Бойові гусаки та півники Райко. Історія майстрині з Херсона, яка виготовляє патріотичні іграшки
29.03.2025 23:10Херсонська майстриня Світлана Мацюта понад 15 років займається виготовленням іграшок. Спочатку вона робила їх за зразками з інтернету, а під час окупації Херсона у неї виник задум створити авторські вироби з патріотичними мотивами. Через небезпеку обшуків жінка повернулась до цієї ідеї після деокупації правобережжя. Тепер у її колекції є херсонський бойовий гусак та півник Поліни Райко.
Світлана Мацюта займається творчістю у вільний від основної роботи час. Вона працює художницею в обласному музично-драматичному театрі.
"Спочатку це були прості ляльки Тільди, м'які іграшки, які були популярні, коти Саймони — різні такі забавлянки. Я продавала їх через інтернет або просто відносила в сувенірні магазини, звідки вони розходилися по Херсону. А там вже виїжджали на подарунки за кордон, в Америку", — сказала Світлана.
Під час окупації міста у неї виникла ідея створювати авторські іграшки за українськими мотивами. Але її реалізацію довелось відкласти.
"Ідей було в окупації багато, але було дуже страшно робити щось патріотичне. Почала шити сердечка, а чоловік каже: "Сховай. Не дай Боже, нас з цими жовто-блакитними сердечками десь "на підвал" відправлять." Я заховала їх далеко в шафу, щоб він не бачив. І, звісно, більше не робила, бо було дуже страшно: ходили по хатах, по будинках", — згадує майстриня.
До свого задуму Світлана повернулась після деокупації правобережжя Херсонщини. Так з’явились херсонські бойові гусаки з вишитим символом "дерево життя".
"Я вирішила зробити таких народних, національних гусаків. Я подивилась багато картинок і вирішила одягнути їх у вишиванки. Якщо є сорочка, то треба робити ще й штани чи шаровари. І я вирішила, що це буде занадто багато всього. Чи буде вгадуватись там гусак? І прийшла до мене думка, що треба просто йому на животику зробити вишивку і все. І він буде такий, яким я його собі придумала. На моє здивування, вони були дуже популярними. Тільки виставила їх у фейсбуці, як люди одразу: "Я хочу, я хочу!" Кожен день їх робила десь протягом пів року", — розповіла жінка.
У лютому 2025 року вона розпочала роботу над черговою авторською іграшкою, образ якої взяла з наївного мистецтва.
"Дуже давно хотіла зробити саме щось із творчості Марії Примаченко, але це було б просто. Таких іграшок дуже багато й треба брати щось своє. Своє — це Поліна Райко, народна художниця, яка жила в Олешках. Тож я зробила півників з малюнків, які були у неї над ліжком, де вона спала", — сказала Світлана Мацюта.
За її словами, вона не робить однакових виробів. Її гусаки та півники відрізняються один від одного вишивкою чи розписом. У планах майстрині виготовити ще кілька іграшок за творчістю Поліни Райко.