on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Українське козацтво в Таврії > Козацькому роду — нема переводу

Козацькому роду — нема переводу

Третього травня, на території Кам'ямської Січі, було проведено Тризну по славетному кошовому отаманові Костю Гордієнку. Власне, сама Тризна була присвячена святкуванню 302-річчя Січі.
Провести захід козаки вирішили ще у березні, на розширеному засіданні Херсонської обласної ради громадських організацій сучасного Українського козацького руху. Тоді під керівництвом заступника голови ради Олега Сінаєва козаки запланували Тризну, при чому обов'язково із залученням всього регіонального козацтва, широкого кола громадськості, учнівської та студентської молоді.

У 2009 році громаді Херсонщини вдалося гідно відзначити - 300-річчя Кам'янської Січі, тоді більше чотирьох тисяч гостей завітали до селища «Республіканець», аби разом відсвяткувати ювілей. Театралізоване дійство, народне свято та гуляння, козацькі розваги, майстерні ковалів, запуск повітряного змія, виступи фольклорних та козацьких колективів, свято «Козацького куліша» та ще багато заходів організували тоді козаки.

Особливою сторінкою до літопису краю увійшов час, коли у пониззі Дніпра протягом 1709 - 1734 років існували Кам'янська та Олешківська Січі Війська Запорозького Низового.
Нині Кам'янська Січ належить до найвизначніших пам'яток боротьби українського народу за свою незалежну Державу. А її розбудова та збереження, у першу чергу, залежить від громади. Вчені давно зробили висновок, що Кам'янська Січ - єдина з січей Запорозького Війська, що порівняно добре збереглася до нашого часу.

Вона є єдиною в Україні пам'яткою козацької Січі, що не втратила свого первозданного вигляду. Фактично, вона знаходиться у межах села «Республіканець», Бериславського району. Козаки розповідають, що тут збереглися усі три основні складові частини Січі.
По-перше, це Кіш, до складу якого входили курені та скарбниці, по-друге, Січова площа, передмістя з виробничими майстернями, житловими будинками, і, звичайно, козацький цвинтар, на якому і зараз є могила видатного кошового гамана Костя Гордієнка.

Нещодавно Кам'янську Січ було включено до Національного заповідника «Хортиця», подія, що мала значення для всього козацтва України. Проте заступник голови Херсонської облдержадміністрації Андрій Яценко зазначив: Земля Січі, котра належить громаді Херсонщини, так і залишиться нашою. Такі визначні землі - це наша власність, і ми нікому не
збираємось її продавати». Херсонські козацькі старійшини упевнені, що історія Кам'янськоі Січі має безпосереднє відношення до подій національно-визвольної боротьби. Досліджуючи історичні пам'ятки вони з'ясували, що у травні 1709 року припинила своє існування Чортомлицька Січ, з якою була пов'язана, більш як півстолітня, героїчна історія Війська Запорозького Низового.

За підтримки запорожцями Івана Мазепи царські війська, скориставшись відсутністю більшої частини січовиків, приступом узяли січові укріплення, знищили Січ та зруйнували розташовані поблизу неї козацькі зимівники. Того ж 1709 року було закладено Кам'янську Січ, значно нижче по Дніпру.
Вже через два роки царські війська примусили козаків перейти на лівобережжя Дніпра. Біля сучасного м. Цюрупинська, на тодішній території Кримського ханства, вони заснували ще одну Січ - Олешківську.

Цей козацький осередок розташовувався в урочищі Олешки, у пониззі лівого берега Дніпра, неподалік Кардашинського лиману. Вимушене перебування Січі під протекцією Кримського ханства, що суворо обмежувало права і вольності запорозького козацтва, і піщана місцевість не дозволяли використовувати будівельні традиції козаків. Олешківська Січ була невеликою і не мала традиційного планування і укріплень, Козаки жили у напівземлянкових куренях, а молились у невеличкій похідній церкві, критій очеретом,

Перебуваючи на Олешківській Січі запорожці не раз намагалися повернутись на рідну землю, однак кошовий Кость Гордієнко опирався цьому. У 1728 р. прибічники повернення захопили кошового й старшину, забрали козацькі клейноди і, підпаливши Січ, рушили на Чортомлик. Але у 1730 р. вони вимушені були повернутися на Кам'янку й перебувати там до 1734 р.
Сьогодні, завдяки співпраці з археологами Національного заповідника «Хортиця», вже знайдено чимало об'єктів інфраструктури Січі, а також рештки зброї та предметів побуту козаків.

Саме тут, на крутому і мальовничому березі Дніпра-Славути, знаходиться колиска українського козацтва, у степах, гартувалася воля та характер нації, прагнення до боротьби за свободу.
Понад 500 років тому загони козаків здійснили бойовий похід на турецько-татарську фортецю Тягинь, залишки якої тепер можна побачити біля села Тягинка. Шляхами нашого степового краю, водами Дніпра та Чорного моря ходили на супротивника українські лицарі під проводом славних гетьманів і кошових отаманів: Дмитра Байди-Вишневецького, Богдана Ружинського, Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Михайла Ханенка, Івана Сірка, Тут знайшли вічний спокій велетні козацького духу: кошовий отаман Кость Гордієнко і Василь Єрофєєв.

Постать Костя Гордієнка, видатного кошового отамана, увійшла до історії як постать послідовного та незламного борця за самостійність України. Він багато років поспіль обирався на цю посаду, бо мав державницький розум, неабиякі організаційні здібності та беззаперечний авторитет серед побратимів. Це він, разом з гетьманом Пилипом Орликом, був фундатором першої в Європі демократичної конституції.
Тут, на березі величного Дніпра, кожен може відчути присмак козацької слави та доторкнутися до минулого. І, мабуть, ніде в світі не дихається так вільно, як тут.

Туристичний маршрут «Козацькими шляхами Херсонщини» пролягає однією із найстаріших доріг не лише Херсонщини, а й всієї України. Дорогою, що пам'ятає часи запорізьких козаків. Саме на цьому маршруті, що проходить територіями сучасних Бериславського та Нововоронцовського районів, розташовані пам'ятки старовини. У Тягинці можна знайти перший літопис про козаків, у Червоному Маяку - бізюків монастир, у Качкарівці - скіфські кургани та Покровську церкву. Кам'янська Січ - це наша святиня, до якої ніколи не повинна зарости народна стежина, це невичерпне джерело справжнього національного духу, до якого будуть приходити майбутні покоління, щоб отримати благословення предків на великі та славні діла для народу.

Маргарита Коваленко
“Акценти”.- №18 (220).- 11.05.2011.- стр.2

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.