Мистецька толока - відбулась!
23 серпня серед заходів, присвячених Дню Державного Прапора та Дню Незалежності України на подвір’ї Херсонського ОЦНТ пройшов цікавий колоритний захід – «Мистецька толока».
З різних куточків нашого степового краю на Толоку завітали сподвижники та шанувальники народного мистецтва, щоб зробити перший крок до появи у самому центрі Херсона етно-культурного комплексу «Херсонська Світлиця» у привітній господі обласного Центру народної творчості.
У майбутньому цей комплекс включатиме в себе майстерні з традиційних видів ремесел, народну Світлицю, в якій відбуватимуться виставки робіт майстрів та презентації творчих здобутків аматорів сцени, проходитимуть різноманітні семінари та творчі лабораторії з різних жанрів народного мистецтва.
«Херсонська Світлиця» буде осередком об’єднання творчої когорти майстрів та поціновувачів народного мистецтва навколо ідеї збереження нематеріальної культурної спадщини, завітавши до «Світлиці» кожен зможе доторкнутися до традицій, звичаїв та обрядів наших предків.
Для досягнення цієї благородної мети і зібрались більше двох десятків кращих майстрів народного мистецтва, фольклорні та обрядові колективи області, щоб зробити свій творчий внесок у цю шляхетну справу, долучившись до гуртової праці.
Крім невеличкого яскравого ярмарку на подвір’ї ХОЦНТ працювали презентаційні майстер-класи: вишивки (майстриня Антоніна Теленчак), сіноваляння та ляльки-обереги (Ірина Філоненко), лозоплетіння (Анастасія Каркач), гончарство та керамічні вироби (Тетяна Болгарова, Сергій та Альона Селезньови), різьблення по деревині (Володимир Карпєкін), плетіння килимків (Аліса Вигоднер та Олександра Коваль), кавунокарвінг (Тамара Саланська).
Прямо на місці майстрині з декоративного розпису Інна Красновська, Таїсія Гарвард, Овчиннік Наталя та Циганок Альона малювали на воротях ексклюзивне колоритне панно «Кавун –дерево». Таке буде існувати тільки на Херсонщині і тільки на подвір’ї ХОЦНТ. Під Спасівським деревом, прикрашеним стрічками у кольорах державного Прапору господиня «Марійкиної садиби» Ольга Жукова пригощала всіх духмяним чаєм з чарівних таврійських трав та розповідала про старовинні звичаї і обряди, про які вона знає дуже багато.
З легкої та талановитої руки Олени Колодич на подвір’ї ХОЦНТ виріс двометровий обжинковий Дідух, до плетіння якого долучились всі бажаючі.
Автентичним прекрасним співом супроводжували це дійство кращі аматорські колективи Херсонщини: народний фольклорний колектив «Золоте гроно» Раденського СБК Олешківського району (керівник Заслужений працівник культури України Наталія Ремішевська), народний ансамбль народної пісні «Заспів» Горностаївського РБК (керівник Валентина Єльцова), гурт троїстих музик «Бойківчани» Зміївського СБК Бериславського району (керівник Роман Моцьо), народний фольк-гурт «Жайвір» Осокорівського СБК Нововоронцовського району (керівники Галина Леус та Людмила Танасьєва), народний ансамбль народної пісні «Натхнення» Чаплинського культурно-мистецького Центру (керівник Анатолій Павлюк), народний ансамбль народної пісні «Журавка» (керівник Людмила Бай) та вокальний гурт під керівництвом Людмили Курченко з обласного Палацу культури.
До толоки долучились і почесні гості – представники депутатського корпусу Херсонської обласної ради на чолі з заступником голови Оксаною Рукавішніковою, радник голови обласної державної адміністрації Валентина Січова та начальник управління культури облдержадміністрації Світла Думинська. Гості із задоволенням обдивились подвір’я, приміщення майбутньої «Світлиці», поспілкувались з майстрами і навіть взяли участь у гуртовій роботі – долучились до розпису «Кавун-дерева».
Наприкінці заходу господар та ініціатор «Мистецької толоки» - в.о. директора ХОЦНТ Володимир Капелюшник щиро подякував всім учасникам і за традицією запросив всіх присутніх до гуртового обіду: смачної кулеші та гаряченького борщику, який приготували переможці обласного конкурсу народної кулінарії «Таврія-борщ» колектив Чаплинського культурно-мистецького Центру.
Ідея проведення подібних заходів дуже сподобалась і учасникам, і гостям «Толоки». Вже є декілька цікавих задумок на майбутнє. Сподіваємось, що вони знайдуть підтримку і у творчої спільноти, і у керівництва області.