on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

19.04.2024, 15:15

Проєкт «Вишивана Херсонщина»

До Дня Вишиванки започаткований проєкт «Вишивана Херсонщина». Для ...
19.04.2024, 11:56

На Херсонщині понад 10 000 пам'яток історії та культури. У якому стані більшість з них зараз — невідомо — ОВА

  У якому стані наразі перебувають більшість пам'яток історії ...
19.04.2024, 11:45

"Не занурити в глибину навколишнього жаху, а подарувати посмішку", - херсонська художниця Яна Голуб'ятникова

  Наразі в роботах херсонської художниці Яни Голуб'ятникової не ...

 

Справжній козацький куліш

Минулого вікенду, 5-6 вересня у заміському салоні «Драконяча садиба», що на Вільховому Дніпрі, відбулася незвичайна арт-акція. У ній взяли участь представники Херсонського клубу історичної реконструкції, Херсонського фотоклубу «Свіжий погляд», Літературного клубу «Чумацький шлях», а також низка інших творчих людей, включаючи бардів та журналістів.

Основна дія розгорталася навколо «реконструкції» приготування в польових, а точніше, плавневих умовах справжнього козацького кулішу. Особливий колорит дійству, яке фіксувалося на фото та відео, надавали «кулінари»-козаки у повному екіпіруванні. Включаючи і знамениті шаровари "шириною в Чорне море..."

З історії знаємо, що у другій половині XVI в. запорізькі козаки заселяли та освоювали Нижню Наддніпрянщину. Уздовж Дніпра вони заснували низку переправ: Голий Перевіз (недалеко від Голої Пристані), Таваньська (біля Берислава), біля сучасних сіл Микільське, Тягинка, Каїри. А неподалік сучасних сіл Давидів Брід, Золота Балка запорожці заснували зимівники, які являли собою невеликі поселення для заняття скотарством, риболовлею, землеробством та іншими промислами. Одне із козацьких поселень виявлено у північній частині Карантинного острова.

Козаки, люди вільні та волелюбні, надавали перевагу простій їжі, яка давала їм сили, була смачною, здоровою і готувалася з мінімуму продуктів. Найчастіше як і перша, і друга страва був куліш — каша з пшона, заправлена смаженим салом. Щоб отримати повне уявлення про козацьке «меню», варто прочитати «Енеїду» Івана Котляревського, де воно представлено найповніше та яскравіше. У суботу (5 вересня) фотографи, журналісти, поети спостерігали, як козаки з Херсонського клубу історичної реконструкції готували куліш зі шкварками та цибулею.

Щоб зварити справжній козацький куліш, потрібно всього три основні компоненти - пшоно, цибулю і сало на засмажку, - говорить Андрій Лопушинський, науковий співробітник Херсонського обласного краєзнавчого музею. - Сало нарізають крупно, кладуть на дно казана, коли воно зашкварчить, додають нарізану цибулю. Коли вона підрум'яниться, у казан засипають пшоно і заливають водою. Причому тоді воду можна було брати прямо з Дніпра.Хвилин через 30, коли куліш майже готовий, його солять і ретельно перемішують.До речі, пшоно - єдина крупа, яка не псується, якщо її намочити в солоній (морській) воді, можливо, саме ці якості й зробили його популярним у воїнів – козаків, автор цих рядків була свідком священнодійства біля вогнища і цю страву покуштувала.

А потім всезнаючий Інтернет видав про пшоно наступну інформацію:
Пшоно - найчистіший центр сили, ніби спеціально створений для людей зі слабкими тканинами. 1. У ньому багато кремнію - мікроелемент, з якого всі живі істоти будують свої кістки, панцирі та шкаралупу, а також шкіру, волосся та нігті. 2. Високий вміст міді надає тканинам додаткової еластичності. 3. Багатий вміст клітковини, яка м'яко і обережно очищає кишечник від шлаків. Інші позитивні властивості: дуже багато заліза, яке зв'язує кисень у крові та дуже добре засвоюється в комбінації з вітаміном С. Крім того, пшоно постачає організму фтор (зуби!), магній (нерви!) та марганець (ензими та гормони). Гіркий присмак зникне, якщо крупу перед приготуванням ошпарити окропом або обсмажити всуху на сковороді. Потім 1 частину пшона варити з 2,5 частинами води близько 10 хвилин і після цього дати трохи розпаритись. Залишається повною загадкою, звідки у другій половині XVI козаки могли дізнатися про користь пшона – Інтернету ж у них не було!

Фото надав В'ячеслав Мороз

http://kraevedení.net/forum/viewtopic.php?f=16&t=584&start=0&sid=c135fec754797031f47b838fe665afe5&view=print

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.