Місто, яке вміє дивувати
Маленький Давос у Новій Каховці
«Більше 10 років працюю на Херсонщині, і головним плюсом вашого краю, як і всієї України, вважаю відсутність бюрократії», — зізнався на відкритті міжнародного інвестиційного форуму «Таврійські горизонти» представник однієї з індійських компаній. І хоча така заява здивувала багатьох, особливо українських учасників, ще більше приводів для здивування надав сам форум. Хоч і проходив він на території області далеко не вперше, цього разу його організація була на найвищому рівні. Новокаховчани врахували недоліки, якими запам’ятався минулорічний форум, і переплюнули навіть Херсон, де «Таврійські горизонти» свого часу були започатковані. «Тут у вас справжній Давос!», — захоплено говорили гості міста, які приїхали з десятків країн світу. І це жодним чином не було перебільшенням.
Чималий ажіотаж серед журналістів і господарів заходу викликав приїзд наслідного принца Саудівської Аравії його високості султана Бін Абдурахмана Аль-Сульдарі, в рамках свого першого офіційного візиту в Україну. Крім Нової Каховки, високий гість відвідав Генічеський район. «Я щиро дякую за честь бути присутнім разом із вами на цьому форумі, — зазначив у своїй промові султан Бін Абдурахман Аль-Сульдарі. — Ми знайшли тут справжніх друзів і побачили, що українці — дуже гостинний і добрий народ».
За словами голови Херсонської облдержадміністрації Миколи Костяка, султан зацікавився проектом зі створення на Арабатці мультифункціонального геотермального реабілітаційного містечка «InterMedicalEcoCity». «Представники Саудівської Аравії зацікавлені в такій співпраці і хочуть, щоб їх громадяни мали можливість оздоровлюватися в нашому регіоні», — пояснив Микола Костяк.
Це підтвердив і генеральний директор компанії «Міжнародна клініка відновлювального лікування» Герой України Володимир Козявкін. «Те, що відбувається сьогодні на Херсонщині, — справжній прорив. На Арабатській Стрілці побували також представники Кувейту і Абу-Дабі, і всі вони хочуть співпрацювати з нами. Адже природно-кліматичні умови в Генічеському районі справді унікальні», — розповів пан Козявкін.
Про можливість скасування віз між Україною і Туреччиною у Новій Каховці заявив генеральний консул Турецької республіки в Одесі Хюсейн Ергані. «Це питання найближчим часом розглядатиметься на міжурядовому рівні. Тим більше, що скоро ми прийматимемо в Анкарі прем’єр-міністра України Миколу Азарова, — додав генеральний консул. — Присутність же на такому серйозному форумі — унікальна можливість знайти надійних партнерів, зміцнити наші відносини. Запевняю, що привабливість Херсонської області для турецьких інвесторів є дуже високою. Цей регіон має чимало переваг у порівнянні з іншими областями України».
— На цьому форумі дуже демократична атмосфера, — зізнався комерційний аташе Посольства Литовської республіки в Україні Кястутіс Масальскіс. — Сюди я приїжджаю вже вдруге і почуваюся, як удома. Бачу, який великий крок уперед зробила Нова Каховка за останній рік. Не раз Херсонщину відвідували і делегації з Литви, тут ми побачили своїх потенційних партнерів. Справа в тому, що економічна криза вказала нам на необхідність звернути увагу на нові міста, нові регіони для співпраці. І результатом такого співробітництва ми задоволені.
— Проїжджаючи Херсонщиною, мене охопило відчуття гордості за цей край: наскільки тут доглянуті поля кукурудзи, кавунів. Тож сподіваюся на міцну співпрацю з цим регіоном, — заявив заступник голови Гомельського облвиконкому (Республіка Білорусь) Валентин Борисенко.
«Винотавр» на таврійському подвір’ї
Високий рівень форуму відзначили голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимир Семиноженко та голова Херсонської ОДА Микола Костяк. Останній також повідомив журналістам про наміри відродити Херсонський нафтопереробний завод, який до 2014 року повинен стати найсучаснішим і найбільшим в Україні.
— Тільки в цьому році нами було підписано міжнародних угод більше, ніж за всі 20 років незалежності, — додав пан Костяк. — Ми започаткували низку проектів, загальна вартість яких сягає 26 млрд. гривень.
— Я вдячний долі за можливість у нашому невеликому місті провести захід такого високого рівня, — зізнався міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко. — Ми зробили все, щоб наше місто сподобалося гостям і вони захотіли приїжджати до нас знову й знову.
На високому рівні в День міста пройшов і другий фестиваль виноградарства і виноробства «Винотавр». Молодим вином частували новокаховчан і гостей свята винороби з місцевої агрофірми «Таврія», представники грузинського міста-побратима Нової Каховки — Ланчхуті, жителі Райського, Обривки, Корсунки та інших населених пунктів, розташованих на території міськради.
Значно розширилося і коло учасників ХІІ Міжнародної виставки «Таврійський ярмарок», традиційно приуроченої до Дня міста. Вперше у Новій Каховці можна було придбати справжні гуцульські сувеніри ручної роботи — знамениті ліжники з Косівщини, вишиті сорочки, жіночі запаски, гирдани, дерев’яний посуд. Щоправда, продавці скаржилися на невелику кількість відвідувачів. Мабуть, організаторам треба було серйозніше підійти до реклами ярмарку і обов’язково надавати певні пільги для тих, хто привозить у місто неординарні вироби — хоча б для тих же майстрів з Івано-Франківщини і залучати їхніх колег з інших регіонів України.
24 вересня у Новій Каховці лунали вітання на адресу машинобудівників, ветеранів Каховської ГЕС, спортсменів, рибалок, учителів, медиків, творчих працівників — усіх тих, хто примножує славу рідного міста. А завершилося свято великим гала-концертом на сцені біля кінотеатру «Юність», на якому виступив відомий український співак, уродженець Прикарпаття Василь Лазарович, та грандіозним феєрверком.
Олег Батурін
"Новый день".- №40 (4982).- 29.09.2011.- стр. 13
www.newday.kherson.ua/component/content/article/5-kultura/429-2011-09-30-06-07-32.html