on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

20.04.2024, 14:28

"Ескізи вільної весни". У Херсоні художниця представила виставку картин у стилістиці самчиківського розпису

  Херсонка Олена Маляренко презентувала виставку картин у стилістиці ...
20.04.2024, 14:24

На концертах збирає гроші на потреби ЗСУ. Історія адвоката та музиканта з Херсона

  Херсонець Дмитро Ігнатов 20 років працює у правовій сфері ...
20.04.2024, 14:17

Онлайн-екскурсія Гозадінови - херсонська та маріупольська гілки династії

  19 квітня пройшов ще один віртуальний захід у межах проєкту ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Релігії в Таврії > Перлина православної Херсонщини

Перлина православної Херсонщини

Цього місяця виповнилося 210 років з дня заснування Корсунського Богородицького жіночого монастиря в селі Корсунка біля Нової Каховки. Архієпископ Херсонський і Таврійський Іоанн, на запрошення Єпископа Новокаховського и Генічеського Філарета, здійснив разом з Єпископом Філаретом і Єпископом Конотопським і Глухівським Романом Божественну літургію на честь Корсунської ікони Божої Матері.

Таврія кінця XVII століття стала свого роду «землею обітованою» для російських старообрядців, котрих переслідували на батьківщині за розбіжності у поглядах з офіційним православ'ям. Корсунський монастир був створений у 1784 році архімандритом Дорофеєм за наказом князя Потьомкіна. Монастир досить швидко перетворився на справжній духовний центр старообрядства та стародавнього православ'я.
У 1784-93 роках було зведено монастирський собор Корсунської Богородиці. Поряд знаходилася трьохярусна дзвіниця, висотою більше сімдесяти метрів. З неї було видно не лише всі землі монастиря, а й околиці Херсона. Монастир оточений чотирма баштами, увінчаними восьмикутними хрестами. На північ знаходилася трапезна з церквою святого Михайла (єпископа Синадського), на схід - Церква Святого Дмитра Солунського. Від Східних воріт, обсаджена фруктовими деревами, архієрейська дорога (нині вул. Набережна) вела до цвинтарного храму Всіх Святих, де ховали видатних благодійників монастиря. З 1845 Корсунський монастир став приймати і православних іноків, а в II половині XIX століття перетворився у винятково православний монастир.

У радянські часи доля монастиря, як і більшості святинь Таврії, була трагічною. 1930 його закрили й передали радгоспу, що був частиною заказника «Асканія Нова». Пізніше тут був дитячий будинок, потім - школа соціальної реабілітації для малолітніх правопорушників, життя яких описано у відомому романі Олеся Гончара «Бригантина». Невиправну шкоду архітектурному ансамблю монастиря було нанесено в шістдесятих роках: розібрано частину собору, дзвіницю, будинок архієрея, два готелі за монастирськими стінами. Від монастирського комплексу до наших часів залишилося 8 будівель. Лише в 1999 році в Михайлівській церкві було відновлено богослужіння. «Ми очень гордимся тем фактом, что живем в такой исторически значимой части Херсонской области и имеем непосредственное отношение к святым местам. В нашем селе витает особый дух святости и величия, связанного с когда-то знаменитым на всю Русь монастырем. Каждый год сотни паломников и туристов приезжают в Корсунку, чтобы приобщиться к этому духу», - говорить місцева вчителька Уляна Карпуша.

Перебудована в радянські часи на водонапірну башту, Дмитрівська церква досить рідкісний для України, але поширений у центральній Росії тип храму «иже под колоколы». Зовнішньо будівля скоріше нагадує оборонну башту, ніж церкву. Архітектурний декор скромний, але величний, що характерно для старообрядців. Нині йде боротьба за повернення Свято-Дмитрівського храму православній церкві.
Вціліла кругла північна башта храмової будівлі увінчана гніздом бусолів. Ніхто з місцевих жителів вже не пам'ятає, скільки років лелечій оселі. У народі снує повір'я: якщо навесні пара птахів повертається до свого дому, це віщує селищу добро і процвітання. Старші люди кажуть, що багато років гніздо височіло пусткою на баштовому куполі. Цієї весни лелеки знову повернулися до Корсунки. Можливо, у світлі перипетій, пов'язаних з відновленням храму, цей символічний момент віщує Корсунському Богородицькому монастирю повернення бувалої слави.

Руслана Мітюхіна
«Наддніпрянська правда плюс».- №3 (3).- 10.2013.- стр.24

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.