Пляжні пристрасті херсонців
Так само, як театр починається з вішалки, Херсон починається з річки. Дніпро дарує нам чудові береги, неповторні плавні та рятівну прохолоду. Хтось рятується від спеки на дачі, хтось їде на море, але чимало херсонців залишаються в місті. Де вони можуть поплавати і позасмагати?
Демократичний гідропарк.
Перше місце за популярністю впевнено утримує гідропарк. До нього можна дістатися з будь-якого району міста. Маршрутні таксі наввипередки з тролейбусами доставляють сюди у вихідні тисячі херсонців і гостей міста. Вхід — безкоштовний. Економні тут можуть «відтягнутися» на одну гривню: купити склянку квасу, зважитися й на додачу — зайти у тир і зробити один постріл. Після цього можна безкоштовно поплавати...
— Якщо не зараз, то коли ж? Спека примушує дійти до пляжу навіть найвідчайдушніших трудоголіків, — пояснює своє перебування на пляжі молодий підприємець Віталій. — А що ж говорити про тих, хто приїхав до нас за сотні кілометрів тільки заради відпочинку у дніпровських плавнях?
— Для нас кожна година, проведена поза пляжем, — неприпустима витрата лічених днів відпустки, — приєднується до розмови Людмила з Тернополя. — Торік я з друзями відпочивала в Криму. Чесно кажучи, не сподобалося. Всюди натовп, страшна дорожнеча, спека, а на пляжах — жодного місця, де можна було б захиститися від сонця. Дефіцит тіні!
— Гідропарк — найкраще для молоді місце відпочинку, — вважає вже засмаглий до чорноти Максим, котрий приїхав сюди разом із дівчиною. — Тут екстрим на кожному кроці. Он студентки топлес засмагають. А он там подалі, подейкують, тусуються свінгери, які навіть не соромляться перехожих...
До послуг голих, напівголих і одягнених відпочиваючих — численні атракціони, кафе, бари, катамарани і навіть таке досягнення цивілізації, що, нарешті, до нас дійшло, — біотуалети. Слід віддати належне місцевій адміністрації: на березі і в парковій зоні — чисто.
Безсумнівно, головна родзинка гідропарку — острів, «увесь вкритий зеленню, абсолютно весь». Тут дійсно є чимало місць для любителів романтики та усамітнення. Лише час від часу місцеві «джунглі» наповнюються криками мешканців міні-зоопарку, розташованого на острові. Розслабитися на пісочку можна в багатьох бухточках, які ховаються від сторонніх очей за густими деревами і кущами. Одним словом — рай для закоханих.
Круті відпочивають на крутому березі.
Ще декілька років тому пляж біля колишньої турбази «Лілея» був улюбленим місцем відпочинку не тільки мешканців ХБК. Подивитися на Дніпро з високих схилів, покупатися й позасмагати сюди приїжджали навіть жителі мікрорайону Корабел, оточеного з усіх боків водоймищами. Візитною карткою пляжу став радянський військовий катер часів Великої Вітчизняної, який начебто вистрибнув з води і завмер на постаменті.
Сьогодні поруч з ним чомусь майорять прапори США та Євросоюзу, а дорога до пляжу вщент заставлена дорогими іномарками: начебто на міжнародний семінар з'їхалися. Ярмарок пихи продовжується за входом на платний пляж, чітко поділений на місця для заможних і не дуже.
Соціальний стан пляжника без проблем можна визначити уже біля каси, коли той купує квиток, який дозволить йому насолоджуватися радощами життя. Для крутих — окремий басейн з кришталево-прозорою водою. Вартість задоволення — 30 гривень з людини. Для пересічних громадян — «демократична» пляжна зона. За 5 гривень можна і в Дніпрі поплавати, і душем скористатися, і навіть води з фонтанчика попити. За користування шезлонгом доведеться заплатити 10 гривень, а якщо душа просить бунгало — треба буде розкошелитися на 15 гривень.
Виняток зроблений лише для пенсіонерів, котрі можуть безкоштовно відпочити там, де всі інші платять по 5 гривень. Діють знижки і для дітей.
— Так, дорого, — але що ви хочете? Зараз безкоштовно нічого не робиться, — говорить інтелігентна жіночка в темних окулярах, яка млосно ніжилася під сонячним промінням. — Ви подивіться, яка навкруги чистота. Продумано все до дрібниць. Тут відчуваєш себе в повній безпеці. І на воді, і на березі. Не боїшся, що можуть щось поцупити. Лежиш собі, спокійна, розкута, безтурботна. Одним словом, територія насолоди. І головне, все це — майже в центрі міста.
За словами багатьох відпочиваючих, на такому пляжі можна жити тижнями, оскільки все необхідне тут передбачено. Місцевий пляж відносно безпечний: постійні рейди міліції, служба матросів-рятувальників, котрі ні на хвилину не залишають свій пост, вселяють відчуття впевненості.
Тінейджери обирають фонтани.
Пляжі — не єдине місце масового відпочинку херсонців. Деяких тінейджерів спека заганяє у фонтани. Благо, що цього року багато з них працюють. Особливою популярністю серед підлітків користується каскад фонтанів біля готелю «Фрегат». Вони тут днюють і ночують. Враження таке, що у них уже виросли зябра. Побачивши наших доморощених іхтіандрів, туристи-іноземці відразу ж достають фотокамери. Школярі позують професійно, з задоволенням.
— А ми любимо купатися на набережній, — радісно повідомляють хлопці з Таврійського і Північного мікрорайонів. — Велосипедом дістатися сюди просто і швидко, а на шостій «маршрутці» — взагалі з комфортом: підвозять ледве не до води.
У ці спекотні дні на набережній ніде чайці сісти — навкруги лише стрибуни у воду, які з задоволенням пірнають в теплі дніпровські хвилі. Їх аніскільки не бентежать численні човни, мотоботи та яхти, які постійно швартуються до набережної.
Усі, з ким довелося розмовляти, в один голос переконували: неважливо, де відпочивати, головне — в якій компанії.
Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Газета "Новий день", 6 липня 2006