on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Новини регіону

17.06.2024, 12:25

У Львові проходить виставка “Вас вітає Музей сучасного мистецтва, Херсон 2002-2022”

  До 15 липня у Львівському муніципальному мистецькому центрі триватиме ...
17.06.2024, 12:23

На хустці з колекції українського бренду зобразили роботу, викрадену з херсонського музею

До благодійної колекції шовкових хусток “Викрадене мистецтво” ...
17.06.2024, 12:20

У Словаччині покажуть стрічку "Редакція" Романа Бондарчука, яку знімали на Херсонщині

  23 та 28 червня у місті Кошиці (Словаччина) відбудеться прем’єра ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Археологія Таврії > Античні міста Північного Причорномор'я

 

Античні міста Північного Причорномор'я

Античні міста Північного Причорномор'я, міста, що виникли під час грецької колонізації на північному березі Чорного моря у 6-5 ст. до зв. е. Наприкінці 7 ст. до зв. е. на північних берегах Чорного моря з'явилися грецькі торговельні пункти - емпорії. У 6 та 5 ст. до зв. е. Північне Причорномор'я входило у сферу колонізації руху греків (див. Колонії античні), яких залучали сюди родючі землі, велика кількість риби в гирлах річок, можливість вести широку торгівлю з племенами північночорноморських степів - скіфами, синдами, меотами та ін. до зв. е. на північному березі Чорного моря виникли грецькі міста, засновані переселенцями з Іонії, М. Азії та з островів Егейського моря: Тира, Ольвія, Феодосія, Пантікапей, Німфей, Кіммерік, Тирітака, Мірмекій, Фанагорія, Гермонаса, Кепи та ін. н. е. виник Херсонес, у 3 ст. до зв. е. - Танаїс.

А. м. Північного Причорномор'я жили самостійним життям, зберігаючи зі своїми метрополіями торговельні та культурні зв'язки. Велику роль їх економічного життя грала торгівля з містами Греції та М. Азії та з племенами північночорноморських степів. Міста ввозили з басейну Егейського моря вино, оливкову олію, металеві вироби, мармур, кераміку, дорогі тканини та ін. і вивозили хліб, худобу, шкіру, солону рибу, рабів. Важливу роль їхньому господарстві грали промисли, ремесло, землеробство і скотарство.

По соціальному та політичному устрою всі А. р. С. П. спочатку були рабовласницькими полісами. Деякі міста, розташовані навколо Керченської протоки, вже 480 до н. е. об'єдналися навколо Пантікапея в єдину Боспорську державу. А. р. С. П. досягли розквіту в 4 ст. до зв. е.., коли вони були найважливішими постачальниками хліба та інших продуктів споживання для багатьох міст Греції та М. Азії. А. р. С. П. (особливо боспорські та Ольвія) мали тісний контакт із місцевими племенами. Вони надавали економічний та культурний вплив на місцеві племена, сприяли розкладанню у них родового ладу, розвитку майнової диференціації та визріванню класових відносин.

Мистецтві А. р С. П. притаманні багато рис, характерні для всієї художньої культури античного світу. Міста мали регулярне планування (т. зв. система Гіпподаму), в культових і суспільств, спорудах застосовувався ордер, був поширений тип житлового будинку з перистилем. З Греції в А. р С. П. широко ввозилися різноманітні художні вироби - скульптура, дрібна пластика, геми, прикрашені розписом вази. У той самий час мистецтво, створюване в А. р. З. П., відзначено ознаками місцевої своєрідності. У ньому знайшли відображення життя навколишніх народів (скіфів, синдів, меотів та ін.), їх релігійні уявлення та ритуали (золотий гребінь з кургану Солоха, 4 ст до н.е.(наша ера), з рельєфом, що зображує скіфів у бою; Куль-Оби, 4 в. до н.е. В А. р. С. П. склалися самобутні різновиди похоронної споруди (перекритий уступчастими склепіннями підкурганний кам'яний склеп з коридором - "дромосом"), декоративного стінного розпису, скульптурні надгробки-стели, мальованої кераміки (ольвійські та боспорські вази зі сти боспорські "акварельні" пелики). Своєрідні ольвійські бронзи, дзеркала зі стилізованими зображеннями на ручках (6-5 ст. до н. е.). Самобутні устремління художньої культури А. р. С. П. найповніше проявилися мистецтвом Боспорської держави. Це позначилося і на релігійних уявленнях жителів А. р. З. П.; у них поряд із суто грецькими божествами (Аполлон, Деметра та ін.) набули поширення і культури негрецьких божеств, наприклад таврської богині Діви та ін.

У 3 ст. до зв. е. А. р. С. П. зазнали значних економічних труднощів, пов'язаних з ослабленням торгових зв'язків з Грецією та з ускладненням обстановки в Північному Причорномор'ї. Скіфи, тісні з придонських і дніпровських степів сарматами, почали чинити тиск на міста узбережжя. У 2 ст. до зв. е. скіфський цар Скилур підпорядкував Ольвію, що ослабла. Його син Палак відібрав у Херсонеса його володіння. Херсонесці звернулися за допомогою до понтійського царя Мітрідата VI Євпатора, і місто потрапило під його владу. Наприкінці 2 ст. до зв. е. на Боспорі спалахнуло повстання під проводом Савмака. Після придушення повстання військами Мітрідата VI Євпатора він став царем Боспору. Під його владу потрапила Ольвія. Т. о., Мітрідат опанував усіма А. р. Північного Причорномор'я. У боротьбі з Римом (89-63 до н.е.(наша ера)) Північне Причорномор'я використовувалося ним як база для постачання його армій та джерело поповнення його військ. Після загибелі Мітрідата VI на Боспорі відбувалася запекла боротьба за престол, в яку втручалися римляни і вожді племен, що оточували Боспор. Боспорські міста були сильно зруйновані і занепали. У перших століттях зв. е. А. р. С. П. знову пережили період підйому. Однак Ольвія, відновлена ​​з руїн після руйнування її готами у середині 1 ст. до зв. е., далеко не досягла колишнього рівня розвитку.

У другій половині 1 в. до зв. е. вона підкорялася скіфським царям, у 2 ст. н. е. потрапила під владу Римської імперії. Херсонес залежав чи то від Боспорської держави, чи то від Римської імперії.

У перших століттях зв. е. в економічному, політичному та культурному житті А. р. С. П. все більшу роль відіграють негрецькі, головним чином сарматські, елементи. У середині 3 ст. н. е. А. р. С. П. зазнали руйнівної навали готовий. Ольвію було повністю зруйновано. На Боспорі готи та союзні їм племена тимчасово захопили владу і зробили його базою для своїх піратських набігів на узбережжя Чорного та Егейського морів. Більш успішно чинив опір готам Херсонес, який, мабуть, наприкінці 3 ст. н. е. увійшов до складу Римської імперії. У середині 3 ст. почався швидкий занепад Боспорської держави, різко впала торгівля, скоротилося ремесло, відбувалася натуралізація господарства, у 1-й третині 3 ст. припинилося карбування монети. Наприкінці 4 ст. на Північне Причорномор'я обрушилися спустошливі завойовницькі походи гунів, які довершили занепад античних міст.

А. м. Північного Причорномор'я відіграли велику роль в історії народів Східної Європи як провідники найбільш передових для їхнього часу рабовласницьких соціально-економічних відносин та культури, як посередники між цими народами та центрами античного рабовласницького світу Середземномор'я.

Літ.: Блаватський Ст Д., Антична археологія Північного Причорномор'я, М., 1961; його ж, Мистецтво Північного Причорномор'я античної доби, М., 1947; Іванова А. П., Мистецтво античних міст Північного Причорномор'я, М-Л., 1953; Жебелєв С. А., Північне Причорномор'я, М.-Л., 1953; Античні міста Північного Причорномор'я, М-Л., 1955; Шелов Д. Би., Античний світ у Північному Причорномор'ї, М., 1956.

Д. Б. Шелов, В. А. Лебедєв

http://bse.chemport.ru/antichnye_goroda_severnogo_prichernomorya.shtml

1. 10.02.2009 21:20
Anonymous

Я думаю это очень интересно полезно

 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.