on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Археологія Таврії > Малолепетиський та Верхньорогачицький кургани

Малолепетиський та Верхньорогачицький кургани

 

У 1914-1915 роках вже відомий читачеві професор М. І. Веселовський, що знаходився у зеніті слави після щойно закінчених розкопок царського кургану Солоха, досліджував кургани на території сучасних Великолепетиського та Верхньорогачицького районів Херсонської області.

З трьох курганів, розкопаних М. І. Веселовським біля села Мала Лепетиха, для нас є цікавим найбільший (курган № 2), висотою 7,5 м. Центральну частину кургану М. І. Веселовський перерізав траншеєю завширшки 16 м. У насипу зустрічалося багато каміння, а біля основи курган був обнесений кам'яним кільцем висотою близько 1,5 м. Від вершини кургану до центральної могили вела велика грабіжницька яма, в якій М. І. Веселовський знайшов горло від амфори, залізні наконечники списів, бронзові вістря стріл й золоту плетену стрічку. Центральне поховання Малолепетиського кургану дало абсолютно новий тип поховальної споруди. У поздовжній стінці глибокої прямокутної ями були викопані дві поховальні камери. Обидві виявилися повністю пограбованими. Така ж доля спіткала ще дві могили, розміщені у безпосередній близькості від центральної, причому одна з них, судячи по залишках черепа, належала дитині. Очевидно, цей курган був родинною усипальницею якогось шляхетного скіфа. На багатство господаря вказує не лише висота кургану, але й знахідки у насипу.

Тут М. І. Веселовський виявив 4 бронзові ажурні біконічні навершшя зі скульптурною фігуркою сидячої качки. Всередині навершшя знаходилися бронзові кульки. Навершшя часто зустрічаються в курганах скіфської знаті; звичайно їх знаходять разом із залишками поховального кортежу. Вони прикрашали дишла колісниць або перекриття повозок й подзвонювали під час пересування останніх. Разом з навершшями лежали пара бронзових нащічників у вигляді риби та 15 великих бронзових ґудзиків, облямованих рельєфним плетінням.

За 10 км на південний схід від Верхнього Рогачика височів великий одинадцятиметровий курган. За розповідями місцевих жителів, він був обнесений кам'яною стінкою, яку розібрали на будівельний матеріал. Вибираючи камінь, селяни натрапили зі сходу на хід, завалений камінням. Вибравши його, вони дісталися поховальної камери, де виявили золоті бляшки. Відтоді місцевих мешканців цікавило вже не каміння, а золото. Землю з камери відрами витягали на поверхню і там просіювали. Однак це скарбошукацтво скінчилося трагедією: трапився обвал, і одного з селян було придавлено на смерть. Після цього урядник заборонив роботи й засипав хід. У 1915 році цей курган дослідив М. І. Веселовський і відкрив тут дві могили. Складну конструкцію мала бокова могила. У північній стінці прямокутної ями, що знаходилася в південно-східній полі кургану, був виритий коридор завдовжки близько 15 м. Він приводив до другого коридору довжиною понад 4 м, розташованого перпендикулярно до першого. Західне і східне відгалуження другого коридору вели до двох прямокутних камер. Західна камера була пограбована у давнину: до неї вели три грабіжницькі ходи, пробиті з різних боків. Лише дві золоті бляшки знайшов у ній Веселовський. Абсолютно порожньою була і східна камера. Виявилася пограбованою і центральна могила у вигляді прямокутної ями глибиною 6,7 м, в західній стінці якої була викопана овальна в плані камера з найбільшим діаметром 3,2 м. У самій камері в долівку було втоптано лише п'ять золотих бляшок. Усі інші знахідки походять з двох грабіжницьких ходів. Судячи по знахідках, це була дуже багата жіноча могила. Неважко уявити, якою грандіозною була здобич грабіжників, якщо вони загубили сотні золотих прикрас. Серед знахідок М. І. Веселовського - два золоті персні, один з яких має гладкий щиток, а щиток другого прикрашений шестипелюстковою розеткою; багато золотих пронизок, опуклих намистин, ґудзиків. Дуже цікавий і різноманітний набір золотих бляшок. Серед них - трикутники, прикрашені штамповим карбуванням; восьми-пелюсткові розетки; бляшки із профільним зображенням голови Афіни в шоломі з маскою лева позаду, Геракла, який давить лева, оленя, якого роздирає лев, тощо. Особливо оригінальними є бляшки, де зображений кінь, якого роздирає грифон. Унікальними є бляшки, на яких зображена боротьба двох скіфів. З великих прикрас частково збереглися лише два намиста. Одне з них складається з рубчастих пронизок і великих жолудеподібних привісок, що завершуються шестипелюстковими розетками й багато прикрашені тонким гравіруванням. Друге складається з платівок, від яких звисають невеличкі жолудеподібні привіски. Платівки прикрашені рельєфним зображенням людського обличчя. Орнаментація інших платівок, очевидно, передає складки покривала, накинутого на голову.

...Коли їдеш по новому шосе з Каховки у Кам'янку-Дніпровську, на території Великолепетиського і Верхньорогачицького районів по обидва боки шляху стоять величезні кургани. Серед них - частково досліджені Малолепетиський і Верхньорогачицький, і хто знає, які ще таємниці зберігають вони.

 

Джерело: Лєсков А. М. Скарби курганів Херсонщини. - Київ Мистецтво, 1974,  с. 124.


 

2. 04.10.2011 09:44
Редакция_IR12

Редакція портала не займається підбіркою літератури, але просимо Вас звернутися до віртуальної довідкової служби Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Олеся Гончара: http://www.lib.kherson.ua/vss.htm, де Вам зможуть допомогти

1. 03.10.2011 20:17
людок

дуже потрібен для МАНовської роботи матеріал про кургани Великолепетиського району.с. мала Лепетиха. Ящо є - підкажіть сайт або літературу. Дуже дякую

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.