on-line с 20.02.06

Арт-блог

04.05.2020, 10:16

Май - 2020

Май Ночь нас одарила первым теплым ливнем, Он унес последний холод с мраком зимним, Вся земля покрылась пестрыми коврами, Бархатной травою, яркими цветами. Белая береза распахнула почки: Не стоять же голой в майские денечки! Босиком помчались мы под ветром мая. Растянись на солнце, грейся, загорая! Муса Джалиль

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новости региона

01.06.2020, 11:22

У Херсонському музеї зберігається унікальне прес-пап'є

29.05.2020, 09:46

Можливості для креативної молоді

28.05.2020, 15:19

Круглий стіл "Успішні практики по вирішенню еко-проблем" під відкритим небом

Німецьке коріння генічан

Дві з половиною сотні років тому, а саме 22 липня 1763 року, Катерина II видала маніфест, у якому були такі слова: «Всем иностранцам дозволяєм в Империю Нашу въезжать и селиться, где кто пожелает». Так у таврійських степах з'явилися земляки цариці - німці. Після жовтневої революції 1917-го багатьом з них довелося тікати на батьківщину, а тих, хто залишився, доля спіткала несолодка. Особливо важко стало після нападу гітлерівської Німеччини на СРСР. У 1942 році німців почали забирати до трудармії, де під конвоєм вони працювали на лісоповалах, довбали щебінь у кар'єрах. Дехто від важких умов праці хворів, дехто помирав. Хоча кому було легко у воєнний час? А після війни була ще й депортація...

У лютому минулого року в Генічеську почав діяти Центр німецької культури, який головною метою поставив повернути чесне ім'я німецькому народу, представників якого у багатонаціональному місті не так вже й мало. Керівник центру Олександра Шибельбейн, хоча і німкеня лише по чоловіку, роботі у центрі віддає весь свій вільний час. «Батьки мого чоловіка Олексія були німцями Поволжжя, - розповідає Олександра Володимирівна. - Після війни їх виселили у Казахстан. Потім вони переїхали жити до Генічеська».
Перед тим, як заснувати центр, Олександра Шибельбейн провела велику дослідницьку роботу. Працювала, в основному, в архівах місцевого краєзнавчого музею.

Там дізналася дуже багато цікавого з життя німців, які проживали на генічеських землях. Наприклад, у Чонгарі німецький колоніст Гінзбург володів великою кількістю земель, які продавав і здавав у оренду. Відомим у Генічеську було і прізвище Люц. Це був німець, який майже не розмовляв російською. За містом у нього була економія. У цей же час у Генічеську по вулиці Скобелева розташовувався невеликий завод Міллера, на якому трудилися майже 60 працівників: токарів, ливарників, ковалів і каретників, Випускав завод жатки, борони, віялки, косарки тощо. А під час Першої світової війни - ще й тридюймові снаряди. Донька Міллера, лікарка за фахом, у 1920 році стала завідуючою Генічеського відділу охорони здоров'я...

Крім краєзнавчої і пошукової роботи, центр займається ще проведенням спеціальних курсів з вивчення німецької мови, допомагає випускникам вступити на факультети іноземних мов, бере участь у різних фестивалях, через Товариство Червоного Хреста Німеччини постачає ліки для пенсіонерів. До Різдва і Нового року колишні репресовані та труд-армійці отримують і продуктові посилки з Німеччини. Минулого року на Херсонщину з Гамбурга надійшло 100 таких посилок.
Навесні цього року у Києві відбувся форум громадських організацій етнічних німців України, на якому побувала і Олександра Шибельбейн. Проходив він у німецькому посольстві в присутності представників Адміністрації Президента України, міністерств, посла Німеччини. Почесним гостем на форумі була етнічна німкеня, журналіст-міжнародник, ведуча популярної телепередачі «Ревізор» Ольга Фреймут.

Йшлося на зібранні про те, що треба зробити у державі, аби громадянам України, серед яких є й німці, жилося краще. Подібні питання будуть обговорюватися і на конгресі українських німців, який невдовзі проходитиме в Одесі. Олександра Володимирівна на нього також запрошена.
Крім чоловіка, Олександру Шибельбейн підтримує і п'ятирічний син Крістіан. Хлопчик вчиться танцям і вже так майстерно може це робити, що навіть їздив до Євпаторії на Всеукраїнську дитячу творчу майстерню «Кіндерплюс», організовану Асоціацією німців України за фінансової підтримки федерального уряду Німеччини. Зараз разом з мамою Крістіан готується до Дня німецької культури, який невдовзі має відбутися у Генічеську. Обоє обіцяють, що свято буде надзвичайно цікавим.

Андрій Бейник
«Новий день».- №49 (5043).- 29.11.2012.- стр.5

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.