Усім фестивалям фестиваль!
Із 10 по 12 вересня у Скадовську під девізом «Заради життя на землі!» відбувся щорічний XVI Міжнародний фестиваль аматорського кіно «Кінокімерія», присвячений 25-річчю «Дня українського кіно».
На березі Чорного моря парадом пройшли десятки кіно- і відеофільмів, створених дитячими аматорськими студіями, дорослими аматорами, студентами творчих вузів, професіоналами некомерційного кіно не тільки в Україні, а й за її межами.
У ході «кінокімерійської» прес-конференції в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олеся Гончара увага зосереджувалася не на цьогорічних оглядинах, а на недалекому майбутньому, конкретно - на 2024 році.
Про нього, цей рік, говорили члени журі нинішньої «Кінокімерії» голова правління Спілки кінокритиків України, член правління Української кіноакадемії та Національної спілки кінематографістів України Володимир Войтенко, віцепрезидент Міжнародного союзу непрофесійного і незалежного кіно (UNICA) Анджей Пшездзецький (Польща), секретар правління Національної спілки кінематографістів України (НСКУ), член правління Української кіноакадемії, член Європейської асоціації кінооператорів «IMAGO», заслужений діяч мистецтв України Сергій Борденюк, кінознавець, секретар правління НСКУ Олена Парфенюк, заслужений працівник культури України, член НСКУ, викладач КНУ театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого Юрій Ріпенко, голова комісії сприяння кіноаматорському руху в Україні НСКУ, сценарист, письменник Владислав Таранюк.
- За ініціативи громадської організації «Фестиваль Кінокімерія» - офіційного члена UNICA від України, Конгрес UNICA підтримав пропозицію Херсонської ОДА провести у 2024 році в Херсоні 84-й Міжнародний кінофестиваль UNICA, - зауважив ініціатор і беззмінний організатор фестивалю Євгеній Максимов. - Пандемія внесла свої корективи в графік проведення фестивалів UNICA, але вже відомо, що в 2022 році 82-й кінофестиваль пройде у Швейцарії, в 2023 році - 83-й в Італії та 84-й в Україні в 2024 році. Україна на Херсонщині вперше прийматиме понад 300 учасників та їх фільми такого Міжнародного кінофоруму з 35 країн Європи, Азії, Америки.
Фестиваль «Кінокімерія» пройшов великий шлях до міжнародного визнання. Вперше він відбувся у 2006 році. Тоді на нього з’їхалося 40 учасників, які представили 60 конкурсних робіт. У 2007 році він вже став Всеукраїнським, а з 2008-го - міжнародним. У 2009 році в місті Гданську (Польща) на конгресі, що проводила UNICA, фестиваль «Кінокімерія» став дійсним його членом від України. З цього моменту саме «Кінокімерія» здобула ексклюзивне право формувати спеціальну програму кращих аматорських фільмів від України для участі у престижному щорічному Міжнародному фестивалі «UNICA».
- Міжнародний фестиваль незалежного кіно «UNICA» трохи старший від «Кінокімерії»?
- Набагато! Він проводиться з 1931 року щорічно в різних країнах по черзі. Нагадаю, що UNICA об’єднує федерації кіно-аматорів та молодих кінематографістів з 35 країн світу. Крім країн Європи, офіційними членами цього союзу є також кіно-аматори з Тунісу, Аргентини, Кореї. І ось на часі відкриття нової локації проведення 84-го Міжнародного фестивалю непрофесійного і незалежного кіно, який проводить UNICA в Україні, а конкретно - на Херсонщині.
- Отож, не столиця України і не столична область, а саме Херсонщина (завдячуючи «Кінокімерії») отримала унікальну можливість - приймати у 2024 році Міжнародний фестиваль «UNICA». Чи спроможна?
«У Херсонщини є великий досвід у проведені масштабних заходів. Це і «Мельпомена Таврії», яка в нас проходить вже 23-й раз, і «Чорноморські ігри», які цього року пройшли увісім-надцяте, - зауважив голова обласної ради Олександр Самойленко на круглому столі, що відбувся у «білому домі». - Херсонщина має багаті фестивальні традиції, досвід і великий потенціал. Ми зацікавлені в проведенні фестивалю аматорського кіно «UNICA» і готові сприяти цьому».
Підтримали запевнення очільника обласної ради і перший заступник голови ОДА Андрій Шибаєв та секретар Херсонської міськради Галина Лугова.
За словами віцепрезидента UNICA Анджея Пшездзецького, спочатку розглядався варіант проведення фестивалю ближче до зарубіжної Європи - у Львові, але його колеги запропонували звернути увагу на Херсонщину.
І хоча пан Пшездзецький добирався до південного міста автобусом цілих 30 годин, він, зізнався, не розчарований і не шкодує: «Знаєте, UNICA - це атмосфера і люди... За ці декілька днів у Херсоні я побачив чудовий край, відчув його сонячну атмосферу, зустрів хороших і відкритих людей. Це ідеально для нашого фестивалю!».
Василь Піддубняк
«Новий день».- №37 (5498).- 15.09.2021.- стр.16