on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Новини регіону

23.06.2024, 13:35

У тернопільському просторі "Вільна" продовжуються зустрічі проєкту "Мандри херсонської бібліотекарки"

  21 червня у просторі для дівчат та жінок "Вільна" ...
23.06.2024, 12:20

Астаф’єва знялася в образі героїні картини, яку росіяни викрали у Херсоні

Відома українська співачка, ведуча та модель Даша Астаф’єва приміряла ...
22.06.2024, 12:34

Конкурс на здобуття щорічної премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва

  Державний комітет телебачення і радіомовлення України проводить ...
> Туризм, відпочинок, розваги > Біосферний заповідник Асканія-Нова ім. Ф.Е. Фальц-Фейна > Південноросійська вівчарка - старовинний пастуший собака півдня України

 

Південноросійська вівчарка - старовинний пастуший собака півдня України

01.01.2000

Південноросійська вівчарка – старовинний пастуший собака півдня України. Існує безліч версій її походження, іноді зовсім неймовірних. Більшість авторів пов'язують становлення та розвиток породи з маєтком Асканія-Нова, який належав геніальному зоотехніку свого часу барону Ф.Фальц-Фейну. Спочатку його дід а потім він "знаходив необхідним видавати собакам певну пайку і навіть більше - знаходив час особисто періодично робити своєрідні огляди собакам чабанів, безжально бракуючи і знищуючи всіх нетипових". (Бабушкін, 1929).

Якщо щодо становлення породи як заводської існує єдина думка, то тема походження південноруської вівчарки багато десятиліть залишається відкритою. Це пов'язано. Мабуть, із внутрішньою політикою радянського періоду та необхідністю "науково" обґрунтувати причетність до виведення породи. Не будемо зупинятися на неодноразово опублікованих припущеннях, а постараємося докладніше розібратися з давно відомою, але, з деяких причин, гіпотезою, що не отримала подальшого розвитку. Для вирішення питання про походження південноруської вівчарки виникає необхідність уточнення відмінностей грициків та вівчарок - овечих собак. Якщо пастуші собаки мають давнє азіатське походження, тісно пов'язані з скотарськими, кочовими в минулому народами і служать не стільки для управління стадом, скільки для його охорони (комондор, середньоазіатська та кавказька вівчарки, сюди ж відноситься і південноруська), то вівчарки - собак , переважно більш пізнього походження, вони менш сильні і рухливі, які мають " пастуським " інстинктом, допомагають пастуху керувати стадом, вести його серед оброблених полів (німецька вівчарка, коллі, шелті, пумі, кулі).

Це уточнення необхідно для того, щоб показати, що між вівчарками, що походять від древніх собак Азії, та іншими вівчарками, що застосовуються при випасі худоби, є глибока і принципова різниця. Найбільш історично закономірною є версія походження південноруської вівчарки від представників колись єдиного масиву брудних собак, поширених на величезній території від Каспію до Атлантики. Брудастую групу собак, що мають оброслість морди, голови, корпусу, лап, професор Л.Д. І саме звідти, під час Великого переселення народів, брудні собаки, супроводжуючи своїх власників, дійшли до берегів Атлантичного океану.

Основний шлях переселення, а отже, просування брудних собак проходив через Кавказ (каспійське узбережжя), північне Причорномор'я, Балкани і далі на північний захід. Не випадково, що на цьому шляху залишилися нащадки брудних собак, які мають характерні для них ознаки. Частина племен осіла біля північного Причорномор'я. (Північне Причорномор'я – територія сучасної Одеської, Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей України та АР Крим). Очевидно, у цей час тут з'явилася прапорода (за Сабанєєвим - "російська вівчарка"), яка об'єднувала в собі брудних вівчарських, мисливських, сторожових собак "в одній особі".

Розбіжність за господарськими ознаками відбулося швидше за все пізніший час. Сабанєєв вважає: "... звичайна південноруська вівчарка, що відрізнялася злісністю, вживалася в Стародавній Русі для цькування вовків, кабанів, турів і зубрів..." Насправді травильні собаки існували набагато раніше, - ще у стародавніх скіфів (на території північного Причорномор'я) , Про що свідчить наскальний малюнок, виявлений при розкопках Неаполя Скіфського (Сімферополь). На ньому відбито сцену полювання вершників на туру та цькування його собаками.

На думку Сабанєєва, південноруська вівчарка хоч і є породою пізнішого походження, проте з усієї брудна групи "найбільше зберегла видову чистокровність". Давайте подивимося, що під чистокровністю південноруської вівчарки мав на увазі Сабанєєв: "... типова масть вівчарів - зольно-сіра і курно-або тьмяно-руда". (?). І далі: "Короткий і круглий череп властивий всім кревним брудним гончакам в такій же мірі, як і вівчаркам, тільки у гончаків звичайний сильно розвинений потиличний гребінь, що як відомо, у крівних вівчарок не зустрічається" (?! - Авт.). А як же тоді основна породна ознака, що трактується в стандарті ЮРО: "голова подовжена, помірковано подовжена в лобовій частині з сильно розвиненим потиличним горбом і вилицьовими дугами"?

Професор А.А.Браунер (1927) наводить опис: "...на голові знаходиться така довга шерсть, що заплющує очі, нависаючи з чола. Внаслідок цієї сильної оброслості голова здається широкою і короткою, насправді череп у неї довгий і вузький, нагадує вовчий". Браунер, як відомо, особисто робив проміри черепів асканійських собак. І така серйозна розбіжність з первісним описом Сабанєєва у формі голови (як однієї з основних породних ознак) дає підстави вважати, що асканійські собаки і кудлаті степові вівчарки, описи
 

Джерело: http://www.damir.mksat.net/Rusian/Porodu/1grupa/Ujak/uj1.htm

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.