on-line с 20.02.06

Арт-блог

22.12.2021, 11:41

Але згадати потім ріки ці і монохром засніженої крони, цю лінію рядка і оборони, цю риму, як троянду у руці.

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Новости региона

19.01.2022, 15:08

У Херсоні відкривається виставка про військове дитинство

19.01.2022, 11:11

"Щедруємо за Україну і безпеку". Херсонці провели акцію проти домашнього насильства

18.01.2022, 15:04

Музикaнти Xepcoнcькoгo дepжунiвepcитeту cтaли учacникaми музичниx "Piздвяниx зуcтpiчeй"

Поборник рідного слова

Ім'я відомого в Україні, близькому та далекому зарубіжжі поета, прозаїка, драматурга, автора творів для дітей, полум'яного пропагандиста і поборника української мови та літератури, співця херсонських степів, смаглявої Таврії не потребує презентації серед української громадськості, творчої інтелігенції, студентської та учнівської молоді. Уже більше трьох десятків років Микола Іванович Братан належить до активнодіючих письменників сьогодення. Його перо настроєне на події, що відбуваються, і на факти нашого життя він відгукується незабарно. А книги його - то яскраве тому свідчення: з кожної сторінки повіває сучасністю, актуальністю, добротою, турботою про день завтрашній. Саме такі книжки викликають закономірний інтерес до творчості письменника, бо всю свою творчу наснагу, все полум'я своєї душі він присвятив оспівуванню людини - трудівника, просторів рідної Херсонщини, долі України та її народу.

На його творах виховалось не одне покоління майбутніх господарів країни, людей, щедрих серцем, Микола Братан- людина природженого таланту, полум'яного, романтичного працелюбства. «Він
- лірик у найвищому вимірі цього слова. І романтик. Він не виписав
- виспівав свою Таврію: і Херсон, і рідне село ( особливо у вінку сонетів « Правда хліба»), і кораблі, що виходять у море від таврійських берегів, і тих дивних журавлів, що не дають спати чутливим серцям, - все зігріте його душею» .Так про М. І. Братана сказав поет Михайло Шевченко.

Обрії неспокійного серця Майстра розмаїті та безмежні. У його творчому доробку - біля ста поетичних, прозових, драматичних книжок, передмов до творів побратимів по перу, рецензій, критичних статей. А ще - сотні пісень на його слова, написаних професійними композиторами: О. Рож-ком, В. Плаксеєвим, М.Павлюком, Г.Токаревим, В. Стеренком, Є. Сівцовим, В. Другапьовим.

Його творчість розмаїта за тематикою та формою, поліфонічна за тембром, широка за тематикою і жанрами. Вона призначена, як дорослому вибагливому читачеві, так і юним, малим і найменшим дітлахам. Кожен письменник обирає собі найближчу, найріднішу його життєвому досвідові і неодмінно своєму ідеалові людини в тому часі, в якому живе. Найдорожчою темою, а отже й ідеалом для Миколи Івановича Братана завжди були і залишаються доброта, гідність, милосердя, поклоніння сонцю, степу, праці й любові, красі людської душі в найрізноманітніших її проявах. Наріжним каменем його творчості є ідея людяності та доброти. Вона не тільки відбиває світоглядні позиції автора, а й визначає суть його героїв, їх поведінку, вчинки, мораль.

Виходець із хліборобського роду, письменник добре знає життя селянства з його одвічними турботами, радощами й тривогами. І не дивно, що в більшості його творів відображено життя села минулих часів і сьогодення.
Романи « Діждалися весілля» (1981), «Перепелина ніч»{1988), «Бережина» 1 (1995), «Танго над лиманом »( 2 0 0 1 ) присвячені господарям наших хлібних таврійських ланів. У них переважає гостре, влучне слово; він торкається ним до злободенних тем, спрямовує вістря сатири проти пристосуванців і кар'єристів, віддає перевагу тим, хто у роки Великої Вітчизняної війни стояв у двобої з фашистами на смерть і ціною власного життя виборював наше сьогодення.

Один перелік назв написаного М. Братаном, напевно б, не вмістився на десятках аркушів. Це - ціла поличка у книжній шафі! А чого варта поетична збірка вибраних творів «Семенівське шосе»? Впевнена, що вона, як і попередні, не загубиться ні в шафі прихильників творчості поета, ні в книгозбірнях міста, області, України. Бо цей збірник мудрий, життєво виправданий. Він написаний із любов'ю до рідного дому, шанобливого відношення до людей, які близькі та дорогі поету, бережливого відношення до українського слова, витонченого стилю і колоритних образів.

Живуть в ньому якась невгамовна енергія, світла аура, і вона обіймає всіх, хто долучається до слова Майстра, до поетичної краси. А краса, добро, любов переважають у його творах. Непросте минуле і складне сьогодення, труднощі, які випали кожному із нас, болем відгукуються у його творах. Філософські та морально - етичні проблеми звучали у поета у всі часи. Згадаймо його драматичні поеми «Сердитій бог», «Колюча нива», «Лукавий сон», «Сузір'я плеяд» та інші. Вони і сьогодні хвилюють письменника і громадянина, знаходять відгук у серцях вдячних читачів.
У День святого Миколая та День народження письменника зичимо міцності духу і здоров'я, творчої наснаги на многії літа!

Таїсія ЩЕРБА
Херсонський вісник.-18.12.2008

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.