on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Народи моря

Народи моря

НАРОДИ МОРЯ
Історичний словник, 1999 р.

- умовне позначення племен або народів, нападаючих в 13- 12 вв. до н.е. на Єгипет з моря і суші (з Малої Азії). До цього мешкали, можливо, в Малій Азії або на Балканському півострові. Вважають, що Троянська війна була частково пов'язана з пересуваннями цих народів.

Народи моря — група народів-біженців з Малоазіатського, Егейського і Балканського регіонів, що проводили свої набіги на цивілізовані регіони Середземномор'я, зокрема держави Хеттськоє і Єгипетське. Етнічна приналежність «народів моря» достовірно не встановлена. До складу народів морить єгипетські написи включають PLST (пеласги= філістімляне?), KWS (ахейци?), RK (лікийци?), SRDN (сардини?), TKR (тевкры=троянцы?), TRS (тирсены=этруски?), SKLS (сикули?), DNWN (данайці?), WSS (?).

Перші згадки про них відносяться до часів Аменхотепа III, а перші крупні зіткнення —- при Мернептахе. Єгиптяни назвали їх «народами морить», оскільки вони прийшли з північних морів і були майстерними мореплавцями. У XIII в. до н.е. «народи моря» почали масову еміграцію з своїх рідних земель. По дорозі ці племена безжально грабували зайняті ними території. У 50-х XIII до н.е. було знищено державу Амурру. Багато істориків вважають, що саме прагнення ахейцев-мікенцев, що входять до складу «народів морить», захопити ресурси багатої Трої, а не поетізірованний розповідь видатного поета старовини Гомера, стало реальною причиною Троянської війни. Близько 1190 до н.е. саме «народи моря» скрушили Нове царство хеттов.

Розбиті фараоном Рамзесом III в наземній і морській битві (1173 до н. е.), «народи моря» розділилися на декілька груп племен, які заселили неосвоєні землі Середземноморського побережжя. Плем'я пеласгов або філістімлян, відоме своїм умінням воювати на суші, осіло на середземноморському побережжі в Ханаане, який став називатися (від назви племені) Палестиною, мабуть, з дозволу фараона. Вони довгий час тримали за собою торгівлю залізом і служили у фараонів найманцями, поки ізраїльтяни не встановили повний контроль над регіоном. Шердани, які формували особисту гвардію єгипетських фараонів, осіли в Сардінії. Сіцілія імовірно називається так із-за племені SKLS (шекелеш), що також був частиною «народів морить». Сучасні історики припускають, що тірсени були умілими мореплавцями і досягли Північної і Центральної Італії, де дали початок племені етрусків, до 510/509 р. що до н.е. володів і Римом. Етруски залишили безліч слідів високорозвинутої культури (так, в їх містах була каналізація, і саме етруски дали римлянам такий вид одягу, як тога), так, що, ймовірно, вони мали сильний фундамент для побудови такої культури. Плем'я чьекеров (тевкри?) прибуло до гори Кармель і поселилося в місті Дер (незабаром асимілювали філістімлянамі), а інша частина влаштувалася на Кіпрі (див. Етеокипрський мова).

Етнічна приналежність Основну масу «народів моря» складало стародавніше доїндоєвропейськоє населення заходу і південного заходу Малої Азії, а також їх грецькі союзники (ахейци, в пізніших джерелах вони іменуються данайцями). Слід звернути увагу на те, що за даними лінгвістики, мови етрусків (TRS), пеласгов (PLST) і, мабуть, також тевкров (TKR, див. Етеокипрський мова) знаходилися в близькій спорідненості. А. И. Немировский припускав, що в цю ж мовну групу слід включити Сардінії (SRDN).

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8B_%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%8F

1. 30.09.2010 19:32
Anonymous

х0р0ая статейка 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.