on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Новини регіону

11.09.2024, 20:52

14 вересня – День українського кіно

  Щороку у другу суботу вересня в Україні відзначають День українського ...
07.09.2024, 13:02

Фестиваль "Мельпомена Таврії" запрошує на заходи в артхабі Херсона

  Запрошуємо на події 26-го Міжнародного театрального фестивалю ...
03.09.2024, 22:24

Влада РФ визнала вивезення з Херсона до Криму понад 12 тисяч картин – ЦЖР

Російські сили вивезли з Херсона до Криму понад 12 тисяч картин, заявив ...

 

Все життя - захоплення


15.03.2007

У Херсонському краєзнавчому музеї є зал, присвячений великому полководцю А. В. Суворову. Експозиція створена на основі колекції, яка безоплатно надійшла від громадянина нашого міста Л. К. Ширяєва.

У 1993 році після тривалої та тяжкої хвороби Леонід Костянтинович пішов із життя. Про нього залишилася добра пам'ять, як про безкорисливий трудівник, краєзнавець, колекціонер, книголюб.

Л.К. Ширяєв прожив нелегке життя. Двічі був необґрунтовано репресований, сидів у в'язницях, перебував у таборах, відбував заслання у Сибіру. Щоправда перемогла. Леоніда Костянтиновича повністю реабілітовано. Всі труднощі, негаразди, що зустрічалися на шляху, прикрашало його захоплення збиранням.

Шлях колекціонера починався з раннього віку, з 9 років. Він тоді збирав, за його ж виразом, «будь-яку всячину», що залишилася в місцях Запорізької Січі: старовинні монети, курильні трубки, гудзики. У пошуках цікавих знахідок йому допомагали учні та викладачі церковно-парафіяльної школи та гімназії, в яких він навчався. У Катеринославі та Херсоні Л. Ширяєв був частим відвідувачем музеїв. Тут він познайомився з відомими істориками, краєзнавцями Д. І. Яворницьким, В. І. Гошкевичем, пізнавав ази археології. У них черпаючи знання про давню історію краю.

В. І. Гошкевич брав Льоню Ширяєву та інших хлопчаків із Забалки на розкопки курганів та городищ, посилав на пошуки старожитностей у кучугури. Вже будучи дорослим, з іншими хлопцями та зі своїм онуком Леонід Костянтинович як керівник продовжував їздити до кучугурів. І знову з'явилися археологічні знахідки: крем'яні та бронзові вироби, фрагменти посуду та інші предмети, що оповідають про життя та діяльність стародавньої людини. Усі знахідки надходили до музею. Там відбирали необхідне, решту повертали краєзнавцям. Так поступово зібралася Л. К. Ширяєва колекція старожитностей. Колекціонував також монети, поштові марки, старі листівки з видами Херсона. Будучи на Донбасі, зібрав чудову колекцію відбитків та скам'янілостей кам'яновугільного періоду. На жаль, вона загинула під час Великої Великої Вітчизняної війни.

Число збирачів у Херсоні поступово зростало. Це дозволило на початку 60-х років створити міське товариство колекціонерів, одним із активістів якого був Леонід Костянтинович.
З роками тематика колекціонування Л. К. Ширяєва зазнала змін. Вона ставала конкретнішою, дедалі більше його тягло краєзнавство, героїчне минуле нашого народу. Так у колекції з'явилася суворовська тема. А все почалось із однієї дати.

В 1950 широко відзначалося 150-річчя від дня смерті А. В. Суворова. До цієї дати було видано багато нової літератури. У газетах та журналах з'явилися великі публікації про Олександра Васильовича. У цей час Л. К. Ширяєву, що знаходився на засланні в Сибіру, потрапив до рук спеціальний номер «Вогника» з кольоровим портретом Суворова. Це було початком його захоплення великим полководцем. Невдовзі він купив для зборів К. Осипова «А. В. Суворов». Потім були придбані й інші
матеріали: медалі, жетони, значки, плакати, листівки, поштові марки, твори декоративного та прикладного мистецтва із зображенням та висловлюваннями Суворова. А після повернення з заслання почалися поїздки містами, місцями, де бував великий полководець, встановлювалися зв'язки з колекціонерами на цю тематику, суворовськими музеями.

Що характерно: колекція Леоніда Костянтиновича була відкритою, вона постійно працювала. Він не лише збирав матеріали про А. В. Суворова, але з цієї теми читав лекції, проводив бесіди, організовував виставки у херсонському та одеському історико-краєзнавчому музеях, Товаристві охорони пам'яток історії та культури, Товаристві книголюбів та ін.

Лекції, бесіди, зустрічі у трудових колективах, навчальних закладах Леонід Костянтинович супроводжував показом цікавих експонатів зі своїх зборів. Після передачі колекції до Херсонського краєзнавчого музею та створення меморіального залу А. В. Суворова, нерідко виступав і як екскурсовод.

Незадовго до своєї смерті Л. К. Ширяєв здійснив ще один шляхетний вчинок. Частину матеріалів, що залишилися у нього за Суворовською тематикою, він безоплатно передав у Санкт-Петербурзький державний меморіальний музей А. В. Суворова. У тому числі пам'ятні медальйони, поема До. Симонова «Суворов» з автографами автора та рідкісний знак офіцера фанагорійського полку, шефом якого був А. У. Суворов.

Тепер поряд із музеями Херсона та Очакова Ширяєвські реліквії зберігаються і в найближчому зарубіжжі – Санкт-Петербурзі. Воістину колекція Л. К. Ширяєва служить людям.

Леонід Костянтинович прожив довге життя і майже все воно було пов'язане із захопленням збиранням найцікавіших матеріалів історичного та пізнавального значення. Це щастя, що Л. К. Ширяєв жив серед нас, спілкувався з нами. Він прикрашав наше життя.

Херсонський вісник.-2007.-15 березня

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.