати з лишком окупляться отриманими враженнями. Якщо все ж таки вирішите послухатися поради і зупинитися на кілька днів на відпочинок, то місце в 2-місному напівлюксі готелю коштує 200 гривень, в 2-місному люксі - 250. Кемпінг готовий прийняти одночасно 45-50 осіб. Ціна місця - 25 гривень, зате у вас з'явиться можливість розбити намети, посмажити шашлики, заночувати в степу. Подумайте та приїжджайте відпочивати.
Для довідки. Квиток на пішохідний маршрут для дорослого коштує 10 гривень, дитячий – 7. Місце у мікроавтобусі (10–12 осіб) – 30 гривень.
Софія СЕРЕБРЯКОВА
Гривна-СВ, 2007-06-08 (стор. 4)