on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Організації > Музика > Рок-фестиваль "Рок-н-Рол Таврійський"

Рок-фестиваль "Рок-н-Рол Таврійський"

Рок-н-рол Таврійський, фестиваль з минулого тисячоліття

Чи знаєте ви, що найстаріший музичний молодіжний фестиваль на Україні своєю появою на світ зобов'язаний Новій Каховці? До того ж зародився він не просто в минулому столітті, а, як це не дивно звучить, в минулому тисячолітті.

У серпні далекого 1986 року в новокаховському Літньому театрі відбувся перший на Україні рок-фестиваль «Рок-н-рол Таврійський». Подія ця була до того незвичайною навіть для часів перебудови в Радянському Союзі, що одразу потрапила на сторінки найбільш тиражної тоді газети «Комсомольської правди». На шпальтах «Комсомолки» розгорілася гаряча дискусія з приводу того, а чи мають право комсомольські функціонери – а саме вони були організаторами і ідейними натхненниками новокаховського фестивалю – очолювати молодіжний фестиваль з сварливим префіксом «рок». Переважна більшість читачів віднеслась позитивно до ініціативи провінційних комсомольських ватажків, і фестиваль поступово став обростати зв'язками і ставати все більш і більш популярним.

З рок-н-ролом по життю.

В кінці 80-х років ХХ століття Нова Каховка на фестивальній карті СРСР була помітніша і більша за решту українських міст. Пояснювалося це неформальним, творчим підходом до організації заходу як такого. Саме на новокаховському «Рок-н-ролі Таврійському» зародилася традиція проводити неформальне свято для учасників і гостей фестивалю під назвою «Посвячення в козаки», який проходив просто неба в пейзажних дніпровських плавнях з незмінною козацкою юшкою, таврійським вином, акустичними гітарами і задушевним спілкуванням.

Одесити на новокаховське свято року незмінно прибували по воді, скуповуючи всі квитки на «Метеор», що курсував у той час по Дніпру, кияни зазвичай окуповували загальні вагони в поїзді Київ-Херсон,  дніпропетровські і херсонські групи дружно коротали час в автобусі, а росіяни вважали за краще добиратися в українську глибинку за допомогою цивільної авіації.

Назвами сподобавшихся груп – «Кому Вниз», «Мед Хедз», «КПП», «Сад», «Дикий Мед», «ТОК» та інш. – обписувалися підворіття і трансформаторні будки, а з самими музиканти фанати завжди могли запросто поспілкуватися на міському пляжі, добре, що він розташований всього в 50 метрах від Літнього театру.

Саме на «Рок-н-ролі Таврійському» було організовано перше в історії вітчизняних фестивалів наметове містечко для «фанів», приїхавших до Нової Каховки з різних куточків не тільки Радянського Союзу, але навіть з Польщі, Голландії, Австрії... Адже тоді, як і сьогодні, в цьому затишному містечку на березі Дніпра катастрофічно не вистачало готелів. Музикантів розселяли і на плавучому гуртожитку, що іменувався «дебаркадер», і ця традиція єднання музикантів з водними просторами потім знайшла своє продовження на «Тарвійських Іграх».

Саме на першому новокаховському фестивалі вперше прозвучали перед широкою аудиторією пісні в стилі «рок» українською мовою у виконанні групи «Криголам». Зараз тільки ледачий український виконавець не має в своєму репертуарі пісень на державній мові, а для того часу це було мало не подвигом. За що, до речі, рокерам і діставалося від різних офіційних інстанцій, починаючи від відділу культури і закінчуючи ідеологічними відділами компартійних організацій всіх рівнів. Тому настирливі комсомольські організатори на зло «старшим товаришам» з метою пропаганди свого дітища і захисту молодіжних інтересів першими в країні стали видавати свою неперіодичну, неформальну газету «Действие-Дія». У ній комсомольці почали з музики і молодіжної моди, а з часом добралися і до політики, особливо – до виборів в місцеві органи влади. І незабаром отримали своє представництво в міськраді. Першими в комсомольській історії зайнялися вони і виготовленням сувенірної продукції – значки, футболки, кепки з логотипом новокаховського фестивалю користувалися скаженою популярністю.

У 1992 році вперше у фестивальній історії нечуваним для провінційного містечка тиражем 5 тисяч екземплярів вийшла в світ книжка про історію фестивалю. Відбулася ця подія напередодні відкриття першого фестивалю «Таврійські Ігри», основною частиною якого тоді був «Рок-н-рол Таврійський». Музичний марафон в Новій Каховці і Каховці продовжувався тоді впродовж 5 днів. А ще через декілька років «Рок-н-рол Таврійський» перший серед вітчизняних фестивалів став «пересувним»: фестивальний маршрут проходив через Херсон, Нову Каховку, Енергодар, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Донецьк... Причому, як це не дивно, автобус з музикантами і трейлер з апаратурою колесили по містах і селах без якої б то не було передвиборної агітації і фінансової вигоди, а просто так, для задоволення «фанів» і кайфом для самих себе.

Зараз важко навіть уявити яке неприйняття з боку міських властей зазнавали організатори новокаховських фестивалів, але це було, було...  В останній момент перед відкриттям заходу за сценою міг з'явитися представник пожежної охорони і оголосити, що фестиваль не відбудеться внаслідок можливого спалаху залу. А наступного дня в тому ж самому залі спокійнісінько в такому же «пожеженебезпечному» становищі виступав з концертною програмою загальний улюбленець партії і народу Йосип Кобзон. Напередодні фестивалю влада могла оголосити, що місту загрожує епідемія холери, а тому до Нової Каховки не можна пускати волохатих музикантів з інших міст. А в 1991 році фестиваль і зовсім співпав по термінах із спробою державного перевороту – "ГКЧП"! Але організатори не схибили і все-таки провели своє музично-молодіжне шоу під девізом: «Краще «важка доля», ніж «залізна рука»!».

Ще «доблесні» міські власті своїм офіційним розпорядженням могли заборонити продаж пива у всій парковій зоні на всі дні проведення фестивалю. А озброєний до зубів міліційний спецпідрозділ «Беркут» замість виконання своїх прямих функцій по охороні громадського порядку міг з'явитися на фестивальній сцені і автоматами виштовхати звідти пітерських музикантів групи «НОМ» тільки за те, що їх начальникові не сподобалась присутність в тексті пісні лайливого (на його думку) слова «педераст»! А за демонстрацію з сцени сідниць бас-гітарист херсонської групи «Остання Зима» був умовно засуджений на два роки. Це все було, було...

Така постійна неповага і опір з боку міських властей Нової Каховки таки доконала «Рок-н-рол Таврійський», що він на якийсь час впав в летаргічний сон, або в кому, якщо хочете. Але помудрівші, хоча і не розгубивши властиву їм енергетику, музиканти, які пройшли свого часу через горнило новокаховського фестивалю, все частіше і частіше відчувають ностальгію по його незабутній атмосфері і духу. Тому останнім часом в музичному колі «вольних рокерів» все частіше стала просуватись ідея про відродження новокаховського фестивалю «Рок-н-рол Таврійський». До фестивалю наступного року вже навіть і "слоган" придумали: «Рок-н-ролл Таврійський: 20 років по тому», - ну чим не привід для супертусовки під гуркіт року, блюзу, мотоциклів і жерстяних пивних банок?! А процес реанімації рок-феста вирішено провести цього року. Причому в два етапи. Перший етап воскресіння «Рок-н-ролу Таврійського» пройшов напередодні дня молоді в Херсоні, причому воскресіння показало, що пацієнт швидше живий, ніж мертвий!

Чи є пророки в своїй вітчизні?  На просте питання: «Чому новокаховський фестиваль почали реанімувати було вирішено саме в Херсоні, а не «по місцю приписки»?» - є проста відповідь – та тому, що немає пророка в своїй вітчизні. Свого часу міські власті Каховки з розумінням віднеслися до загального з Новою Каховкою дітища – «Таврійським Іграм» - і підтримали фестиваль. А ось новокаховські міські «боси», навпаки, визнали фестивальний рух молодіжними дурощами і поставили жирний хрест на перспективах його розвитку. Від такої недалекоглядності попередників до цих пір кусають лікті нинішні новокаховські керівники. На жаль, ще раз підтвердилась народна мудрість: що маємо – не зберігаємо, втративши – плачемо. Цього разу причина тимчасової «імміграції» «Рок-н-ролу Таврійського» прозаїчніша. Саме у Херсоні під час автопробігу потягу дружби «помаранчевої революції», що супроводжувався рок-концертом, зустрілися люди, які в різний час як організовували новокаховський рок-фест, так і виступали на ньому. В результаті «слухали – ухвалили»: у разі перемоги революції обов'язково труснути старовиною під прапором «Рок-н-ролу Таврійського». І непогано труснули, доречно зауважити!

Фестивальна сцена була встановлена біля обласного драмтеатру, буквально в декількох кроках від скверу, де зовсім недавно був відновлений пам'ятник засновникові Херсона – князеві Олександру Потьомкіну-Таврійському. Отже в сусідстві відроджених Потьомкіна-Таврійського і «Рок-н-ролу Таврійського» було щось символічне. Херсонська звукозаписна студія «Online-records» основний фінансовий і організаційний клопіт на цьому першому етапі реанімації старого українського фестивалю взяла на себе, а «батькові» «Рок-н-ролу Таврійського», депутатові новокаховської міськради Сергію Цигипі залишалося тільки з'явитися на сцені і привітати друзів і учасників свого дітища, що подорослішало. Що він із задоволенням і зробив перед виступом дніпропетровської групи «ТОК», яка вперше з'явилась на фестивальному майданчику «Рок-н-ролу Таврійського» в далекому 1987-му році.

Своїм виступом «рокери» наочно показали і довели, що на сьогоднішній день є однією з кращих груп не тільки на Україні, але і, мабуть, на території всього СНД. В усякому разі, програма з їх останнього російськомовного альбому «Буду первым» нітрохи не поступається по щільності звучанням і мелодізму кращим московським групам - «Арии» і Кипелову. Голос вокаліста Андрія Підгайного нагадує задиристий «ТОК» 15-річної давнини, а поява у складі «ТОКа» професійного клавішника Стаса Ляшенко додало саунду групи якогось тільки йому властивого шарму. У найближчих планах групи – «закордонні» гастролі в столиці Росії, а поки «рокери» розминаються на фестивалях. Причому, судячи по реакції публіки, фестивальна розминка в Херсоні вдалася на славу.

На фестивальній сцені з'явились і «динозаври» української рок-музики – «Криголам», що брав участь ще в найпершому новокаховському рок-фесті. Беззмінний лідер групи і автор всіх композицій Володимир Демченко був, як і личить «монстрові» року, спокійний, ставний, в міру дотепний і небагатослівний. Пісні його мало чим відрізнялися по мелодиці від тих, що грав «Криголам» на зорі своєї юності. Але тексти були з великою поправкою на день сьогоднішній. Іншими словами нинішній «Криголам» - це погіршений варіант «Статус-кво», що протягом багатьох років підряд грають майже одні і ті ж пісні, але, проте, мають своїх поклонників.

Відкривати ж нинішній «Рок-н-рол Таврійський» довірили херсонській команді «Кондратьев Бэнд». Традиційний англомовний ритм-енд-блюз у виконанні «кондратьевих» відразу ж настроїв публіку на фестивальну хвилю – на площі почалися танці і веселість. Відмінною рисою групи, крім того, що вони не грають жодної своєї пісні, була ефектна бас-гітаристка, яка дуже професійно поводилася з своїм інструментом. Ну і, звичайно ж, губна гармошка фронтмена групи Влада Лося завжди оригінальна і впізнанна по звуку.

Назва скадовської групи «Метанойя» говорить сама за себе. Походить воно, судячи з усього, від двух слів – «метал» і «паранойя». Виступ скадовчан був під стать цим двум словам: старше покоління воно разпугало, а декому з «покоління next» сподобалось. Одним словом – повна «метанойя».  

Проте порадували своїм професіоналізмом інші гості фестивалю – «АВВА» (не путати з «АББА») із Сімферополя, харківська група «Вік.No» та столичний «Тол». Кажна з цих груп по-своєму була гарна: декому сподобалась тяжка музика з мотивом релігіозності в виконанні кримчан, іншим - «хард-кор» києвлян, а деякі "кайфували" від харьковчан.

"Не ударили в грязь лицом" і місцеві рок-умільці: «Ремонто Буви» був нашою відповіддю (причому відповіддю шикарною) молдавському «Здоб ши Здубу», особливо класно звучала і виглядала духова секція. Як завжди рівно відіграв «Флинт» і «Ролекс». А «господарі» майданчика – група «On-Line» - своїм виступом ще раз показала, що на сьогоднішній день є однією з кращих херсонських груп. Варто відмітити, що Ганна, вокалістка «Оn-Line» ще і виконувала роль ведучої «Рок-н-ролу Таврійського».

За задумом організаторів другий етап воскресіння «Рок-н-ролу Таврійського» повинен відбутися на його історичній батьківщині – в Новій Каховці напередодні Дня Незалежності. Групи, як піонери, до виступу на фестивалі завжди готові, апаратура теж. Справа за малим – спонсорами і хоч би символічною підтримкою міських властей. У Херсоні, до речі, проведення «Рок-н-ролу Таврійський» було навіть завізовано розпорядженням міського голови, а перший день фестивалю спонсором була одна з новонароджених політичних партій. Новій Каховці в цьому відношенні дещо складніше – вона у котрий раз залишилася без голови міського. Та зате там живі фестивальні традиції і також є купа політичних партій. Отже є надія, що числа 23-24 серпня «Рок-н-рол Таврійський» порадує своїм відродженням і Нову Каховку. Що б всім дійсним шанувальникам цієї нестаріючої музики щиро хотілося.

30.04.2005 Рок-Архивариус
Источник:
http://rock.kiev.ua/arhiv/364/

Статті

22.04.2009 Dneproboogie над Дніпром
21.11.2006 Рок-н-Ролл Таврический, осенний отборочный тур.
06.07.2006 В Херсоне звучал рок-н-ролл
01.07.2005 Рок-н-ролл жив!

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.