Історія незалежності в картинах, документах та тканинах
З нагоди відзначення 25 роковин Незалежності України культурно-мистецькі заклади Херсона представили широкому загалові найкращі експонати, пов’язані з цією урочистою датою.
Найпершою відкрилася виставка у залі обласної організації Спілки художників України. Там відвідувачі змогли побачити експозицію з картин митців Херсонщини. Автори ж представили свої роботи, які зображають красоти рідного краю та всієї країни. Складно було обрати витвір, який би найкраще демонстрував любов до рідного краю, — зізналася художниця Сонкіна-Грицаєнко Яель-Наталі. — Я вирішила ще раз нагадати про гостинність та щедрість нашого народу, тому й зупинилася на роботі під назвою «Повна комора».
Варто зазначити, що сформована експозиція викликала неабиякий резонанс, адже різноманіття її експонатів може задовольнити будь-які естетичні смаки херсонців. Тут також представили яскраві гобелени та приклади майстерної різьби по дереву. Не менш пізнавальною виявилася й виставка в обласному архіві. Тут представили документи, які мають величезну історичну цінність та безпосереднє відношення до процесу державотворення. їх протягом четверті століття дбайливо збирали працівники установи, аби в ювілейну річницю народження Батьківщини продемонструвати усім небайдужим.
— Ця виставка — зустріч минулого із сучасністю, і ми спробували якомога правдивіше відтворити державотворчі процеси не лише в Україні, але й на Херсонщині, — зазначила під час відкриття заступник начальника архіву Галина Проценко. — Для нас це було не просте завдання, бо основний масив інформації надходить до нашої установи не відразу, а через кільканадцять років. Наприклад, ми лише нещодавно отримали документи, датовані 1990-ми і 2000-ми роками.
Галина Борисівна розповіла, що значна частина експонатів отримана від безпосередніх учасників найвизначніших подій в історії нашої країни. Матеріалами з особистих фондів поділилися нині покійний Микола Братан та Віктор Лебідь. Також значну частину інформації працівники архіву здобули завдяки тісній співпраці з обласною телерадіокомпанією «Скіфія». Унікальність виставки ще й в тому, що більшість документів експонуються вперше. Тож співробітники архіву впевнені, що вони викличуть неабияке зацікавлення з боку поціновувачів історії рідного краю. Відкриття експозиції відвідав й Анатолій Кичинський — херсонський поет відомий далеко за межами області, поки що єдиний на Херсонщині лауреат Шевченківської премії. Він подякував працівникам архіву за збереження національної пам’яті. Крім того, усі присутні мали змогу дізнатися багато цікавих подробиць про те, як незалежність зустрічали на Херсонщині. Екскурсію виставкою провела Ірина Сінкевич.
— Здобуття незалежності Україною — це невід’ємна частина історії нашого краю, — наголосила Ірина Юріївна. — І на Херсонщині певні порухи у напрямку самостійності також почалися ще з 1989 року. Ми про це маємо розповідати сьогодні молоді, бо діти повинні знати історію своєї Батьківщини.
Спеціально для підростаючого покоління колосальну роботу здійснили й працівники Херсонського обласного краєзнавчого музею. Тут підготували яскравий альбом-каталог «Українська автентика». Автор тексту Марина Аскура ва під керівництвом директора закладу Тетяни Братченко створила справжню енциклопедію національних звичаїв у розрізі текстильної майстерності. Приклади різних варіантів національних костюмів, рушників, килимів, головних уборів, поясів та інших елементів вжитку наших пращурів вдало демонструють найбільш вживані протягом XVIII — XIX століть типи тканин, візерунків та орнаментів. В альбомі можна знайти зображення і опис предметів з різних куточків України, але найбільше екземплярів тут саме з Херсонщини.
— В такому форматі ми вперше представляємо експонати з колекції тканин музею, — розповідає Марина Аскурава.
Також вона зізнається, що було надзвичайно складно обрати окремі вироби для каталогу, бо в колекції музею понад тисячу екземплярів різноманітних тканин і текстильних виробів. Після презентації альбому-каталогу його мають намір демонструвати всім відвідувачам закладу. Разом з тим планують також розповідати про те, як та з чого виготовляли тканини наші пращури.
Ольга Ющенко
«Новий день».- №36 (5239).- 31.08.2016.- стр.7