on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Новини регіону

19.03.2025, 23:14

"Великий херсонець Віктор Гошкевич". ВПО у Тернополі відвідали краєзнавчу лекцію від Гончарівки

  18 березня учасники розмовного клубу "Слово" у Тернополі, ...
18.03.2025, 23:33

Історичний гастроміст від Гончарівки пройшов у Тернополі

  Кулінарні традиції є найдієвішим способом збереження культурної ...
12.03.2025, 11:50

Гала-концерт мистецького конкурсу “Чорнобаївський Кобзар” відбувся на Херсонщині

На Херсонщині підбили підсумки всеукраїнського мистецького конкурсу “Чорнобаївський ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Архітектура Херсона > Потьомкін зійде на п'єдестал?

Потьомкін зійде на п'єдестал?

«Засновнику та споруднику» Херсона.
Представляти найсвітлішого князя Григорія Потьомкіна - «завзятого сина Вітчизни, приєднувача до Російської імперії Криму, Тамані, Кубані; засновника та спорудника переможних флотів на південних морях; завойовника Бессарабії, Очакова, Бендера, Аккермана, Кілії, Ізмаїла, Анапи, Сухумкале, острова Березанського, Хаджибея та Паланки; засновника та спорудника багатьох міст; покровителя наук, мистецтв та торгівлі; чоловіка, прикрашеного всіма чеснотами та благочестям» — немає потреби.

Херсон (1778) був одним із перших міст, заснованих Потьомкіним, потім йшли Катеринослав (1784), Севастополь (1784), Миколаїв (1789). Потьомкін особисто займався розвитком Херсона, перетворив його на одне з найкрасивіших міст країни. Тут працювали талановиті інженери та архітектори з Петербурга, Москви, Франції, Голландії та Німеччини. Надання Херсону права вільної торгівлі (порто-франко) сприяло відкриттю у місті багатьох іноземних торгових контор Потьомкін заснував у Херсоні монетний двір для спрощення торгових операцій. Численні пільги та привілеї сприяли розвитку промисловості (кораблебудування, чавуноливарного, бронзолитейного виробництва, будматеріалів та ін.), залучали до Херсона людей з різних куточків Росії та з-за кордону.

Тому не дивно, що вдячні жителі спорудили пам'ятник засновнику міста, до того ж похованому в Катерининському соборі Херсона.

Шедевр Мартоса.
Пам'ятник був встановлений наприкінці 1836 року, в 45-ті роковини поховання Потьомкіна, Автор - видатний російський скульптор Іван Мартос (відомий скульптурами Мініну та Пожарського в Москві, герцогу де Рішельє в Одесі). Академік, ректор Академії мистецтв зі скульптури вже 1825 року виконав перший ескіз. Збір коштів для будівництва пам'ятника було оголошено у Херсоні, а й у всій Росії. Робота над великою моделлю почалася в 1829 році, до осені 1830-го була закінчена, а в 1831 відлита в Академії мистецтв відомим ливарником В. І. Єкимовим.

Князь Потьомкін-Таврійський зображений у кавалергардській формі часів Катерини, в латах, з непокритою головою. Біля його ніг — шолом, у правій руці — фельдмаршальське жезло, ліва спирається на меч. Оскільки Мартос був найбільшим представником російського класицизму, пам'ятник Потьомкіну скоріше нагадував одного з цезарів античного Риму, де майстер після закінчення з великою золотою медаллю Академії мистецтв 6 років вивчав твори античного мистецтва.

Статую висотою 2,9 метра було встановлено на п'єдестал із Вознесенського граніту. Навколо пам'ятника – 12 тумб, з'єднаних залізними ланцюгами.

Маркс став дорожчим.
У роки революції пам'ятник найсвітлішому (як-не-як князь) був накритий брезентом. Місцеві жителі охрестили його у такому вигляді привидом. 1921 року пам'ятник зняли, а 1922-го на його місці з'явився бюст Карла Маркса (1958 р. була встановлена ​​скульптура). Хоча походження Карла Маркса теж далеко не пролетарське, у розумінні товаришів з Херсонського ревкому він був набагато ближчим і дорожчим за херсонців, ніж якийсь князь, засновник міста. До 1944 року пам'ятник Потьомкіну тулився у дворі історико-археологічного музею, а потім зник разом з фашистами, що відступають.

Даєш народну передплату!
У наші дні п'єдестал пам'ятника пустує. Але так, здається, буде не завжди. Вирішено пам'ятник Потьомкіну відновити. Чотири місяці тому відомий херсонський скульптор (теж випускник Петербурзької академії мистецтв) Юрик Степанян розпочав роботу над малою моделлю пам'ятника (висота – 75 см, масштаб 1:4). Початкова модель була із пластиліну.

Скульптора захопила ідея відновлення символу міста (пам'ятник Потьомкіну вважався шедевром створення, гордістю Херсона). Художник працював, не шкодуючи ні часу, ні сили. Нині готова мала гіпсова модель. Наступний етап — глиняна робоча модель у натуральну величину, потім з неї знімуть форму та обіллють пам'ятник із бронзи, у майстернях Спілки художників.

Планується готовий пам'ятник привезти до міста до 1 вересня, а до 25 вересня встановити на своє місце. Але, як кажуть, швидко тільки казка дається взнаки. Вартість робіт перевищує 400 тисяч гривень. А їх поки що немає. Як і немає договору зі Степаняном, за всю роботу до сьогодні скульптор не отримав жодної копійки. Відомо також, що пам'ятник буде виготовлено не на бюджетні кошти, багато херсонців готові зробити внесок у відновлення історичної справедливості та повернути Потьомкіна до Херсона. Є рішення щодо створення спеціального фонду. Є навіть рахунок для пожертвувань.

Доля пам'ятника вирішується у ці дні. Час покаже, наскільки ми цінуємо свою історію. Можливо, буде оголошено всенародну передплату або знайдуться щедрі спонсори.

Буде прикро, якщо добре починання закінчиться нічим і ми так і залишимося Іванами, які не пам'ятають спорідненості.


Євген Стеценко
Газета "Новий день". 10.04.2003

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.