Хрести на стародавніх курганах
У пошуках порятунку від ґрунтових вод жителі, які страждають від підтоплення населених пунктів Херсонщини, змушені переносити на височині навіть цвинтарі. Але знайти таку височину в голому і рівному, як стіл, таврійському степу – завдання не з простих. У Голопристанському районі, наприклад, під поховання примудрилися пристосувати навіть... кургани кочових народів, що давно зникли! Подекуди на рукотворних насипах біля сіл Краснознаменське та Очаківське встановлено і пам'ятники воїнам-визволителям, які загинули тут у Велику Вітчизняну.
- Будь-який стародавній курган є пам'яткою археології, і в цій якості має статус державної власності. Його можна використовувати лише з науковою чи пізнавальною метою – скажімо, для проведення екскурсій, – коментує начальник Держінспекції з охорони пам'яток історії та культури у Херсонській області Іван Солоницький. – Однак практика побутових поховань на курганах склалася традиційно, і ми нічого не можемо з цим поробити. Не змусиш місцевих жителів переносити звідти могили рідних і близьких!
За даними обласної Держінспекції з охорони пам'яток історії та культури, у Голопристанському районі знаходяться як скіфські, так і сарматські кургани. Точніше встановити їхню приналежність можна буде лише за допомогою археологічних розкопок. Але на них у держави вічно бракує грошей, тому «надгробки» вождів кочових племен, що височіють у степу, залишаються «анонімними». Селянські ж могили служать їм своєрідними оберегами від кримінальних зазіхань: адже розкопувати кургани, перетворені на сільські цвинтарі, не лізуть навіть нахабні «чорні археологи».
Шукачі артефактів на продаж чудово обізнані, що якщо місцеві жителі застануть їх за копанням ям на місці поховання членів сімей, то до міліції не звертатимуться. Вдачі в далекому степу прості і суворі, так що вандалам і без посередництва правоохоронців напевно всиплють по перше число.
Сергій Яновський
«Субботний Випуск».- № 37 (461).- 10.09.2010.- стор.3