on-line с 20.02.06

Арт-блог

04.05.2020, 10:16

Май - 2020

Май Ночь нас одарила первым теплым ливнем, Он унес последний холод с мраком зимним, Вся земля покрылась пестрыми коврами, Бархатной травою, яркими цветами. Белая береза распахнула почки: Не стоять же голой в майские денечки! Босиком помчались мы под ветром мая. Растянись на солнце, грейся, загорая! Муса Джалиль

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новости региона

28.05.2020, 15:19

Круглий стіл "Успішні практики по вирішенню еко-проблем" під відкритим небом

27.05.2020, 15:14

Переможці конкурсу грантів Програми творчої підготовки та розбудови потенціалу молоді від House of Europe та Goethe-Institut Ukraine

27.05.2020, 14:52

Як проходить навчання на Студії Живої Історії 2020: громади малих міст і ОТГ?

Курс — на «Чарівну гавань»

Розпочалася реалізація унікального природоохоронного проекту — переселення сайгаків із асканійських степів у кримські
Сайгак (сайга, сугак)... Символ не лише Калмикії, яка від нас не так уже й далеко, а й степової України з її екстремальними природними умовами, насамперед — затяжними бездощів'ями і вікодавнім безводдям. Ці тварини із роду антилоп не стали «чекати милостині від природи» (І. Мічурін). Захопленням ними ділиться одне із сучасних видань: «...сайгак століттями відточував мистецтво виживання в умовах, які призводять до загибелі представників інших видів. Крім того, що сайгак може лити солонувату воду, він з'їдає майже все, що росте і примудряється виживати там, де домашня худоба неодмінно гине». Не віриться, але це так. Колись витривалі, сказати б двожильні, сайгаки заселювали безбережні українські степи — від Азова і Чорного моря до карпатського степу Пантелиха. А потім забахкали гаківниці і гвинтівки, і під їхню ненажерну канонаду вид зник — аж до Дону включно. Сталося це у позаминулому столітті. І присуд: відновлення популяцій в Україні неможливе! Підстави? Брак степових ділянок та затяжна епідемія браконьєрства. Із цим вироком категорично не погодилися співробітники всесвітньо відомого біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф. Е. Фальц-Фейна».

— Я щойно повернувся з експедиції, яка доставила у Національний природний парк «Чарівна гавань», що на території Криму, 10 сайгаків, — повідомив директор заповідника Віктор Гавриленко. — Справа у тому, що нині ми створюємо заповідні об'єкти на цілинних територіях без копитних тварин. Віками ці тварини природно утилізували певну частину травостою. Не стало їх — набуло розмаху накопичення степової повсті — підстилки.
— А ця підстилка що, шкідлива?
— Так, шкідлива. Вона вносить зміни у протікання природних процесів. У результаті замість степових трав починають розвиватися бур'яни — мезофіти, яким така підвищена вологість до вподоби. При цьому знижується щільність зростання рідкісних видів рослин, заради яких створюються заповідні об'єкти. Не можуть нормально почуватися степові тварини, ті ж ховрахи і тушканчики, яким потрібен простір, а не висока трава. Без копитних тварин степ живе неповноцінно. Окрім цього, накопичення сухої трави сприяє потужним пожежам саме в заповідних степах. Ми, екологи, впевнені, що частота пожеж і їх сила залежать від «повстяної експансії» на заповідних землях. У мене, до речі, є низка наукових публікацій з цього питання. Повторюсь: проблему можна розв'язати лише за умови повернення у степи саме степових травоїдних тварин.

В Асканії-Новій мешкає єдине на терені України і найбільше серед всіх зоопарків світу стадо сайгаків (на кінець вересня — більше 460 особин). Додамо сюди й інших представників первозданної природи — більше 200 куланів туркменських, а також коней Пржевальського, яких теж можна розселити у заповідні степи.
— Слід зауважити, що територія заповідних об'єктів обмежена, без її огородження тварини неминуче вийдуть за межі, і їхню долю неважко передбачити, — говорить Віктор Гавриленко. — Тому тих же сайгаків можна переселяти на території, які можна обгородити.

— «Чарівна гавань», як я зрозумів, якраз підходить для переселень?
— Із минулої весни спільно з Українським товариством охорони птахів та Національним природним парком ми втілюємо у життя проект створення «Чарівній гавані» території з напіввільним утриманням степових копитних. За цим проектом туди вже цього року буде переселено 10 сайгаків та 5 куланів. Площа території становить 100 гектарів. У наступному році (після вивчення результатів) вона буде розширюватися. Ми зацікавлені у тому, щоб не тільки Асканія-Нова мала рідкісних степовиків, оскільки запорука їх збереженості саме в створені мережі осередків утримання степової біоти.
...Попри дощову погоду, у степу і душах людей наче посвітлішало. А посвітлішало від того, що почалося повернення у рідні пенати їхніх розгублених по світах пожильців. Чистого неба тобі, щасливої долі, маленький новоселе!

Василь Піддубняк, кор, «Сільських вістей» —
для «Нового дня»
"Новий день".- №44(5091).- 31.10.2013 - стр.18

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.